Dok se Europa teško bori s trećim valom pandemije i novim sojevima te polako uvodi lockdown i strože mjere poput policijskog sata, Sjedinjene Američke Države ublažavaju mjere. CNN piše da se Amerikanci polako spremaju za povratak u normalan život.
Za razliku od europskih zemalja, cijepljenje protiv korone u SAD-u odvija se nosmetano, pa ne čudi da mjere popuštaju. Valjda podsjetiti da je SAD na početku pandemije, osobito za vrijeme drugog vala, imao velik broj zaraženih, hospitaliziranih i preminulih od Covida.
No, stvari su se itekako promijenile i u SAD-u epidemiološka situacija očito ide na bolje i povoljna je. Isto se ne može reći za Europu.
Ublažavanje mjera, ali...
U Saveznim državama ublažavaju se mjere za javne površine i privatna okupljanja. Otvorit će se i dio obrazovnih ustanova gdje je moguće učiti i raditi "jedan na jedan". Broj putovanja se povećava, a podaci TSA pokazuju da više od milijun putnika svakodnevno putuje američkim zračnim lukama i to već dva tjedna zaredom.
Polling station moderator Stephen Ludwick speaks about increased security at polling sites in Concord, New Hampshire, on November 3, 2020. Americans were voting on Tuesday under the shadow of a surging coronavirus pandemic to decide whether to reelect Republican Donald Trump, one of the most polarizing presidents in US history, or send Democrat Joe Biden to the White House.,Image: 567222094, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
No, mnogi tamošnji stručnjaci ponavljaju da Covid-19 još uvijek vreba i da pandemija nije gotova. Šefica Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, dr. Rochelle Walensky, rekla je za emisiju "Today" da SAD još uvijek bilježi oko 1.000 smrti od Covida dnevno. Liječnica navodi da je to previše, a što se dnevnih zaraza tiče, dr. Walensky kaže da ju brine što se broj zaraženih stalno kreće od 50.000 do 60.000. "To vidimo i danas", rekla je u četvrtak za "Today".
Stručnjaci ističu da prijete i novi i zarazniji sojevi. No, u SAD-u je smanjena stopa smrtnosti osoba starijih od 65 godina.
'PANDEMIJU ĆEMO IMATI POD KONTROLOM TEK KRAJEM GODINE': Šef njemačkog instituta upozorava na prijetnju novog soja
Fokus je na cijepljenju
Sada je fokus na tome da se dovoljno Amerikanaca cijepi kako bi se spriječilo naglo povećanje broja infekcija i hospitalizacija, piše CNN. Iako postoji optimizam u vezi s cijepljenjima u cijeloj zemlji, budući da je Bidenova administracija za cilj postavila 200 milijuna doza koje će se distribuirati u narednim tjednima, postoji dodatna zabrinutost zbog toga što cjepiva Pfizer i Moderna daju se u dvije odgođene doze. To znači da je u najboljim slučajevima potrebno više vremena prije nego što se može postići povratak u normalu.
"Da bismo čak i ovom brzinom došli do imuniteta krda, i dalje će vjerojatno trebati oko pet mjeseci, pod pretpostavkom da možemo uvjeriti u potpunosti 70 posto stanovništva da se cijepi", rekao je medicinski analitičar CNN-a dr. Jonathan Reiner. Čak i za one koji su potpuno cijepljeni, moraju se slijediti daljnje mjere predostrožnosti u interakciji s drugim ljudima.
"Znamo da upravo sada kada postoji toliko visoka razina koronavirusa koji kruži našim zajednicama, da čak i ljudi koji su potpuno cijepljeni tamo gdje su u javnosti s drugima koji nisu cijepljeni, moraju nositi masku", rekla je CNN-ova analitičarka dr. Leana Wen.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.