Ako želite u Njemačku, potražite Plavu kartu!

Dobre vijesti za studente i visokokvalificirane osobe - od 1. kolovoza se izdaju nove vize s kojima se bez puno birokracije dobiva boravišna i radna dozvola u Njemačkoj.

6.9.2012.
8:14
VOYO logo

Mnogi studenti iz inozemstva žele živjeti u Njemačkoj. Međutim, komplicirana birokracija tijekom dobivanja boravišne i radne dozvole je često bila kamen spoticanja. S "Plavom kartom" (Blue Card) je sada sve jednostavnije. Onaj tko je u Njemačkoj ili u inozemstvu završio fakultet i ako mu njemačke vlasti priznaju diplomu, uz dokaz da će godišnje u prosjeku zaraditi 44.800 eura, može do četiri godine boraviti u Njemačkoj.

Inženjeri i stručnjaci prirodnih znanosti mogu godišnje i manje zarađivati, jer su Njemačkoj prijeko potrebni. "Zanimanje za Blue Card je veliko", kaže glavni tajnik Njemačke službe za akademsku razmjenu (DAAD) Ulrich Grothus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Može se i ostati u Njemačkoj

"Imamo upite dviju različitih skupina zainteresiranih osoba. Prvi su oni koji su završili studij i žele znati mogu li raditi u Njemačkoj. Još zanimljiviji su nam oni koji žele studirati u Njemačkoj ili koji u inozemstvu imaju bachelor diplomu i razmišljaju o dolasku u Njemačku. Vrlo važno je da znaju da kasnije mogu ostati u Njemačkoj, naravno ako žele", kaže Grothus za Deutsche Welle.

Manje birokracije

Onaj tko nakon studiranja želi ostati u Njemačkoj, više ne mora u roku od godinu dana pronaći posao za koji je kvalificiran. Takva osoba sada na raspolaganju ima 18 mjeseci. Za to vrijeme smije raditi i time sebi osigurati sredstva za život. Vlasnik Plave karte također nakon dvije ili tri godine dobiva stalnu dozvolu boravka u zemlji. Oni profitiraju od ukidanja tzv. provjere o pravu na prvenstvo dobivanja posla. "Za apsolvente iz inozemstva je to vrlo praktično olakšanje. Sada više nema dugotrajne birokratske provjere postoji li unutar EU-a osoba koja može raditi taj posao. Takva provjera zvuči jednostavno, ali dugo traje. Za poslodavce je to također olakšavajuća okolnost“, kaže Grothus. Ulrich Grothus se nada da će broj strane stručne radne snage u Njemačkoj, koja trenutno godišnje iznosi od 10 tisuća do 15 tisuća, pomoću Plave karte biti veći. Međutim, on smatra da to nije čarobno sredstvo za borbu protiv nedostatka stručne radne snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo