uoči 28. obljetnice genocida / Tisuće hodaju od Tuzle do Srebrenice: 'Žrtve genocida još nisu našli svoje najmilije'

Image
Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Sudionici marša u naredna dva dana proći će oko stotinu kilometara stazama kojima su se preživjeli Srebreničani nakon 11. srpnja 1995. godine, kada su srpske postrojbe pregazile zonu pod zaštitom Ujedinjenih naroda, pokušavali probiti na teritorij pod kontrolom Armije BiH

8.7.2023.
11:38
Armin Durgut/PIXSELL
VOYO logo

Više od tri tisuće sudionika krenulo je u subotu ujutro na pohod nazvan "marš mira" iz pravca Tuzle ka Srebrenici uoči obilježavanja 28. obljetnice genocida što su ga nad Bošnjacima tog područja počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba.

Sudionici marša u naredna dva dana proći će oko stotinu kilometara stazama kojima su se preživjeli Srebreničani nakon 11. srpnja 1995. godine, kada su srpske postrojbe pregazile zonu pod zaštitom Ujedinjenih naroda, pokušavali probiti na teritorij pod kontrolom Armije BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srebreničkom genocidu ubijeno je više od osam tisuća osoba, uglavnom muškaraca i dječaka, a oni koji su izbjegli zarobljavanje i ubojstva te se pokušali probiti na slobodni teritorij bili su izloženi stalnim napadima.

Image
nakon ruskog povlačenja /

Stravični prizori smaknutih civila u Buči : 'Bili su vezani krpama', ukrajinsko ministarstvo obrane: 'Ovo je nova Srebrnica'

Image
nakon ruskog povlačenja /

Stravični prizori smaknutih civila u Buči : 'Bili su vezani krpama', ukrajinsko ministarstvo obrane: 'Ovo je nova Srebrnica'

Sudionici ovogodišnjeg marša mira u Srebrenicu bi trebali doći u ponedjeljak a u utorak će sudjelovati u središnjoj komemoraciji kojom će biti obilježena 28. obljetnica genocida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada će u krugu memorijalnog groblja u Potočarima biti pokopani posmrtni ostaci 30 žrtava koji su u proteklim godinama pronađeni u masovnim grobnicama diljem istočne Bosne.

Najmlađa žrtva koje će biti pokopana je dječak Elvir Salčinović koji je u vrijeme kada je ubijen imao samo 15 godina dok je najstarija žrtva Husein Zukić koji je 1995. imao 63 godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Srebrenici je do 1992. godine živjelo oko 27 tisuća Bošnjaka, tijekom rata svi su prognani a unatoč genocidu brojni su se odlučili na povratak. Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2013. godine tamo je bilo prijavljeno oko sedam tisuća Bošnjaka a njihov imam Damir Peštalić upozorio je kako su često prepušteni samima sebi i žive u strahu zbog sve lošijeg političkog stanja u zemlji.

"Mi smo trebali raditi, staviti se na raspolaganje, uraditi sve što je u našoj moći kako bi žrtve ostatak života provele u miru i slobodi. Žrtve su se morale same boriti, prsa u prsa, paralelno i za pravdu i za život. Kako prolazi vrijeme, sve se očekuje da će biti bolje, ali, iz dana u dan, iz godine u godinu, to postaje sve dramatičnije. Nakon skoro 30 godina od genocida, imamo situaciju da žrtve genocida još nisu našli svoje najmilije, a prijeti im se novim genocidom, otcjepljenjima", kazao je Peštalić za agenciju Islamske zajednice Mina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Predsjednik Milanović o komentarima Majka Srebrenice

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo