NA RUBU RATA /

Nove satelitske snimke pokazuju koliko su se Rusi približili ukrajinskoj granici, pjevaju: 'Jedna povijest, jedan narod'

Image
Foto: Profimedia/Pixabay

Nove satelitske snimke pokazuju da je Rusija dodatno napredovala prema granici s Ukrajinom, a Amerikanci smatraju da bi najbolje vrijeme za invaziju bilo dok još traje zima

6.2.2022.
17:34
Profimedia/Pixabay
VOYO logo

Napete rusko-ukrajinske odnose dodatno su potpalile nove satelitske snimke koje je objavila američka tehnološka tvrtka, a koje pokazuju da je ruska vojska napredovala na nekoliko lokacija u Bjelorusiji, piše CNN.

Razmještaj je vjerojatno povezan sa zajedničkim vježbama ruskih i bjeloruskih snaga koje bi trebale započeti u četvrtak. Međutim, druge fotografije pokazuju da se kampovi uspostavljaju u blizini granice s Ukrajinom, stotinama kilometara od mjesta gdje se vježbe održavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija je više puta zanijekala da planira napad na Ukrajinu, unatoč masovnom gomilanju vojnika Moskve u regiji. Vjeruje se da je Kremlj okupio 70 posto vojnog osoblja i oružja na ukrajinskim granicama koje bi Rusiji bilo potrebno za invaziju punog razmjera.

Satelitske snimke, snimljene u subotu, u skladu su s nedavno objavljenim video zapisima na društvenim mrežama koji pokazuju kako se ruske snage kreću kroz Bjelorusiju i uspostavljaju terenske kampove unutar 30 kilometara od ukrajinske granice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Put dug 9.000 kilometara

Neke od snimki prikazuju bjeloruski aerodrom Luninec, gdje su ruski borbeni zrakoplovi raspoređeni uoči vježbi, nazvanih "Union Resolve 2022.". Fotografije prikazuju ruske sustave protuzračne obrane S-400 i jurišne zrakoplove Su-25 na uzletištu. Rusko Ministarstvo obrane objavilo je u subotu snimku dolaska zrakoplova u Luninec.

Jedan od bataljuna S-400 doputovao je iz Habarovska na ruskom Dalekom istoku. Riječ je o putu dužim od 9.000 kilometara, priopćilo je rusko Ministarstvo obrane.

Image
Foto: Profimedia

Ruske snage u Bjelorusiji

Druge satelitske fotografije pokazuju kako se ruske snage postavljaju na određenoj udaljenosti od mjesta na kojem su vježbe planirane, uključujući i Rechitsu, bjeloruski grad oko 270 kilometara istočno od Luninca, blizu mjesta gdje se susreću granice Rusije, Bjelorusije i Ukrajine. Ondje okupljene snage uključuju tenkove, haubice i borbena vozila pješaštva.

Image
INVAZIJA U TRI KORAKA /

Procurio Putinov pakleni plan, tajna služba tvrdi: 'Postavit će logore, započeti propagandu, a ovo je krajnji cilj'

Image
INVAZIJA U TRI KORAKA /

Procurio Putinov pakleni plan, tajna služba tvrdi: 'Postavit će logore, započeti propagandu, a ovo je krajnji cilj'

'Dvije nacije, jedna povijest, jedan narod'

Slike pokazuju da je po prvi put u Rechitsi stvoreno nekoliko šatorskih kampova. Taj razvoj događaja i nedavne snimke s tog područja ukazuju na rastuću rusku prisutnost ondje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia

Ruske snage u Bjelorusiji

Videozapisi objavljeni na društvenim mrežama prikazuju ruske trupe kako zabavljaju lokalno stanovništvo u Rechitsi, glazbom i demonstracijama na događaju pod nazivom "Dvije nacije, jedna povijest, jedan narod".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko drugih slika iz svemira prikazuje rastuću rusku prisutnost jugozapadno od Rechitse, i unutar 25 kilometara od ukrajinske granice, u ruralnim područjima u blizini grada Yelsk. Snimke pokazuju da raspoređivanje u blizini Yelska uključuje balističke rakete Iskander, koje imaju domet od oko 400 kilometara.

Ogromno gomilanje vojnika izazvalo je uzbunu među američkim i europskim čelnicima. Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u četvrtak da je raspoređivanje Moskve u Bjelorusiji najveće od Hladnog rata.

Na temelju javno dostupnih vremenskih proračuna, optimalno vrijeme za rusku invaziju bilo bi dok je tlo čvrsto zamrznuto, tako da se teška oprema može lako kretati.

Novi američki vojnici stigli u Poljsku

Zrakoplov s američkim vojnicima sletio je u Poljsku u nedjelju, čime je Washington ojačao svog saveznika u NATO-u u vrijeme tenzija zbog ruskog gomilanja vojske na ukrajinskoj granici, objavio je Reuters, pozivajući se na svog očevica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik Joe Biden u srijedu je naredio raspoređivanje dodatnih 3 tisuće vojnika u Poljsku i Rumunjsku, čime Washington želi uvjeriti svoje saveznike da čvrsto stoji uz njih.

Pentagon je objavio da će 1700 vojnika, uglavnom iz 82. zračno-desantne divizije, biti premješteno iz Fort Bragga (Sjeverna Karolina) u Poljsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dan ranije zrakoplovom u Poljsku je stigao i zapovjednik 82. zračno-desantne divizije general bojnik Christopher Donahue. Tada je u zračnu luku Rseszow-Jasionka sletilo i nekoliko zrakoplova s američkom vojnom opremom i izviđačkom postrojbom.

Solidarnost sa saveznicima

Ne zna se koliko je vojnika stiglo u nedjelju u Poljsku, ali zrakoplov C17, koji je sletio u Poljsku u nedjelju, može prebaciti 102 padobranca s opremom, prema mrežnoj stranici američkog zrakoplovstva.

"Naš državni doprinos u Poljskoj pokazuje našu solidarnost sa svim našim saveznicima u Europi. Očito je da tijekom ovog razdoblja neizvjesnosti znamo da smo zajedno jači", rekao je Donahue u nedjelju.

Poljski ministar obrane Mariusz Blaszczak kazao je, nekoliko minuta nakon slijetanja zrakoplova, da je to prva grupa američkih vojnika "iz elitne postrojbe". "Još zrakoplova sletjet će u narednim satima. Vojnici će djelovati u jugoistočnom dijelu naše zemlje", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija odbacuje optužbe da planira invaziju na Ukrajinu, ali je rasporedila više od 100 tisuća vojnika uz ukrajinsku granicu te je poručila da bi mogla poduzeti vojne mjere ako NATO ne prihvati njene zahtjeve koji uključuju i obećanje da Ukrajina neće ući u NATO.

Napad idućih dana ili tjedana?

Rusija bi mogla napasti Ukrajinu idućih dana ili tjedana, ali bi se još uvijek mogla odlučiti za diplomatski put umjesto invazije, rekao je u nedjelju Jake Sullivan, savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost upozorivši da bi ruska invazija značila kraj plinovodnog projekta Sjeverni tok 2. "Rusija bi svaki dan mogla poduzeti vojnu akciju protiv Ukrajine, ili bi moglo proći nekoliko tjedana, ili bi Rusija umjesto toga mogla odlučiti krenuti diplomatskim putem", rekao je Sullivan, koji je dao niz televizijskih intervjua, za "Fox News Sunday".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potencijalna ruska akcija mogla bi uključivati ​​aneksiju ukrajinske regije Donbas, kibernetičke napade ili sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu, rekao je Sullivan u emisiji NBC-a "Meet the Press", dodajući da bi Rusija mogla djelovati već u ponedjeljak, a mogli bi proći i tjedni. 

Rusi negiraju planove invazije

Rusija je postavila 70 posto borbene snage koju smatra potrebnom za invaziju punog razmjera i šalje još bataljunske, taktičke skupine na granicu sa svojim susjedom, rekla su dva američka dužnosnika u subotu. 

Iako je Rusija rasporedila više od 100.000 vojnika u blizini granice s Ukrajinom, Moskva tvrdi da ne planira invaziju, ali bi mogla poduzeti neodređenu vojnu akciju ako joj se ne ispune sigurnosni zahtjevi. Među njima je jamstvo da NATO nikada neće primiti Ukrajinu u članstvo, zahtjev koji su Sjedinjene Države i NATO nazvali neprihvatljivim.

"Ako Rusija napadne Ukrajinu, na ovaj ili onaj način Sjeverni tok 2 neće krenuti naprijed i Rusija shvaća da smo se koordinirali s našim saveznicima", rekao je savjetnik američkog predsjednika Joea Bidena za nacionalnu sigurnost za NBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan hoće li njemački kancelar Olaf Scholz javno obećati takvu mjeru tijekom svog nastupnog posjeta Washingtonu u ponedjeljak, Sullivan je rekao: "Pustit ću njemačkog kancelara da govori u svoje ime."

Sumnje u vezi s transatlantskim savezom pojavile su se dijelom zbog privrženosti Berlina projektu plinovoda Sjeverni tok 2 s Rusijom, što su SAD i istočnoeuropske zemlje oštro kritizirale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Scholz otputovao u SAD 

Njemački kancelar Olaf Scholz otputovao je u nedjelju u svoj prvi posjet Washingtonu od preuzimanja dužnosti u vrijeme sve glasnijih pitanja o predanosti Berlina svom ključnom savezniku SAD-u u ukrajinskoj krizi. Američki predsjednik Joe Biden primit će ga u Bijeloj kući u ponedjeljak. Njemačka je suočena s pritiskom SAD-a da se snažnije uskladi s pozicijom Washingtona.

Sumnje u vezi s transatlantskim savezom pojavile su se dijelom zbog privrženosti Berlina projektu plinovoda Sjeverni tok 2 s Rusijom, što su SAD i istočnoeuropske zemlje oštro kritizirale, kao i zbog nevoljkosti Berlina da isporuči oružje Ukrajini. "Ne isporučujemo (oružja) kriznim prostorima...ne isporučujemo smrtonosno oružje Ukrajini", rekao je Scholz uoči putovanja za televizijski program "Report from Berlin".

U Washingtonu će se od Scholza tražiti potpuno i jasno objašnjenje njemačke pozicije oko Sjevernog toka 2. Plinovod koji povezuje Rusiju i Njemačku je dovršen, ali nije još pušten u rad. 

Scholz je prije odlaska u SAD rekao da će Rusija platiti visoku cijenu za napad na Ukrajinu, ali da se mora učiniti sve "kako bi se dala šansa diplomaciji". Nakon susreta s Bidenom, Scholz će se ovaj tjedan sastati s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom i poljskim predsjednikom Andrzejom Dudom u Berlinu, a u četvrtak u Berlin stižu šefovi baltičkih država na sastanak s njemačkim kancelarom. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istog dana su planirani i pregovori u tzv. normandijskom formatu između Rusije i Ukrajine uz posredništvo Njemačke i Francuske, a Scholz bi 14. i 15. veljače trebao boraviti u Kijevu i Moskvi. "Kancelar je do sada bio u prvoj brzini, a sada odjednom daje gas i kreira vanjsku politiku u roku od 10 dana", rekao je za dpa Wolfgang Ischinger, bivši njemački veleposlanik u SAD-u i šef Munchenske sigurnosne konferencije. 

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo