Zemlja. Plavi planet. Dvije trećine površine Zemlje prekriveno je vodom. Na prvi pogled se čini da vode ima u izobilju. Je li to doista tako? Upravo suprotno. Voda je oskudan resurs. Voda postaje sve značajnija "roba", piše Deutsche Welle.
A koliko je voda doista ograničena kao prirodni resurs to bi prije svih morali shvatiti u Njemačkoj, kaže Holger Krohn iz investicijskog fonda Swisscanto: "Voda je još uvijek prilično povoljna. Ništa ne košta, i dalje se jako puno vode troši. Ali i u Njemačkoj postoje regije u kojima se već nekoliko godina proglašavalo krizno stanje zbog otežane opskrbe."
Voda zanimljiva investitorima
Usprkos tome voda je u međuvremenu postala i zanimljiva opcija za investitore. S jedne strane, može se ulagati u poduzeća koja zarađuju na prodaji pitke vode. "Ili se investira u područja vezana uz vodenu tehnologiju, opskrbu vodom i zaštitu voda. I u budućnosti će biti važno da čovječanstvo uspije odvojiti privredni rast od potrošnje vode. To je vrlo, vrlo važna stvar", kaže Krohn.
"A u tom kontekstu treba spomenuti tehnike vezane uz otpadne vode, odnosno da se više vode pročišćava. Samo se 20% otpadnih voda danas pročišćava u svijetu, to je premalo, tu se mora investirati."
Propitkivanje odnosa prema vodi
Istovremeno, kako kažu hidrolozi, i poduzeća moraju pronaći načine kako štedljivije koristiti taj resurs, odnosno prije svega se zapitati koliko njihova proizvodnja ovisi o vodi? Osim toga valja spomenuti i primjerice nizak vodostaj rijeke Rajne tijekom ove godine – jedno vrijeme je zbog toga najvažnija vodena prometnica bila neprohodna za teretne brodove. Posljedica je bio porast cijena transporta roba. I tu, kao i skoro uvijek u privrednom svijetu, vrijedi pravilo: stvari koje su rijetke, uglavnom su skupe.
"Predviđamo da će tržište vodene industrije rasti godišnjim stopama od 4-6 posto. To je dakle znatno više od stope gospodarskog rasta", napominje Krohn.
Gdje se troši najviše vode?
Najmanji udio u potrošnji (slatke) vode imaju privatna kućanstva, nakon njih je to industrija – a najveći potrošači su agrarna poduzeća. Savezno ministarstvo gospodarstva i zaštite klime u Berlinu polazi od toga da poljoprivreda iskoristi oko 70 posto slatkovodnih kapaciteta. Najveći dio te vode ponire u tlo ili ispari. Poduzeća već sad rade na rješenjima pomoću kojih bi se navodnjavanje moglo prakticirati puno ciljanije nego danas, odnosno – pametnije.
Investicije u sektoru vode bi mogle doprinijeti borbi protiv nestašice vode. Investitori bi ipak prije ulaganja novca morali razjasniti u kojoj mjeri se neka tvrtka doista na održiv način odnosi prema tom prirodnom resursu.