Ruska agresija na Ukrajinu traje već više od godinu i pol , ali zasad bez značajnijeg napretka ruskih snaga. Naime, Rusija i danas praktički upravlja samo s četiri proruske otcijepljene teritorije, bez većih pomaka u smislu kontrole kretanja ukrajinskih snaga.
Iako je Vladimir Putin najavljivao da će do "kraja 2022. ruske snage biti u ili blizu Kijeva", to se nije dogodilo, budući da je Kremlj značajno potcijenio odlučnost ukrajinske obrane, kao i odlučnost međunarodne zajednice da pomogne i logistički i u modernom naoružanju.
Rusi doskočili HIMARS-u
Iako je Kijev polagao velike nade u Američki PVO sustav HIMARS (M-142, High Mobility Artillery Rocket System), koji je među najmodernijima u svijetu, ispostavilo se da Rusija ima svoj odgovor. Iako je HIMARS u Ukrajini uspio oboriti na desetke ruskih dronova te nekoliko aviona, njegova preciznost je sve manja.
Naime, svi ovakvi sustavi oslanjaju se na GPS (satelitsko) navođenje kako bi precizno pogodili mete u pokretu, poput dronova i zrakoplova. Rusija je u međuvremenu uspjela modificirati svoj sustav za elektronsko ometanje Krasukha tako da ometa signale sa satelita.
Kako ometati satelite?
Krasukha ne može utjecati na sam signal s američkih satelita (GPS sustav od 24 satelita oko Zemlje prvobitno je koristila američka vojska), ali zato može emitirati signal 'sličan' GPS signalu, koji 'zbunjuje' prijemnike u HIMARS raketama.
U pitanju je najnovija verzija Krasukha 4, koja može obavljati ometanja u tzv. X i Ku-band pojasu frekvencija. Stručnjaci vjeruju da ovaj unaprijeđeni ruski sustav može čak ometati i signale američkih izviđačkih zrakoplova (AWACS, Boeing E-3 Sentry) kao i NATO-ov elektronski sustav JSTAR (Joint Surveillance Target Attack Radar). Poznato je i da je ovaj sustav 2018. godine U Siriji ometao američke helikoptere AH-64, a ukrajinske snage su uspjele zarobiti čita jedan Krasukha 4 sustav blizu Kijeva sredinom prošle godine.
POGLEDAJTE VIDEO: Ukrajinci ruskoj nadmoći pariraju američkim oružjem, Putin zbog toga prijeti Zapadu