Slovačka neće ratificirati europski sporazum o borbi protiv nasilja nad ženama, objavio je u četvrtak premijer Robert Fico, pojasnivši da će njegova zemlja ozakoniti mjere usmjerene prema sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama, ali neće ratificirati Istanbulsku konvenciju koju smatra kontroverznim dokumentom.
U svibnju 2011. godine u Istanbulu je usvojena Konvencija Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja, dokument poznat kao Istanbulska konvencija. Slovačka je dokument koji sadrži 81 članak,potpisala 2011., a ratifikacija u parlamentu bi bila sljedeći korak, no Fico je ustuknuo pred manjim koalicijskim partnerom i vjerskim skupinama.
"Kontroverzna" konvencija u neskladu s Ustavom
Fico objašnjava da će Slovačka usvojiti zakon o borbi protiv nasilja nad ženama, ali da bi "kontroverzna" konvencija mogla doći u nesuglasje s ustavom, što bi vodilo do priznavanja istospolnih brakova. Bratislava je ustavnim amandmanom iz 2014., koji brak definira kao zajednicu žene i muškarca, u stvari zabranila homoseksualne brakove. Ta zemlja također ne priznaje nikakav oblik istospolnog civilnog partnerstva.
"Europska konvencija, koja ima plemeniti cilj iskorjenjivanja nasilja prema ženama, bespotrebno dovodi u pitanje prirodne razlike između muškaraca i žena i naziva ih stereotipima", kazao je Fico.
Koalicijska Slovačka nacionalna stranka (SNS) u četvrtak je priopćila da je spremna ići tako daleko i tražiti da Slovačka povuče svoj potpis s dokumenta. Kritičarima u Istanbulskoj konvenciji smeta definicija roda kao "društveno oblikovanih uloga, ponašanja, aktivnosti i osobina koje određeno društvo smatra prikladnima za žene i muškarce".
I Bugarska povukla konvenciju iz procedure
Sredinom mjeseca je i Bugarska iz parlamentarne procedure povukla Konvenciju Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama zbog protivljenja koalicijskih partnera i vjerskih skupina. Vlada desnog centra Bojka Borisova uputila je prošli mjesec tzv. Istanbulsku konvenciju na ratifikaciju u parlament, ali navodna rodna ideologija koju sadrži izazvala je veliko protivljenje u najsiromašnijoj zemlji Europske unije, koja njome i predsjeda ovo polugodište.
Uz Bugarsku i Slovačku, konvenciju među članicama EU-a nisu ratificirale Hrvatska, Mađarska, Češka, Grčka, Latvija, Litva, Luksemburg, Velika Britanija i Irska. Od članica Vijeća Europe, potpis su uskratile Island, Lihtenštajn, Rusija, Armenija, Azerbejdžan, Moldavija i Makedonija.