TAKO BLIZU, A TAKO DALEKO: /

Dva svijeta u svemiru

Image
Foto: Wikipedia

Dok na Zemlji odnosi između Rusije i Sjedinjenih Država postaju sve napetiji, Međunarodna svemirska stanica (ISS) stoji kao simbol međunarodne suradnje.

12.12.2015.
10:55
Wikipedia
VOYO logo

Ali i sama postaja je u stvari dosta podjeljena. Udaljeni samo nekoliko metara, i stotinama kilometara od Zemlje, ruska i američka posada Međunarodne svemirske postaje vode dosta različite živote, potpuno nezavisni jedni od drugih.

Rezultat? Dvije mikroklime različitih ponašanja i navika - američki astronauti (zajedno s Kanađanima, Europljanima i Japancima koji rade u američkom segmentu) obavljaju posao na jedan način, a Rusi na drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljoprivreda u orbiti

Prošle je godine posada Ekspedicije 40 uspješno ubrala salatu uzgojenu u potpunosti na svemirskoj postaji. Salata je pažljivo zamrznuta i poslana na Zemlju na testiranje.

A 10. su kolovoza ove godine astronauti Ekspedicije 44, Scot Kelly, Kjell Lindgren i Kimiya Yui po prvi puta okusili salatu uzgojenu u potpunosti u svemiru. To kušanje crvene salate, simboličan korak na putu za dugotrajne svemirske letove, dočekan je s puno fanfara. Taj svečani trenutak možete pogledati i na YouTubeu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ZDRAVI OBROK: /

Astronauti po prvi put pojeli salatu uzgojenu u svemiru

Image
ZDRAVI OBROK: /

Astronauti po prvi put pojeli salatu uzgojenu u svemiru

Ruski kosmonauti s druge strane, hrane se vlastitim svemirskim uzgojem još od 2003. od kada jedu polovicu od svega što uzgoje.

Različiti stilovi odjela

Dvije vrste odijela koriste se za opasne EVA misije izvan postaje. Rusko rješenje je Orlan EVA odijelo - polukruto odijelo u jednom komadu u koje se ulazi za pet minuta.

Amerikanci s druge strane oblače Extravehicular Mobility Unit (EMU), dvodjelno odjelo za koje treba petnaest minuta da se obuče. Ali barem izgleda cool.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Wikipedia

Držanje rasporeda

Jedna od najčešćih frustracija koju američki astronauti spominju je da im je cijeli život u svemiru pažljivo određen detaljnim rasporedom koji radi kontrola misije na Zemlji. Netko dolje na Zemlji pažljivo prati inventar svega u američkim modulima, katalogizirajući preciznu lokaciju baš svakog predmeta.

Rusi su daleko slobodniji, i sami određuju, ali i bilježe što i kako rade, što ima i dobrih i loših strana. Možeš ostaviti svoje čarpe gdje god želiš, ali moraš to kasnije i zapisati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je pokvareno...

Pristup pokvarenoj opremi jako se razlikuje na suprotnim stranama ISS-a. Iako su konstantni popravci po cijeloj postaji nužni, u slučaju američkog tima, jednom kada se nešto pokvari ili istroši, prioritet je zamjena.

Rusi s druge strane radije popravljaju nego zamjenjuju. A ako se nešto više ne može koristiti u svojoj prvotnoj namjeni, radije ga prepravljaju u nešto drugo nego da ga bace. Tako su 2006. i zatim ponovo 2011. kosmonauti prenamijenili pokvarena svemirska odijela u satelite s amaterskim radiom, s antenama na kacigi a radio prijenosnikom unutar odijela.

Image
Foto: nasa.gov

Napokon prijatelji

Mnogi astronauti i kosmonauti i osobno su iskusili ne baš prijateljske odnose dviju zemalja od prije par desetljeća. Većina su bivši vojnici, i to najčešće piloti. U stvari mnogi astronauti koji su surađivali u svemiru ranije su letjeli jedan protiv drugoga u odmjeravanju snaga i vojno političkim manevrima za vrijeme hladnog rata.

Klasična NASA priča: tijekom ručka u kantini, američki pilot priča svojim prijateljima kako je u 80-ima poslan da otjera ruski vojni avion koji je narušavao američki zračni prostor u blizini Aljaske. Uhvatio je uljeza, ali nakon malo akrobatskog manevriranja ruski je pilot došao u bolji položaj, i zahvatio je američkog navođenim projektilima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zadovoljan pobjedom, Rus je doletio do Amerikanca, mahnuo krilima i odletio. S druge strane menze, netko je viknuo s teškim ruskim naglaskom "To si bio ti? To sam bio ja!"

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo