U Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, američka veleposlanica Linda Thomas-Greenfield branila je američke vojne napade protiv hutista u Jemenu, rekavši da su napadi izvedeni "kako bi se obnovila stabilnost u Crvenom moru, uz istovremeno podržavanje temeljnih načela slobode plovidbe".
Thomas-Greenfield rekla je u petak da SAD ne želi više sukoba u regiji, ali je ponovila da su "napadi na bilo koja plovila u Crvenom moru, bez obzira na podrijetlo ili vlasništvo, potpuno neprihvatljivi".
Također je rekla da, unatoč suprotnim tvrdnjama, "većina plovila koje su hutisti napali nema nikakve veze s Izraelom". Pozvala je članove UN-a da zahtijevaju od hutista, koje podupire Iran, da prestanu s napadima na plovila, osiguravajući sigurno oslobađanje svih posada i brodova koji su još zadržani, donosi CNN.
Paralelno je, američki ratni brod USS Carney izveo napad na radar hutista u subotu ujutro po lokalnom vremenu koristeći rakete Tomahawk, priopćilo je Središnje zapovjedništvo SAD-a.Napad je bio "nastavak akcije na specifičnu vojnu metu povezanu s napadima poduzetim 12. siječnja, osmišljen kako bi se degradirala sposobnost hutista da napadaju pomorska plovila, uključujući komercijalna plovila", stoji u priopćenju CENTCOM-a.
Hutisti pucaju na komercijalne brodove koji prelaze Crveno more, što je, kako kažu, osveta Izraelu za njegovu vojnu kampanju u Gazi. Ali u četvrtak su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo uzvratili napad na mjesta hutista u pokušaju da ometu njihovu sposobnost da pucaju na međunarodne brodske putove u Crvenom moru.
Televizijski kanal kojim upravljaju hutisti izvještava da su zračni napadi pogodili glavni grad Jemena, Sanu. "Američko-britanski neprijatelj gađa glavni grad Sanu brojnim zračnim napadima", objavila je rano u subotu po lokalnom vremenu novinska mreža Al-Masirah kojom upravljaju hutisti. Ljudi koji žive u jemenskoj prijestolnici objavili su društvenim mrežama da su čuli nekoliko glasnih eksplozija.
SAD je i danas izvodio napade na položaje hutista u Jemenu, dan nakon pokretanja koordiniranog višenacionalnog napada na gotovo 30 položaja hutista. Hutisti su ranije u petak ispalili najmanje jedan protubrodski balistički projektil prema komercijalnom brodu.
Podsjetimo, u četvrtak su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo napali 28 odvojenih mjesta hutista u pokušaju da im onemoguće pucanje na međunarodne brodske putove u Crvenom moru. Dvije zemlje podržale su i Kanada, Australija, Bahrein i Nizozemska. Posljednji napad jednostrano su izvele Sjedinjene Države, rekao je dužnosnik. SAD je zaprijetio mogućnošću dodatne vojne akcije ako hutisti nastave s napadima bespilotnim letjelicama i projektilima na komercijalna plovila u Crvenom moru.
"Zajedno s našim saveznicima pobrinut ćemo se da odgovorimo hutistima ako nastave s ovim nečuvenim ponašanjem", rekao je američki predsjednik Joe Biden u petak. Hutisti su obećali da će njihove snage odgovoriti na napad, nazivajući američku i britansku imovinu "legitimnim metama".