Stručnjak za Bliski istok Hassan Haidar Diab poručio je da je američko-britanski napad na mete hutijevaca u Jemenu bio očekivan, no ostaje pitanje hoće li oni biti učinkoviti i hoće li odvratiti Hutije od njihovih namjera - a to su napadu na brodove u Crvenom moru.
"Ja mislim da neće i, prema njihovim najavama, sami su rekli da će i dalje napadati. S druge strane, sada oni prijete i da će širiti svoje napade na druge brodove, a ne samo na one koji idu prema Izraelu", istaknuo je za Večernji list.
Hutijevci tvrde da je u napadima diljem Jemena ubijeno petero njihovih boraca, a ranjeno još šestero. Kažu da ovo neće proći bez "kažnjavanja ili odmazde", a najavili su da će nastaviti blokirati prolaz brodovima u Crvenom moru.
Diab smatra da će hutijevci odgovoriti na napade i podsjeća da imaju naoružanje.
"Ne možeš ti silom rješavati silu. Mislim da će Huti apsolutno odgovoriti na ovaj napad, ali u kojim razmjerima, hoće li i dalje ograničiti napad na brodove ili će ga proširiti… Ne možemo omalovažavati i podcjenjivati hutijevce, oni imaju naoružanje itekako", dodaje.
Ističe da imaju dalekometne projektile i dronove, a podsjeća da su osam godila vodili žestoki rat sa Saudijskom Arabijom te su ju uspjeti paralizirati.
"Ako su njihovi dronovi i projektili gađali Arabiju, ako sada gađaju Izrael, ne vidim razlog da ne bi napali američke vojne baze. Hutijevci nisu ratnici u natikačama. Stekli su vojno iskustvo i imaju izuzetno bojno oružje koje može stići u bilo koji dio svijeta", govori.
Ističe da se boji "proširenog rata" te da je ovo izuzetno opasno razdoblje.
"Mislim da bi moglo doći do jednog proširenog krvavog rata koji bi mogao obuhvatiti čitave regije", upozorava dodajući da se Iran, po njegovu mišljenju, u ovom trenutku neće direktno uključiti u rat. Ipak, vjeruje da hutijevci nisu sami odlučili gađati brodove u Crvenom moru već da im je to sugerirao Iran.
Ali, njihovo potencijalno uključivanje u rat imalo bi ozbiljne posljedice.
"U slučaju da se Iran uključi u rat, mislim da u ovome trenutku ni SAD ni Izrael nisu spremni na to. Ne bih rekao da će biti 'smak svijeta', ali bio bi 'smak svijeta na pola'. To bi zaista onda bio užasan rat", poručuje.
Smatra ni da se Rusija neće direktno uključiti u rat, iako mu odgovara eskalacija sukoba. "Ono što se događa u Pojasu Gaze njemu je došlo kao 'budali šamar'. Sve naoružanje koje su SAD i europske zemlje namjeravali poslati Ukrajini, sada su poslali Izraelu", govori stručnjak za Bliski istok.
Sjedinjene Države i Velika Britanija noćas su započele napade na ciljeve povezane s Hutijima u Jemenu. To je prvi put da su napadi pokrenuti protiv skupine koju podupire Iran, a otkako je krajem prošle godine počela gađati međunarodne brodove u Crvenom moru.
Hutiji, koji kontroliraju veći dio Jemena, gađaju brodske rute na Crvenom moru kako bi iskazali podršku Hamasu, palestinskoj islamističkoj skupini. Pritom, napadi su prekinuli međunarodnu trgovinu na ključnoj ruti između Europe i Azije koja čini oko 15 posto svjetskog brodskog prometa.
POGLEDAJTE VIDEO: Buktinja u Jemenu: Oblak dima guta mrak, eksplozije diljem zemlje. Britanski ministar: 'Pogođeno je svih 14 ciljeva'