Za razliku od prijašnjih godina, kada je svoju novogodišnju poruku Rusima slao stojeći ispred Kremlja, ruski predsjednik Vladimir Putin ovoga puta je, u skladu s činjenicom da Rusija vodi rat u Ukrajini istu odaslao s "prigodnijeg" mjesta - iz zapovjedništva Južnog vojnog okruga. Iza njega su stajali uniformirani vojnici (The Sun piše da su među njima uočeni neki "glumci" koji su se već pojavljivali u drugim ulogama u blizini Putina, a ovoga puta su glumili vojno osoblje), a Putin se, piše u svome analitičkom izvješću američki Institut za proučavanje rata (ISW), nastojao prikazati "kao učinkovit ratni vođa koji aktivno kontrolira ratna zbivanja".
ISW nadalje piše da je ovo novogodišnje obraćanje ruskog predsjednika ponovno razotkrilo njegovu "nesigurnost u vlastitu sposobnost oblikovanja ruskog informacijskog prostora" te da "i dalje ostaje usredotočen na opravdavanje rata i cijene tog rata pred ruskim narodom".
Ne odustaje od opravdavanja invazije na Ukrajinu
ISW citira Putina koji je u novogodišnjem govoru rekao da "suverena, neovisna i sigurna budućnost Rusije ovisi samo o nama, o našoj snazi i odlučnosti" te da je 2022. "bila godina teških, nužnih odluka, važnih koraka prema postizanju punog suvereniteta Rusije i snažne konsolidacije našeg društva".
Dodao je da su događaji iz 2022. godine "postali prekretnica koja je postavila temelje naše nove zajedničke budućnosti, naše nove istinske neovisnosti".
"Za to se i danas borimo, mi branimo naše ljude na našim vlastitim povijesnim teritorijima u novim subjektima Ruske Federacije", kazao je misleći na nezakonito pripojene teritorije Ukrajine.
Pristaje na mir, ali samo pod uvjetima koje on postavi
Ovaj Putinov govor bio je nastavak njegovih retoričkih tvrdnji ne samo da Rusija ima povijesna prava na Ukrajinu, nego i da neovisnost i suverenitet Rusije ovise o ponovnom preuzimanju kontrole nad Ukrajinom. Putin, piše ISW, time pokušava pobjedu u ratu smatrati ključnom za nastavak postojanja Rusije kao neovisne države. Te su izjave vjerojatno trebale barem djelomično opravdati skupi rat i apelirati na ultranacionalističku proratnu zajednicu u Rusiji koja rutinski ističe obranu nezakonito pripojenih teritorija kao razlog za postizanje još agresivnijih ciljeva i plaćanje još veće cijene za njih. Oni također ukazuju da Putin i dalje nije voljan razmišljati o smislenom mirnom rješenju rata koji je započeo, osim pod uvjetima koje sam diktira Ukrajini i Zapadu.
Malo je vjerojatno da će Putin prihvatiti bilo kakav manji ishod, osim ako Ukrajina, uz pomoć svojih zapadnih saveznika, ne uspije ruskim snagama nanijeti daljnje poraze većih razmjera i osloboditi znatno veći dio svoje okupirane zemlje - stoji u analizi ISW-a.