Prvog svibnja 2011. u 4 sata popodne u Bijeloj kući su se okupili predstavnici političkog, vojnog i obavještajnog vrha Sjedinjenih Američkih Država. U društvu predsjednika Baraka Obame bili su u tom trenutku između ostalih potpredsjednik Joe Biden i državna tajnica Hillary Clinton. Razlog okupljanja bilo je uživo praćenje tajne operacije koja se odvijala u predgrađu pakistanskog grada Abbottabada.
Kodno ime operacije bilo je „Neptunovo koplje“, a kodno ime osobe koju je trebalo pronaći „Geronimo“. Operacija je uspješno izvršena nešto iza ponoći 2. svibnja kada su američki komandosi ušli u kuću i nakon kraće razmjene vatre ubili „Geronima“ odnosno Osamu bin Ladena. Bio je to kraj desetogodišnje potrage za najpoznatijim i najtraženijim teroristom na svijetu, vođom skupine Al-Kaida.
Cilj je bio ubiti ga
Prema riječima jednog od zapovjednika operacije „Neptunovo koplje“ hvatanje, suđenje i zatvaranje bin Ladena nije bila opcija. Cilj misije bio je usmrtiti ga na licu mjesta.
Djetinjstvo i mladost Osame bin Ladena ni po čemu nisu ukazivali na smjer u kojem će se njegov životni put razvijati. Bin Laden je rođen 1957. u Saudijskoj Arabiji, a otac mu je bio bogati biznismen i osoba bliska saudijskoj kraljevskoj obitelji. Osim novcem i imovinom bin Ladenov otac bio je bogat i ženama i djecom. Naime, imao je ukupno 22 supruge, nikad više od četiri istovremeno, koje su mu rodile ukupno 54 djece.
Osama bin Laden
Osama je studirao ekonomiju na sveučilištu u Džeddi, ali ga tokom studija umjesto biznisa više počinje zanimati islam. Njegovi radikalni stavovi dodatno će se radikalizirati 1979. kada Sovjetski Savez napada i okupira Afganistan. Osama odlazi na lice mjesta kako bi pomogao u obrani Afganistana, i ponajprije islama. S tim ciljem krajem osamdesetih osniva militantnu organizaciju pod imenom Al-Kaida, što u prijevodu znači baza, odnosno temelj.
Nakon sovjetskog povlačenja iz Afganistana 1989. Al-Kaida pod vodstvom bin Ladena nastavlja borbu protiv krivovjernih Muslimana, i sve više protiv nevjerničkog Zapada.
Tijelo bacili u more
U tom smislu, glavna meta Al-Kaide postaju Sjedinjene Američke Države. Niz terorističkih napada širom svijeta okrunjen je otmicom aviona i rušenjem nebodera blizanaca u New Yorku 11. rujna 2001. uslijed čega je poginulo 3000 ljudi. Taj događaj poslužit će kao povod SAD-u za pokretanje tzv. Rata protiv terorizma, i konkretno za napad na Afganistan u kome se, pod zaštitom talibana, bin Laden skrivao.
Iako je talibanski režim u kratkom periodu nakon američke invazije srušen, Osama je uspio izbjeći hvatanje i nastavio se skrivati u planinama na granici Afganistana i Pakistana. Godine 2010. američke obavještajne službe napokon su ga uspjele locirati čime je pokrenuta operacija „Neptunovo koplje“, koja će godinu dana kasnije završiti ubojstvom Osame bin Ladena.
Odmah po uspješno izvršenoj operaciji bin Ladenovo tijelo prebačeno je helikopterom iz Pakistana u Afganistan radi identifikacije, a zatim na američki nosač aviona u Arapskom moru. Nakon što je obavljen vjerski ceremonijal bin Ladenovo tijelo umotano u plahtu bačeno je u more kako bi se spriječilo da grob negdje na kopnu postane svetište i mjesto okupljanja njegovih sljedbenika. Iz istog razloga pakistanske su vlasti 2012. odlučile srušiti kuću u kojoj je 2. svibnja 2011. ubijen Osama bin Laden.