RIZICI SU STVARNI /

Što ako Putin odluči upotrijebiti nuklearno oružje? Postoje tri scenarija, a evo što NATO može napraviti

Image
Foto: Profimedia, Sputnik

Iako je malo vjerojatno da će Rusija upotrijebiti nuklearno oružje u Ukrajini, rizici su stvarni

31.3.2022.
19:58
Profimedia, Sputnik
VOYO logo

Ruski predsjednik Vladimir Putin opravdao je svoju ničim izazvanu i ilegalnu invaziju na Ukrajinu tvrdeći da je to "pitanje života i smrti, pitanje naše povijesne budućnosti kao nacije", piše Washington Post.

Ove riječi nisu odabrane slučajno, već su povezane s ruskom nuklearnom doktrinom. U lipnju 2020. Rusija je objavila dokument u kojem su navedene okolnosti pod kojima će koristiti nuklearno oružje u sukobu, uključujući "agresiju na Rusku Federaciju uz korištenje konvencionalnog oružja kada je samo postojanje države ugroženo”. Povezujući ukrajinsko pitanje s postojanjem same Rusije kao države, Putin je otvorio vrata potencijalnoj nuklearnoj upotrebi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
MONSTRUOZNO ORUŽJE /

Rusi postavljaju zastrašujuće nagazne mine u nacističkom stilu: Skaču do glave i uništavaju sve u krugu od 16 metara

Image
MONSTRUOZNO ORUŽJE /

Rusi postavljaju zastrašujuće nagazne mine u nacističkom stilu: Skaču do glave i uništavaju sve u krugu od 16 metara

Tri moguća scenarija

Iako je malo vjerojatno da će Rusija upotrijebiti nuklearno oružje u Ukrajini, rizici su stvarni. Da bismo razumjeli te rizike, vrijedno je opisati tri moguća scenarija:

  1. Putin bi mogao odobriti korištenje jednog nuklearnog demonstracijskog napada kako bi signalizirao odlučnost Rusije. Rusija bi detonirala nuklearnu bojnu glavu malog dometa iznad nenaseljenog područja, na primjer, Crnog mora, kako bi pokazala svoju odlučnost.

2. Putin bi mogao odobriti korištenje manjeg nuklearnog oružja na bojištu, možda da uništi koncentraciju ukrajinskih vojnika, osobito ako Ukrajina uspije natjerati ruske trupe da se povuku sa svojih položaja u blizini Kijeva prema Bjelorusiji ili Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Putin bi mogao upotrijebiti nuklearno oružje da uništi visoko cijenjene i simbolične ukrajinske mete, poput Odese ili Lavova, kako bi uništio volju Ukrajine za borbom.

Odvraćanje ne uspijeva bez vjerodostojnosti

Nuklearno odvraćanje se oslanja na dva čimbenika: sposobnosti i vjerodostojnost. Morate imati oružje koje je upotrebljivo, a vaš protivnik mora vjerovati da ste sposobni i voljni ga koristiti. Bez vjerodostojnosti, odvraćanje ne uspijeva.

Putin je obnovio ruske nuklearne sposobnosti otkako je došao na vlast 2000. godine. Što se tiče vjerodostojnosti, on ima dugogodišnje iskustvo u korištenju prijetnji silom i prijetnji nuklearnom uporabom za prisilu i odvraćanje. Čelnici NATO-a pokazuju komparativnu suzdržanost u porukama prema Rusiji, što dovodi do sumnje u vjerodostojnost nuklearnog odvraćanja NATO-a. Putin vjeruje da će Zapad prije odustati nego riskirati sukob, čak i dok bombardira gradove, ubija civile i granatira humanitarne koridore.

Upotreba nuklearnog oružja rezultirala bi izolacijom

Kako bi odvratio Putina, NATO mora jasno staviti do znanja da bi uvođenje nuklearnog oružja u sukob od strane Rusije dovelo do diplomatskih, gospodarskih i vojnih troškova koji su manji od svih viđenih u cijeloj njegovoj povijesti. Doista, uporaba nuklearnog oružja rezultirala bi trenutnom izolacijom. Čak bi i nekadašnji prijatelji i partneri, poput Indije i Kine, odmah prekinuli svoju ekonomsku i diplomatsku potporu. NATO bi vodio globalne napore za učinkovito izbacivanje Rusije iz međunarodne zajednice. Ruska veleposlanstva bila bi zatvorena, ruski dužnosnici bi bili izbačeni sa svojih pozicija u međunarodnim organizacijama, a ubrzali bi se napori za suzbijanje ruskog veta u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnici moraju izjaviti da bi nuklearna uporaba riskirala vojni odgovor NATO-a. Ovaj odgovor bi podrazumijevao napade na ruske vojne ciljeve - bilo na ciljani način na jedinice uključene u nuklearnu upotrebu (posebno kao odgovor na prvi scenarij), ili širi napad na ruske snage u Ukrajini i Bjelorusiji, možda čak i u Rusiji - osakaćujući Ruske opskrbne linije, zračne luke, mjesta za lansiranje projektila i infrastruktura zapovijedanja i upravljanja. Takav odgovor trebao bi značiti učinkovit kraj ruske vojne kampanje u Ukrajini. NATO-u ne bi bile potrebne čizme na tlu za takav napad. Masovni udari konvencionalnim krstarećim raketama ispaljeni iz zrakoplova iznad teritorija NATO-a i okolnih mora mogli bi obaviti posao.

Bez sumnje, sudjelovanje u izravnoj vojnoj akciji protiv Rusije nije bez rizika i moglo bi otvoriti vrata za daljnju eskalaciju. Ali, ostaviti bez odgovora korištenje nuklearnog oružja kao dio nezakonitog napada na susjednu državu je neodrživo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rat u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo