PODSJETNIK NA 1917. /

Što se krije iza posljednjeg poraza Rusije? Čečenski vrag napao Putinova generala: 'Treba proliti svoju krv da bi sprao sramotu'

Image
Foto: Profimedia

Povlačenje iz Limana o kojem je izvjestila ukrajinska vojska izgledalo je posebno ponižavajuće jer je uslijedilo nakon Putinove objave u petak o aneksiji četiri ukrajinske regije - uključujući Donjeck

4.10.2022.
18:02
Profimedia
VOYO logo

U Rusiji rastu kritike zbog vojnih neuspjeha dok ukrajinske snage slave ponovno zauzimanje Limana, važnog grada na istoku Ukrajine.

Ruski general koji je izgubio strateški grad u istočnoj Ukrajini trebao bi proliti svoju krv na prvoj crti bojišnice kako bi "sprao svoju sramotu". To je ono što je Ramzan Kadirov, čečenski čelnik i jedan od ključnih saveznika ruskog predsjednika Vladimira Putina, rekao za Aleksandra Lapina, ruskog general-pukovnika koji je vodio obranu Limana u regiji Donjeck i prošlog vikenda naredio povlačenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nego što je povukao svoje trupe, Lapin je preselio svoj stožer u separatističko uporište Lugansk, 160 km daleko od Limana, rekao je Kadirov. Čečenski čelnik optužio je Lapina da tada nije uspio osigurati opskrbu streljivom i komunikacijskom opremom te je rekao da nije koordinirao svoje snage na terenu. "Da je bilo po mom, degradirao bih Lapina u vojnika, oduzeo mu odlikovanja i poslao ga na prvu liniju s jurišnom puškom u rukama da svojom krvlju spere sramotu", napisao je Kadirov na Telegramu u subotu.

Rusko ministarstvo obrane priopćilo je da je povuklo svoje snage iz Limana na "bolji teren". Povlačenje iz Limana o kojem je izvjestila ukrajinska vojska izgledalo je posebno ponižavajuće jer je uslijedilo nakon Putinove objave u petak o aneksiji četiri ukrajinske regije - uključujući Donjeck.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
RISKANTNA IGRA LUĐAKA /

Putin planira testirati nuklearnu bombu na granici s Ukrajinom? 'Svijet je nanosekundu udaljen od potpune nuklearne krize!'

Image
RISKANTNA IGRA LUĐAKA /

Putin planira testirati nuklearnu bombu na granici s Ukrajinom? 'Svijet je nanosekundu udaljen od potpune nuklearne krize!'

Pobjeda u Limanu utire put daljnjim dobicima

Za ukrajinske promatrače, poraz u Limanu utjelovljuje inherentne pogreške cjelokupnog ruskog vojnog sustava, koji još uvijek vodi ratove prema strategijama iz sovjetske ere. "Vremena su se promijenila, ali ruska vojska nije, i to je to", rekao je Ihar Tiškevič, analitičar iz Kijeva. "Kada pokušavate koristiti vojne upute napisane 1970-ih, prije ili kasnije dogodi se ono što se dogodilo u regiji Harkov i blizu Limana."

Oslobađanje Limana moglo bi utrti put ukrajinskom preuzimanju najstarijih žarišta proruskog separatizma u Donjecku i Lugansku, poznatih pod zajedničkim nazivom Donbas. Ukrajina je zauzela autocestu koja je služila kao najkraća linija opskrbe za sve ruske snage u Donjecku i Lugansku, rekao je vojni analitičar.

Prema Nikolaju Mitrokinu, stručnjaku za Rusiju na njemačkom Sveučilištu u Bremenu, Ukrajinci sada mogu krenuti na istok kako bi oslobodili sjeverni Lugansk i izjednačili uspjehe ruskog napredovanja tamo prije nekoliko mjeseci. Oni mogu “doći s prve linije do granica Donbasa prije veljače 2022.”, kada je počeo rat, rekao je za Al Jazeeru.

'Današnji sustav propada'

U međuvremenu, u Rusiji se događa nešto što je odavno nečuveno - niz pritužbi. Ruski dužnosnici i ratni dopisnici kritiziraju ruski vrh, uključujući ministra obrane Sergeja Šojgua, koji se dugo smatrao mogućim Putinovim nasljednikom. Jedan od kritičara je Jegvenij Prigožin, oligarh poznat kao "Putinov šef". Osnovao je plaćeničku skupinu Wagner i osobno je obišao desetke ruskih zatvora kako bi regrutirao tisuće zatvorenika. U rijetkom javnom komentaru Prigožin je pohvalio kako je Kadirov kritizirao Lapina: "Kadirovljeva ekspresivna izjava nije moj stil, naravno, ali mogu reći: 'Ramzane, ti zgodni vraže, nastavi'", navodno je rekao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Južnosibirski zakonodavac rekao je da su lokalne vlasti "izgubile" 1,5 milijuna uniformi i da novomobilizirani civili neće imati što nositi zimi. "Sve je bilo tamo i onda je samo isparilo", rekao je Andrej Guruljev iz regije Zabaikalski na Telegramu. “Nitko to ne može objasniti nigdje ni na koji način.”

Ovaj bivši general vojske koji se borio tijekom Drugog čečenskog rata je rekao da bi se ruske snage trebale vratiti potpunoj obrani, “ukopati se u zemlju” prije nego što novomobilizirane snage stignu na prvu crtu za najmanje dva mjeseca. Također je kritizirao trenutnu strukturu ruskih oružanih snaga i rekao da ih treba reformirati. "Nažalost, današnji sustav propada", napisao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pogoršanje raspoloženja zbog neuspjeha Moskve

Ruski ratni dopisnik Alexander Kots usporedio je trenutnu situaciju u Rusiji s revolucijom iz veljače 1917. kojom je svrgnut car Nikolaj II. i koja je utrla put komunističkom preuzimanju vlasti. Rusko Carstvo izgubilo je "rat živaca" jer su "u pozadini bila kolebanja, depresija, potraga za domaćim neprijateljima", napisao je u ponedjeljak na Telegramu novinar Komsomolskaja Pravde. "Treba li nam to 100 godina kasnije?" upitao.

S njim se slažu i promatrači. "Raspoloženje među ruskim vojnicima nalikuje panici koja je uslijedila nakon ruskih gubitaka tijekom Prvog svjetskog rata", rekao je Mitrokin sa Sveučilišta u Bremenu. "Razočaranje u vrh, izravne optužbe za izdaju, verbalni napadi na zapovjednike - ovo je prva faza", rekao je te dodao: "Ono što slijedi je razočaranje u vrhovnog zapovjednika, koji ne može ništa poboljšati. Treća faza je revolucionarna s već izgubljenim ratom u pozadini."

Kritike Putina 'nisu daleko'

Oporbeni čelnik u egzilu smatra da će se pljusak kritika uskoro usmjeriti na Putina. "Dugo smo čekali da unutarnje borbe počnu, i počele su", rekao je Gennadi Gudkov za Al Jazeeru. "Još nema izjava protiv Putina, ali nisu daleko", rekao je zastupnik izbačen iz Državne dume, donjeg doma ruskog parlamenta, zbog svoje kritike Putinove politike. Prvo se baca kamenje, ali ne na Putina, već samo na njegovu družinu. Predvidio je čistke nekih generala koji se bore u Ukrajini. "Zasad su Kadirovi, Prigožini ti koji javno svaljuju krivnju, ali uskoro će morati reći tko će biti proglašen žrtvenim jarcem", rekao je Gudkov.

Usporedio je situaciju s katastrofalnim rusko-japanskim ratom 1905. kada je carska vojska pretrpjela razoran poraz. "Na Japan se gledalo kao na slabog suparnika, slabog neprijatelja", rekao je Gudkov. “Rat je bio potreban kako bi se vratilo povjerenje javnosti, rejting odobravanja, opadajuća veličina carstva.” Rat je izazvao prvu rusku revoluciju 1905., koja je dovela do revolucije 1917. godine. "Znamo čime je to završilo", zaključio je Gudkov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo