Najnovije političke trzavice u Srbiji svele su se na - datum izvanrednih izbora. Iako su izbori za Beograd, kao i lokalni, te pokrajinski bili sasvim izvjesni već na proljeće - kada im je po zakonu i vrijeme, oporba u Srbiji jučer je zatražila njihovo razdvajanje.
Hoće li Vučić ispuniti želju oporbi?
Naime, više oporbenih zastupničkih grupa u Skupštini Srbije zatražilo je raspisivanje izbora za grad Beograd, kao i parlamentarnih na razini cijele Srbije - i to već za prosinac. Iako vladajuća većina ima dovoljno zastupnika pa bi u svakoj drugoj zemlji odbila ovakve zahtjeve, postoje velike šanse da se zahtjev oporbe - i ispuni.
"Hoćete beogradske izbore? Nema problema, haj'mo sjesti da se dogovorimo kada će biti beogradski izbori - prosinac, travanj, svibanj…" - već više puta je najavljivao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ipak, analitičari u Srbiji smatraju da i vlasti odgovara "cijela izborna godina" (u Hrvatskoj bi rekli - superizborna) - od prosinca ove do svibnja iduće godine. Naime, pritisci iz Washingtona i Bruxellesa da se konačno stavi točka na dugogodišnje pregovore o statusu Kosova, pojačani su posljednjih mjeseci. Stav nekoliko europskih zemalja koje ne priznaju Kosovo u međuvremenu se nije promijenio, tako da je 'status quo' ostao jedino realno rješenje.
Priželjkuju povratak Trumpa u Bijelu kuću
Analitičari također smatraju i da se daljnji pritisci oko statusa Kosova mogu "obiti o glavu" diplomatima s onu stranu oceana, budući da to onda može iskoristiti i sam Vladimir Putin kako bi rekao "eto, podržali ste i priznali referendum o neovisnosti Kosova, sad to isto učinite i na Krimu i u Donjecku". Jasno je i da administracija Joea Bidena nema puno karata da bi "nastavila igru" na Balkanu. Mnogi političari u Srbiji nadaju se povratku Donalda Trumpa u Bijelu Kuću sljedeće godine, jer ga doživljavaju kao "naklonjenijeg" Srbiji, kao i čitavoj regiji Balkana.
Ipak, ostaju i brojni međunarodni problemi koje bi nova (ili stara) američka administracija morala hitno rješavati, prije svega krizu u Ukrajini te onu u Južnom Kineskom moru. Zbog toga je malo vjerojatno da će Kosovo, ali i situacija u BiH i na Balkanu biti u vrhu interesa Washingtona. 'Status quo' ostaje novo (ili staro) rješenje na Balkanu - nešto što se već desetljećima ponavlja.
POGLEDAJTE VIDEO: Trump ne odustaje. Ponovno se kandidirao za predsjednika SAD-a