Voyager I, prvi objekt koji je napravio čovjek, a koji je napustio Sunčev sustav, počeo je slati podatke NASA-inim istraživačima. Ovaj satelit lansiran je još 1977. godine i tada se smatralo da će funkcionirati najviše jedno desetljeće.
Najpoznatija fotografija koju je snimio Voyager I danas se zove "Blijeda plava točka" (Pale Blue Dot). Nastala je dok je letjelica bila udaljena čak 6 milijardi kilometara, odnosno oko 40 standardnih svemirskih jedinica (AJ). Na slici se vidi jedna mala plavkasta točkica, koja je zapravo slika našeg planeta iz tolike udaljenosti.
Posljednjih godinu dana znanstvenici su pokušavali oživjeti računala i kamere na Voyageru, te ponovno uspostaviti kontakt. Satelit je neko vrijeme slao neupotrebljive podatke, no sada je zahvaljujući naporima stručnjaka ponovno aktivirao svoj sustav "Flight Data Subsystem" (FDS) te je poslao podatke sa svoja dva istraživačka instrumenta.
Satelit se sada nalazi u blizini zviježđa Ophiucus, neke 24 milijarde kilometara od Zemlje, i jedini je objekt koji je napravio čovjek koji je otišao tako daleko u svemir. Ovaj prostor se zove međuzvjezdani prostor, ali Voyager I će morati dugo putovati do sljedeće najbliže zvijezde.
Prema izračunima NASA-inih znanstvenika, trebat će mu još 40.000 godina da stigne do zvijezde u zviježđu Ursa Minor (Mali medvjed), što pokazuje koliko je svemirsko prostranstvo nezamislivo golemo.
POGLEDAJTE VIDEO: Život je prije dvije godine bio jeftiniji 30%: