INVAZIJA U TRI KORAKA /

Procurio Putinov pakleni plan, tajna služba tvrdi: 'Postavit će logore, započeti propagandu, a ovo je krajnji cilj'

Image
Foto: Profimedia

Neimenovana tajna služba koja je pustila informaciju u tabloid tvrdila je da je 'potpuna invazija trenutno najvjerojatniji scenarij', navodi se u izvješću.

5.2.2022.
20:04
Profimedia
VOYO logo

Njemački mediji iznijeli su pojedinosti o navodnom planu Rusije za rušenje ukrajinske vlade nakon potpune invazije na zemlju, javlja Daily Mail. Izvješće koje potječe od izvora inozemne tajne službe, opisuje plan predsjednika Vladimira Putina u tri koraka za dovođenje Ukrajine pod novu 'unijsku državu', uključujući Rusiju i Bjelorusiju, s Moskvom kao središtem kontrole. Najzabrinjavajući detalj izvješća je Kremljov 'Korak tri', u kojem bi, prema Bildu, ukrajinski aktivisti bili okupljeni i strpani u sabirne logore nakon što se uspostavi proruska vlada.

Neimenovana tajna služba koja je pustila informaciju u tabloid tvrdila je da je "potpuna invazija trenutno najvjerojatniji scenarij", navodi se u izvješću. Pod pretpostavkom da se Putin u međuvremenu ne predomisli, izvor je za Bild rekao da će se invazija dogoditi u veljači ili najkasnije u ožujku. Rusija je zanijekala planove za invaziju na Ukrajinu, ali je rasporedila više od 100.000 vojnika u blizini ukrajinskih granica i kaže da bi mogla poduzeti nespecificirane vojne mjere ako njezini zahtjevi ne budu ispunjeni, uključujući obećanje NATO-a da nikada neće prihvatiti Kijev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'NIJE TAJNA' /

Ima li Ukrajina šanse ako Rusija počne bombardirati? Stručnjak: 'Imat će velikih problema, ali...'

Image
'NIJE TAJNA' /

Ima li Ukrajina šanse ako Rusija počne bombardirati? Stručnjak: 'Imat će velikih problema, ali...'

Prema Bildovom izvoru, u prvom koraku bi ruske vojske opkolile i opsadile glavne gradove Ukrajine nakon što bi prvo uništile svaki vojni otpor na terenu. Ćelije ruskih tajnih službi i političari lojalni Putinu - već na mjestu - bili bi 'aktivirani' u zemlji i izvršili bi zadatak postavljanja proruskog vodstva u gradovima, koji bi se potom predali ruskim snagama.

Propagandna kampanja

Ruske bi obavještajne službe naknadno "zauzele strateške objekte, eliminirale prijetnje, regrutirale one koji su spremni na suradnju i uspostavili novo vodstvo u osvojenim gradovima", navodi se u izvješću. Ova metoda bi se provodila u većim gradovima, sve dok sva ključna područja stanovništva ne dođu pod rusku kontrolu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što se to završi, započeo bi drugi korak, a Rusija bi postavila novi promoskovski parlament - takozvanu 'Narodnu Radu', izvijestio je Bild. Lažna 'Verkhovna Rada' proglasila bi stvarni ukrajinski parlament suvišnim, a zatim bi postala rusko marionetsko zakonodavno tijelo, prepuno predstavnika koje su već odabrale ruske obavještajne službe. 'Narodna Rada' bi bila samo privremena i na kraju bi prešla u novu vladu koja bi bila potpuno ovisnu o Rusiji, kako bi instituciji Kremlja dala iluziju demokracije u Ukrajini.

Kako bi olakšala ovu tranziciju, Rusija bi pokrenula propagandnu kampanju i u Ukrajini i na Zapadu kako bi neke uvjerila da je nova vlada legitimna. Proruski 'stručnjaci' i političari preplavili bi eter i opravdali preuzimanje, šireći kampanju laži, kaže se u izvješću. Međutim, plan priznaje da neće svi u Ukrajini prihvatiti svoje nove ruske čelnike i tu dolazi treći i posljednji korak. U trećem koraku bi svi antiruski aktivisti i oporbeni čelnici bili okupljeni i stavljeni u logore, kako bi se slomio svaki preostali otpor. Prema Bildu, izvješće tajne službe kaže: "Zadaća ovog tijela bila bi proglasiti izvanredno stanje i, posebno prijeteće, provesti ruski plan za postavljanje logora u kojima bi oni Ukrajinci koji su se pokazali nekooperativnim".

Dodaje se da će potiskivanje prodemokratskih aktivista u Bjelorusiji 2020. godine vjerojatno poslužiti kao model za budućnost države. Bildov izvještaj nastavlja da je krajnji cilj stvoriti novu 'unijsku državu', sličnu Sovjetskom Savezu koji se raspao u prosincu 1991. godine.

Britanska ministrica vanjskih poslova Liz Truss otkrila je prošlog mjeseca da su britanske obavještajne službe otkrile Putinov plan za postavljanje promoskovskog marionetskog vođe u Ukrajini. U međuvremenu u subotu, Boris Johnson razgovarao je s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom o situaciji na ukrajinskoj granici. Njih dvoje složili su se kako pronalaženje diplomatskog rješenja za trenutne napetosti mora ostati glavni prioritet, priopćeno je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diplomatsko rješenje je prioritet

"Premijer i predsjednik Macron istaknuli su da NATO mora biti ujedinjen u suočavanju s ruskom agresijom. Složili su se nastaviti zajednički raditi na razvoju paketa sankcija koje bi odmah stupile na snagu ako Rusija dodatno napadne Ukrajinu", rečeno je.

Rusija je u petak dobila potporu Kine u svom obračunu sa Zapadom oko Ukrajine, budući da se Peking složio s Moskvom da vojni savez NATO-a predvođen SAD-om ne bi trebao primati nove članice. Zahtjev da se NATO prestane širiti uslijedio je nakon sastanka ruskog predsjednika Vladimira Putina i kineskog kolege Xi Jinpinga u Pekingu na kojem je Putin pozdravio 'dostojanstven odnos' dviju zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U dugom strateškom dokumentu, Moskva i Peking su se osvrnuli na, kako su rekli, destabilizirajuću ulogu Washingtona u globalnoj sigurnosti. U dokumentu koji su Peking i Moskva objavili u petak također se izlažu kritike Washingtonova 'negativnog utjecaja na mir i stabilnost' u azijsko-pacifičkoj regiji.

Rusija i Kina također su izjavile da su 'ozbiljno zabrinute' obrambenim savezom AUKUS uključujući Australiju, Veliku Britaniju i Sjedinjene Države. Njemački kancelar Olaf Scholz posljednji je europski čelnik koji je najavio posjet regiji u petak, rekavši da će 14. veljače ići u Ukrajinu, a idući dan u Rusiju. Francuski predsjednik Emmanuel Macron posjetit će Moskvu u ponedjeljak i Kijev u utorak radi razgovora sa svojim ruskim i ukrajinskim kolegama.

Kako smanjiti tenzije?

Francuski predsjednik Emmanuel Macron u subotu je o rusko-ukrajinskoj krizi razgovarao s britanskim premijerom Borisom Johnsonom i glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom prije svog putovanja u Moskvu i Kijev, objavila je Elizejska palača. 

Odvojeni telefonski razgovori obavljeni su "u sklopu stalnih konzultacija saveznika o napetostima između Ukrajine i Rusije", naznačilo je francusko predsjedništvo. I Macron i Stoltenberg su inzistirali na "potrebi da se složno i zajedničkim snagama nastavi rad na smanjenju tenzija putem dijaloga, uz puno poštivanje temeljnih načela europske sigurnosti, suvereniteta država i svih prava koja iz toga proizlaze", objavila je Elizejska palača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Macron će pokušati postići napredak tijekom sastanaka s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u ponedjeljak u Moskvi, kao i s ukrajinskim predsjednikom Vlodimirom Zelenskim sljedeći dan u Kijevu. Francusko predsjedništvo je izvijestilo da je Stoltenberg "pozdravio ovakav pristup" problemu i da je "zahvalio (francuskom) predsjedniku na bliskoj koordinaciji sa saveznicima uoči njegova putovanja".

Istodobno je britanski premijer Boris Johnson Macronu iznio rezultate svojega ovotjednog posjeta Kijevu i nedavnog sastanka s Putinom, stoji u priopćenju. Emmanuel Macron, koji je posljednjih dana pojačao komunikaciju s ostalim čelnicima, i dvojica njegovih sugovornika "složili su se u pogledu potrebe da u predstojećim danima ostanu u bliskom kontaktu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapadnjaci od kraja 2021. optužuju Moskvu da je na granici s Ukrajinom nagomilala vojsku zbog potencijalne invazije, no Rusija to negira, tvrdeći da samo želi zajamčiti sigurnost vlastite zemlje. Predsjednička palača u priopćenju je objavila da je Macronov razgovor s Johnsonom "bio fokusiran i na pitanje migranata i migracija, posebice na njihov prijelaz Kanala".

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo