Putin upravo provodi svoj jeziv plan za djecu /

Ovim perfidnim taktikama uče ih da 'ginu za domovinu', a sve vodi slavni olimpijac i idol tinejdžera

Image

Milijun ruske djece već je upisano u Vojsku mladih, a procjenjuje se da će do 2030. članstvom u njoj biti obuhvaćeno 20 posto školske populacije u Rusiji

29.11.2022.
7:07
VOYO logo

Usred rata u Ukrajini u kojem mu ne ide po planu te nakon djelomične mobilizacije koja je desetke tisuća muškaraca nespremne poslala na ratište, a još više njih natjerala da od nje pobjegnu preko granice, Putinov režim pojačava indoktrinaciju mladih ljudi. Vabi ih u Vojsku mladih – Yunarmiju, na ruskom - militantnu omladinsku organizaciju koja je stepenicu iznad školske predvojničke obuke, a stepenicu ispod paravojne formacije. Režim pritom koristi perfidne igre i utjecajne osobe, influencere.

Riječ je o organizaciji osnovanoj 2016. godine na inicijativu ministra obrane i bliskog Putinova suradnika Sergeja Šojgua, a pod financijskim i logističkim pokroviteljstvom Ministarstva obrane. U Vojsci mladih - piše u Guardianu britanski povjesničar Ian Garner, stručnjak za rusku vojnu povijest - djeca se pripremaju za karijere u državnom ili vojnom aparatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
LUDI ZA ORUŽJEM /

Rusi kontroverznim potezom pokrenuli lavinu, naši političari oglasili se s idejama zbog kojih će mladima pasti mrak na oči

Image
LUDI ZA ORUŽJEM /

Rusi kontroverznim potezom pokrenuli lavinu, naši političari oglasili se s idejama zbog kojih će mladima pasti mrak na oči

Predvodi ih slavni olimpijac i srcelomac

''Režim pojačava indoktrinaciju usmjerenu na svoje najmlađe podanike. To uključuje već otrcane taktike poput zabrane društvenih mreža i javnog iskazivanja drugačijeg mišljenja te državnu propagandu u školama. Ali najučinkovitije oruđe Putinova režima moglo bi biti bezbroj novih organizacija mladih koje uvode djecu u militarizirani svijet ruske države uz blistavu baražnu vatru na društvenim mrežama'', piše Garner.

Vojsku mladih ne predvodi ni Šojgu niti neki drugi stari sijedi političar ili profesionalni vojnik, nego 25-godišnji gimnastičar, olimpijski pobjednik i svjetski prvak Nikita Nagornji. Zgodan, karizmatičan i izuzetno popularan u Rusiji, osobito među mladima, Nagornji na društvenim mrežama zdušno širi režimsku ideologiju. Garner u spomenutom tekstu za Nagornjega piše da je ''u jednakoj mjeri influencer s Instagrama, srcolomac tinejdžerica i glavni skaut'', a time i utjelovljenje državne vizije za mlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia

Olimpijac i influencer Nikita Nagornji s dječakom, pripadnikom Vojske mladih

U Vojsci mladih već je milijun djece

"Nagornji je savršen uzor za paravojni pokret 21. stoljeća. Propagandne fotografije prikazuju ga s veteranima rata u Ukrajini, koje je više puta posjetio i zahvaljivao im na požrtvovnosti. Zauzvrat, njegovi mladi sljedbenici napadaju svakoga tko ne misli režimski. ''Idi u Ukrajinu! Ne trebaju nam ovdje fašisti! Sretan put!" - poručuju protivnicima rata skupine tih "mladih vojnika" odjevenih u prepoznatljive crvene beretke i kaki uniforme. Oni, piše Garner, uvježbaju vojne vještine i pucanje iz oružja, pohađaju sate domoljubne povijesti i prikupljaju pomoć za "etničke Ruse" koje država navodno spašava u Ukrajini.

Iako se trenutno čini da Kremlj, zbog mobilizacije i rata u Ukrajinu, nepovratno gubi podršku mladih, što prisnažuju i zapadni mediji objavljujući priče o mladim Rusima koji bježe od regrutacije i anketama u kojima je podrška invaziji na Ukrajinu mnogo manja među mladim, nego starijim stanovništvom, čini se da Putinov režim postojano radi na njihovom (pre)odgoju. Dao je snažnu političku podršku i ubrizgao veliku financijsku injekciju Vojsci mladih. Prošle godine država je toj omladinskoj organizaciji dala četverogodišnju subvenciju od čak 185  milijuna dolara, a uložen novac se, kako izgleda, Kremlju vraća s kamatama. Organizacija raste zavidnom brzinom. Milijun djece već je upisano u Vojsku mladih, a procjenjuje se da će do 2030. članstvom u njoj biti obuhvaćeno 20 posto školske populacije u Rusiji. Mnogi od njih tek su 10-godišnjaci. Od 2016. kada je organizacija osnovana naovamo, to se čini zavidnim uspjehom.

'Militarizacija mladih počela još 2004. godine'

''Koliko je meni poznato, ta militarizacija mladih ne traje od 2016. nego je počela puno ranije, još 2004. godine, u vrijeme prvog Putinova mandata. Tada je ponovno uvedena tzv. predvojnička obuka u škole, vojska i vojne ratničke vještine počele su se snažno popularizirati među mladom populacijom, pogotovo među djecom. Očito je to sada uzelo još maha. Činjenica jest da se militarizacija u Rusiji snažno provodi i da su puno uložili i napravili baš po tom pitanju'', kaže vojni i sigurnosni stručnjak Marinko Ogorec s Veleučilišta u Velikoj Gorici.

Vojska mladih predstavljena je poput izviđačke organizacije, kao mjesto gdje sklapanja novih prijateljstava i stvaranja posebnog životnog stila. No, službena web-stranica Yunarmije vrvi uniformiranim likovima i isječcima iz ratnih videoigara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Koristeći feedove društvenih mreža i službenu aplikaciju, djeca mogu igrati igrice i fotografirati se dok izvršavaju “domoljubne” aktivnosti poput posjeta ratnim spomenicima, kako bi osvojili nagrade. Mnogi mladi regruti oponašaju influencerske metode Nagornjega i Vojske mladih popularizirajući ih objavama o svojim aktivnostima na društvenim mrežama, posebice TikToku koji je, unatoč službenoj zabrani, i dalje vrlo popularan među ruskim tinejdžerima'', piše Garner.

Image
Foto: Profimedia

Putin i Šojgu s pripadnicima militantne omladinske organizacije Vojska mladih

Za apatične i apolitične nema mjesta

Država tim mladima obećava moć, samoostvarenje i, iznad svega, pripadnost društvu. Apatičnima i apolitičnima ondje nije mjesto, piše Garner. Usto ističe kako je ovog ljeta razgovarao s nekolicinom članova i vođa Vojske mladih koji su mu govorili da pridruživanje toj organizaciji nije nametnuto, nego je proaktivan izbor. Jedan regionalni vođa Vojske mladih rekao je čak da se jedva nosi s brojem zahtjeva za članstvom primljenih od 24. veljače, kada je Rusija otpočela invaziju na Ukrajinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''To nije'', piše među ostalim Garner, ''još jedna militantna omladinska organizacija u Rusiji, a domoljubna brbljanja njenih članova na društvenim mrežama nisu isprazni patriotizam. Ne, članove Vojske mladih uče ozbiljnim vojnim vještinama - tijekom školske godine u učionicama, a za vrijeme praznika u ljetnim kampovima. Uče ih, ukratko, da je časno ginuti za domovinu''.

Ne čudi stoga što se Vojska mladih ljetos našla i na popisu organizacija pod sankcijama Europske unije. Iako su sankcije u slučaju Yunarmije više simbolične nego konkretne i učinkovite, u Rusiji ih trijumfalno tumače ''strahom Zapada od ruske djece''.

Djecu uče čak i - ispitivanju zarobljenika

U obrazloženju EU-a da stavi tu organizaciju pod sankcije piše da su ''Yunarmija i njeni članovi podržavali ruski agresorski rat protiv Ukrajine i širili rusku ratnu propagandu. Yunarmia je koristila vojni simbol "Z", koji je koristila ruska propaganda za promicanje invazije na Ukrajinu. Uz potporu ministarstava obrane i ministarstva obrazovanja Ruske Federacije, Yunarmija je organizirala kampanju tijekom koje su školarci zamoljeni da pišu pisma ruskim vojnicima koji su sudjelovali u invaziji na Ukrajinu. Nadalje, prikupljala je darove za postrojbe koje su se borile u ratu. Također je organizirala ljetne kampove za djecu na području nezakonito pripojenog Krimskog poluotoka. Stoga je odgovorna za podupiranje ili provedbu radnji ili politika koje podrivaju ili ugrožavaju teritorijalni integritet Ukrajine''.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među ostalim se navodi da djecu u kampovima Vojske mladih uče ratnik vještinama poput gađanja iz vatrenog oružja, pružanje medicinske pomoći u borbenim uvjetima i - pazite sad ovo - ispitivanja zarobljenika.

Obučava se generacija za buduće ratove

Dok mlade polaznike, nerijetko i 10-godišnjake, u Vojsci mladih uče da daju živote za domovinu, s druge strane deseci tisuća mladih napuštaju Rusiju upravo zato što ne žele poginuti ratujući u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Jedno je učenje vojničkim vještinama, a posve drugo je motivacija za borbu. Zato ima tako puno mladih ljudi, vojnih obveznika, koji napuštaju Rusiju. Oni nemaju motivaciju za ovaj rat jer jednostavno ne vide da je to njihov rat, što uostalom i nije. A i motivacija onih koji su mobilizirani i uključeni u borbena djelovanja izrazito je niska. Opet iz istog razloga - jer ne vide da je to njihov rat. Možete vi ljude ili čak djecu koliko god hoćete učiti ratnim vještinama i osposobljavati za rat ako oni u tome ne žele sudjelovati. Jedni bi ginuli za domovinu, drugi ne bi, kao da sredine nema'', kaže Ogorec.

U kampovima Vojske mladih očito se, kao dio promišljenog državnog projekta politizacije i militarizacije, odgaja i obučava generacija mladih za neke buduće ratove. Kremlj čak razmatra plan za reaktiviranje pionirskog pokreta iz vremena Sovjetskog saveza (kakav je postojao i u bivšoj Jugoslaviji) ili osnivanje novog po uzoru na Pionire. To bi, piše Garner, bila  prihvatljivija  alternativa Vojsci mladih u kozmopolitskim sredinama poput Moskve i Sankt Peterburga gdje se militarizacija ne ''hvata'' kao u manjim sredinama. I ta organizacija služila bi za ideološku indoktrinaciju mladih pa nikoga ne treba začuditi ako se prilikom neke buduće regrutacije mladi radije odluče prijaviti u vojsku, nego bježati u inozemstvo.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo