'BOLESNO' NAORUŽANJE /

Kina priprema 'vlakove Sudnjeg dana': Nose projektile od 80 tona i svaki od njih može nositi 10 nuklearnih bombi - za 10 različitih ciljeva

Image
Foto: Profimedia

Kinezi navodno istražuju mogućnosti za željeznički prijevoz njihovih modernih projektila DF-41

31.3.2022.
18:36
Profimedia
VOYO logo

Kina bi mogla koristiti superbrze "vlakove Sudnjeg dana" kako bi prevozili ili čak s njih ispaljivali nuklearne projektile, stoji u najnovijem državno financiranom izvještaju objavljenom jučer, piše Daily Mail.

Kinezi navodno istražuju mogućnosti za željeznički prijevoz njihovih modernih projektila DF-41 koji mogu nositi nuklearno naoružanje. Svaki takav projektil teži čak 80 tona, a nuklearnu glavu može nositi na udaljenost od čak 15 tisuća kilometara. To je najduži domet bilo kojeg oružja s nuklearnim glavama na svijetu. Kinezi njime mogu gađati bilo koju točku u SAD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina je objavila da je testirala ispaljivanje projektila DF-41 s vlakova 2015. godine, no ti izvještaji nisu potvrđeni. Kineski inženjeri tvrde kako bi prijevoz vlakovima otežao njihovo otkrivanje te bi učinkovitost projektila bila veća.

Image
PANIKA NA NEBU /

Ruski borbeni avioni naoružani nuklearnim bombama ušli u zračni prostor Europske unije

Image
PANIKA NA NEBU /

Ruski borbeni avioni naoružani nuklearnim bombama ušli u zračni prostor Europske unije

Rusi su ih imali tijekom Hladnog rata

Uz bržu pokretljivost i veću zaštitu, stručnjaci smatraju i da bi infrastruktura za brze vlakove bolje apsorbirala udar koji nastaje ispaljivanjem tako velikog projektila. Kina je u manje od 20 godina izgradila najveću svjetsku mrežu za prometovanje brzim vlakovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brzi vlakovi koji mogu prenositi nuklearne projektile mogu voziti brzinom od čak 350 kilometara na sat. No, ideja da se nuklearne glave prevoze željeznicom nije kineska jer je već SSSR tijekom Hladnog rata testirala takav način transporta. 12 nuklearnih vlakova bilo je stacionirano u gradovima Kostma, Perm i u regiji Krasnojarsk, a svaki od njih je prevozio 3 projektila.

Imaju 'mamce' za protuzračnu obranu

U "službu" su samo nekoliko godina prije raspada SSSR-a te su ih nakon toga nazvali "vlakovima duhovima". Rusi su ih se odrekli između 2003. i 2005. godine, a ponovno su istu tehnologiju testirali 2017. godine, no ne očekuje se ponovna njihova aktivacija.

Kineski balistički projektili DF-41 mogu nositi do 10 nuklearnih bojnih glava kojima se može odvojeno upravljati što znači da mogu u isto vrijeme gađati 10 ciljeva. Kako bi izbjegli protuzračne sustave, opremljeni su i "mamcima", a SAD mogu pogoditi za samo 30 minuta od ispaljivanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo