BIBLIJA NACIZMA / Ova knjiga je na zlokoban način najavila užas koji će zahvatiti čovječanstvo: Hitler uopće nije htio da se zove Mein Kampf

U novoj epizodi serijala XX. stoljeće by Hrvoje Klasić, povjesničar se osvrnuo na Hitlerovu knjigu Mein Kampf

18.7.2023.
18:23
VOYO logo

Malo je djela koja su na tako zlokoban način najavila užas i katastrofu koji će zahvatiti čovječanstvo kao knjiga Mein Kampf, odnosno Moja borba. Autor knjige, prvi put objavljene 18. srpnja 1925., bio je vođa njemačke nacionalsocijalističke stranke Adolf Hitler. Hitler je knjigu počeo pisati u zatvoru u kojem je završio nakon neuspjelog pokušaja državnog udara iz 1923.

Mein Kampf je kombinacija Hitlerove autobiografije i njegovih političkih i ideoloških pogleda na budućnost Njemačke, ali i ostatka svijeta. Na samom početku on govori o djetinjstvu, sudjelovanju u Prvom svjetskom ratu, te o sramotnim mirovnim uvjetima koji su Njemačkoj nametnuti po završetku rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DOGAĐAJ KOJI JE ŠOKIRAO SVIJET /

Žene, djeca i starci deportirani, a više od 8000 muškaraca, uključujući i dječake od 12 do 15 godina, čekala je - smrt

Image
DOGAĐAJ KOJI JE ŠOKIRAO SVIJET /

Žene, djeca i starci deportirani, a više od 8000 muškaraca, uključujući i dječake od 12 do 15 godina, čekala je - smrt

Biblija nacizma

Ono zbog čega se Mein Kampf smatralo biblijom nacizma Hitlerovi su stavovi o rasizmu, antisemitizmu i njemačkom životnom prostoru. Otvoreno i konkretno Hitler piše o nadmoćnoj germanskoj, odnosno arijevskoj rasi. Posebnu mržnju pokazuje prema Židovima koje smatra glavnim krivcima za sve njemačke probleme, pa ih zbog toga na svaki način treba ukloniti iz njemačkog društva. Netrpeljivost Hitler izražava i prema demokraciji, te naročito komunizmu. Opstanak njemačkog naroda smatrao je mogućim jedino širenjem životnog prostora na istok Europe, gdje su živjeli, po njegovu mišljenju, rasno i civilizacijski inferiorni slavenski narodi. Neće proći dugo da Adolf Hitler s napisanih riječi prijeđe na djela.

A posljedice tih djela su poznate – najveći i najtragičniji vojni sukob u svjetskoj povijesti i najveći masovni zločin nad civilnim stanovništvom u povijesti ljudskog roda, odnosno istrebljenje šest milijuna europskih Židova. Hitler je smatrao da bi se knjiga trebala zvati „Četiri i pol godine borbe protiv laži, gluposti i kukavičluka“, ali je pristao na sugestiju izdavača da skrati naslov u „Moja borba“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po izlasku, knjiga se nije odmah prodavala u velikoj tiraži, ali prodaja počinje rasti kako je rastao ugled i utjecaj nacista u društvu. Od 1925. do 1932. prodano je ukupno 230 tisuća primjeraka, a samo u 1933., godini kada nacisti preuzimaju vlast u Njemačkoj, Mein Kampf je prodan u 850 tisuća primjeraka. Do 1944. prodano je ukupno više od 10 milijuna primjeraka. Tome je svakako pridonijela i agresivna državna propaganda koja je inzistirala da sve javne ustanove, škole, tvornice, vojarne i bolnice moraju kupiti djelo koje je napisao Führer Trećeg Reicha. Čak su tiskana i posebna izdanja za vjenčanja koja je država dijelila mladencima kao svadbeni poklon.

Prva objava nakon rata

Kao vlasnik autorskih prava, a uzevši u obzir tantijeme od prodanih primjeraka, Adolf Hitler uskoro je postao milijunaš. Mein Kampf nije bio jedina knjiga koju je napisao Adolf Hitler. Godine 1928. napisao je još jednu, uglavnom o vanjskoj politici, ali je nikada nije objavio. Javnosti je postala poznata tek 1958. kada je rukopis slučajno pronađen među milijunima stranica nacističkih dokumenata koje je američka vojska zaplijenila u Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon Drugog svjetskog rata saveznici su zabranili daljnja objavljivanja i prodaju Mein Kampfa po Njemačkoj, a s obzirom na smrt autora vlasnička prava prenijeta su na njemačku Saveznu državu Bavarsku, jer je u Münchenu Hitler imao službeno mjesto prebivališta. Ta prava Bavarska je izgubila 2015. jer po njemačkom zakonu prava vlasništva na tiskana djela ističu 70 godina nakon smrti autora.

Tako je 2016., prvi put nakon Hitlerove smrti, u Njemačkoj objavljen Mein Kampf, ali ovaj put uz opsežne komentare njemačkih povjesničara. Knjiga je uskoro postala bestseler, ali je prema istraživanjima u daleko većem broju kupuju nastavnici i ljubitelji povijesti nego ekstremni desničari i neonacisti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve nastavke serijala XX. stoljeće by Hrvoje Klasić pogledajte OVDJE.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo