BEZ MILOSTI ZA SLUGE KREMLJA /

Ukrajinci se brutalno osvećuju sunarodnjacima koji su izdali svoje susjede i državu: 'Lovimo ih i strijeljamo kao svinje'

Image
Foto: Profimedia

Neugodna je istina da su neki Ukrajinci pomagali Rusima u provođenju ratnih zločina i pljački zemlje. Kijev otvorio istrage protiv 1309 osumnjičenih za izdaju vlastitog naroda

7.10.2022.
9:45
Profimedia
VOYO logo

Kada su Rusi zauzeli grad Balaklija u istočnoj Ukrajini pretvorili su središnju policijsku postaju u "bazu za brutalnost". Tijekom šest mjeseci, koliko je grad proveo pod okupacijom, deseci mještana bili su zaključani u pretrpanim podrumskim ćelijama. Oni koji su preživjeli, ispričali su kako su ih odvukli u komoru za mučenje gdje su ih tukli, ubijali strujom i prisiljavali na lažna pogubljenja.

Prema izvješćima koja su pronađena nakon ponovnog zauzimanja grada tijekom uspješne ukrajinske protuofenzive, ispitivanja su provodili službenici ruske Federalne sigurnosne službe, uz pomoć lokalnih marioneta poput Olega Kalaide, nezaposlenog bivšeg šefa osiguranja na farmi pilića, koji je uzdignut do šefa policije nakon što je pristao služiti kao pristalica Kremlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stravične priče koje se pojavljuju u oslobođenim gradovima poput Balaklije, željezničkog čvorišta s 30.000 stanovnika, postale su poznate posljednjih mjeseci po ruskim zločinima, masovnim grobnicama, mučenjima i ratnim zločinima. Ipak, neugodna je istina da su neki Ukrajinci pomagali Rusima u provođenju ratnih zločina i pljački zemlje. Kijev je već otvorio istrage protiv 1.309 osumnjičenih za izdaju vlastitog naroda i susjeda te pokrenuo 450 postupaka, piše Daily Mail.

Image
Ugledni profesor analizirao Putinov govor /

'Čudno se ponaša, napravio je nešto što nikad nije, a pogledajte što je radio šef FSB-a u prvom redu. Znakovito...'

Image
Ugledni profesor analizirao Putinov govor /

'Čudno se ponaša, napravio je nešto što nikad nije, a pogledajte što je radio šef FSB-a u prvom redu. Znakovito...'

'Život izdajnika nije zaštićen zakonom'

One koji još nisu pod istragom prate i ubijaju borci pokreta otpora. Popis koji je izvor iz kijevske vlade proslijedio Daily Mailu identificira 29 takvih ubojstava i 13 pokušaja atentata u kojima su neke mete ranjene. "Raspisan je lov na izdajnike i njihov život nije zaštićen zakonom", rekao je Anton Geraščenko, savjetnik ministarstva unutarnjih poslova. "Naše obavještajne službe ih eliminiraju, strijeljaju ih kao svinje."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovi omraženi 'gubitnici' - izraz koji je upotrijebio jedan ministar ukrajinske vlade - vidjeli su rusku okupaciju kao priliku da zgrabe moć, novac i status.

U Vasilivki, gradu u južnoj Ukrajini, Natalia Romaničenko, bivša glumica koja prodaje knedle i kobasice online, postala je Putinova gradonačelnica. Samohrana majka, na društvenim mrežama objavljuje slike svoja dva mala sina u sovjetskoj vojnoj uniformi. U drugom gradu, kriminalni boss – korišten kao propagandist Kremlja na državnoj televiziji – bio je postavljen za gradonačelnika.

Izdajnici u regiji Harkiv napustili su svoje položaje kada su ukrajinske snage ponovno osvojile područja pod ruskom okupacijom. "Pokušali su pobjeći u Rusiju, ali Rusi ih nisu pustili unutra", rekao je jedan tužitelj koji je sudjelovao u njihovom lovu.

Uspon izdajnika: Od nezaposlenih marginalaca do generala i 'društvenih aktivista'

Tipičan predstavnik je Kalaida, koji se šepurio po Balakliji kao šef policije tijekom moskovske okupacije, prije nego što su ga ukrajinske sigurnosne snage uhvatile dok je pokušavao pobjeći na teren pod kontrolom Rusije. Ovaj 48-godišnjak je bio bivši policajac, no čini se da je imao problema s pronalaskom posla otkako je njegov prethodni posao na čelu osiguranja na farmi peradi završio prije tri godine. Lokalni dužnosnici rekli su ukrajinskim novinarima da je "surađivao dobrovoljno" i da su ga Rusi nagradili činom generala. Sada mu prijeti do 15 godina zatvora zbog izdaje. Kalaidina žena, koja je radila na telefonskoj liniji vatrogasne službe, također je navodno bila suradnica, iako je izbjegla uhićenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom Kalaidine "vladavine", jednom je čovjeku odsječeno uho, a drugi je umro nakon žestokog premlaćivanja. "Sva su mučenja bila različita", rekao je Sergej Bolvinov, glavni istražitelj policije u regiji Harkov. "Neću ih sve opisivati… ali najlakše je bilo mučenje strujom." Jedan muškarac u policijskoj postaji u Balakliji ispričao je kako su stražari isključili bučni ventilacijski sustav kako bi svi mogli čuti vriskove ljudi koji su bili izloženi elektrošokovima.

Drugi navodni suradnik je Dmitri Čigrinov (45), gangster koji se suočava s optužbama za otmicu i premlaćivanje talaca u istočnoj Ukrajini. Pušten je uz jamčevinu nakon što je platio 120.000 funti samo šest dana prije invazije. Optužen je da je postavio rusku zastavu kada su stigle Putinove trupe, zatim je opskrbljivao neprijateljske snage hranom, potajno prenosio imena službenika za provođenje zakona i pokušavao svrgnuti pritvorenog gradonačelnika kako bi ga on sam mogao zamijeniti. Šef kriminala pojavio se čak i na ruskoj televiziji – označen kao društveni aktivist – hvaleći okupatore. Sada se vratio iza rešetaka, suočen s dugom zatvorskom kaznom zbog izdaje svoje zemlje, kao i ranijim optužbama za otmicu i nasilje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi su još ljigaviji. Prema jednom predsjedničkom savjetniku, marionetni gradonačelnik Berdjanska, velike luke, bio je osuđen za seksualno zlostavljanje djece. Navodno je dobio otkaz i pričalo se da ga je zamijenio Rus. Nije jasno je li njegov zamjenik – 29-godišnji čistač ulica koji je u intervjuu priznao da je razgovarao s kamenjem i biljkama – zadržao posao.

'Kako živiš nakon ovoga?'

Izdaja je prisutna u svim sukobima. Tijekom Drugog svjetskog rata, suučesništvo nekih vođa i građana bilo je presudno za osiguranje njemačke dominacije nad velikim dijelom Europe i pomaganje holokaustu. Potaknuta strahom, oportunizmom i ljudskom slabošću, izdaja je bila prisutna u svakom zemlji pod nacističkom okupacijom. Kao što povijest pokazuje, takvo nasljeđe ostavlja podjele u društvu koje traju desetljećima.

Jedna žena u blizini grada Černihiva, u blizini Bjelorusije, u suzama govori o ubojstvu dva brata, koje je ruskim trupama identificirao susjed iz njenog sela. "Netko je pokazao našu kuću - ne znam tko", rekla je Irina Kuličenko. "Kako živiš nakon ovoga?"

Još jedna žena, zatočena u podrumskim ćelijama Balaklije, ostala je šokirana ponašanjem nekih susjeda. "Mnoge ljude poznajem više od 40 godina i u mnogim slučajevima sam, kako se pokazalo, bila u krivu u vezi s njima", rekla je. Sada je napustila tek oslobođeni grad bez želje da se vrati. "Teško je živjeti s ljudima ako znate da su uključeni u takvu izdaju", rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Imam savjet za izdajnike: bježite.'

Prošloga tjedna, uznemiren ukrajinskim napredovanjem, Putin je anektirao četiri okupirane regije nakon na brzinu održanih lažnih referenduma. Među onima koji su predstavljali četiri ukradene regije bio je Volodimir Saldo, bivši gradonačelnik ključnog grada Hersona, koji je bio među šačicom simpatizera Moskve iščupanih s političkih margina, kojima su predane ruske putovnice i koji su postavljeni na položaje moći.

Tri tjedna nakon što je započela ruska invazija, Saldo je na društvenim mrežama objavio da je "Herson moja duša i Herson je Ukrajina" – nekoliko mjeseci kasnije, stajao je u Kremlju kako bi prepisao svoju ratom razorenu rodnu regiju u Putinove krvave ruke. Saldo je preživio pokušaj trovanja prije dva mjeseca nakon što je hitno prebačen u bolnicu na liječenje na Krimu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi izdajnici imali su manje sreće. Najmanje 29 smrti pod sumnjivim okolnostima, počevši od ožujka. Gradonačelnik grada u Lugansku zadobio je "prostrijelnu ranu u srce" nakon što je "otet iz svoje kuće", prema riječima njegove supruge. Jedan bivši ukrajinski zastupnik, prethodno optužen za zlostavljanje djece, poginuo je u ciljanom raketnom napadu. Pobjegao je u Rusiju 2014. nakon Putinovih početnih upada, prije nego što se vratio u Herson, radostan što se vratio u svoju "domovinu".

Pretpostavlja se da su takva ubojstva djelo pokreta otpora. Orkestrirana od strane ukrajinskih specijalnih snaga, postala su sve bolje organizirana. Nedavni smrtni slučajevi uključuju Ivana Suška, voditelja vjenčanja koji je imenovan gradonačelnikom grada u regiji Zaporižija, koji je umro u kolovozu nakon što mu je automobil dignut u zrak. Partizani ovakvim ubojstvima nastoje širiti strah među izdajnicima dok istovremeno uništavaju skladišta oružja, razaraju infrastrukturu za opskrbne vodove i prijete mještanima koji rade s neprijateljem. Tako su na internetu objavili sliku lokalnog groblja s imenima izdajnika zalijepljenima na nadgrobne ploče. Naveli su njihove datume rođenja, a datume smrti ostavili praznima.

Dok ukrajinske trupe nastavljaju napredovati duž bojišnice, poruke ukrajinskih čelnika izdajnicima jednako su odlučne. Kao što je ovoga tjedna poručila potpredsjednica vlade Irina Vereščuk: "Imam savjet za izdajnike: bježite."

Rat u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo