Rat u Ukrajini mogao bi biti "čavao u lijes" za "carstvo" ruskog predsjednika Vladimira Putina, rekao je u nedavnom intervjuu ekonomist rođen u Moskvi i profesor na Sveučilištu Indiana, piše Newsweek.
Govoreći s Jasonom Jayjem Smartom iz Kyiv Posta u videorazgovoru, Dr. Michael Aleksejev nazvao je rat "monstruoznim" i "greškom za sve uključene". Također je rekao da dok bi rat mogao imati pozitivne učinke za Ukrajinu "dugoročno", Rusija bi mogla izgubiti velik dio svoje globalne moći.
“Jedina pozitivna stvar koje mogu smisliti u smislu ovog rata je da će možda konačno zabiti čavao u lijes ideje o Ruskom Carstvu”, rekao je Aleksejev. Možda konačno postane normalna država.
Aleksejev je rekao da je u radu objavljenom prije više od 20 godina nazvao Rusiju normalnom zemljom srednjeg dohotka. Nije mu smetala ta karakterizacija.
"Nažalost, bilo je to pogrešno", rekao je. "Rusija nije normalna zemlja. Još uvijek ima svoj imperijalni pogled, a to je loše za sve, uključujući Rusiju. Stoga se nadam da će rezultat ovog užasnog rata biti da će možda Rusija na kraju postati normalna zemlja."
Katastrofalne posljedice
Ujedinjeni narodi nedavno su procijenili gotovo 18.000 civilnih žrtava u Ukrajini kao posljedicu rata, dok su ukrajinski obrambeni dužnosnici prošli tjedan izvijestili da je više od 100.000 ruskih vojnika ubijeno.
Mir se za sada čini malo vjerojatnim. Glasnogovornik Kremlja u srijedu je rekao da se pregovori o okončanju rata ne mogu nastaviti ako Ukrajina ne pristane na nedavno rusko pripajanje četiri ukrajinska teritorija, čemu se ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij snažno protivi.
O obnovi Ukrajine
Na pitanje ima li nade da se Ukrajina ponovno obnovi nakon rata, Aleksejev je odgovorio potvrdno.
"Naravno, mislim da bi to moglo biti dugoročno dobro za Ukrajinu, jer je ovaj rat zapravo ojačao nacionalni identitet Ukrajine", rekao je. “Bilo je ljudi koji su imali neke simpatije za Rusiju, za Putina i sve to – ne više, koliko ja razumijem."
"Da, to je ogroman problem, ali siguran sam da će Zapad puno pomoći u izgradnji, obnovi. Pogledajte samo Njemačku i Japan. Zemlje su potpuno uništene u Drugom svjetskom ratu. Sada su neke od najrazvijenijih, najbogatijih zemalja na svijetu. I nadam se da će se ista stvar dogoditi s Ukrajinom."
Aleksejev je rekao da je odrastao u Moskvi i tamo bio na koledžu prije nego što se preselio u Sjedinjene Države kako bi nastavio svoje obrazovanje na Sveučilištu Duke. Iako se njegova stručnost uglavnom tiče gospodarstava Rusije i bivšeg Sovjetskog Saveza, Aleksejev je naglasio da ne gaji sovjetske simpatije. Roditelji su mu rođeni u Ukrajini, a majka Ludmila Aleksejeva bila je istaknuta sovjetska disidentica koja je suosnivala Moskovsku helsinšku grupu, poznatu organizaciju za ljudska prava.