POJAVILI SE JOŠ 90-IH /

Tko su hutisti, tko ih podržava i zašto napadaju brodove u Crvenom moru? Ovo je pozadina novog sukoba na Bliskom istoku

Image
Foto: Profimedia, Shutterstok / Ilustracija

Hutisti su militantna skupina u Jemenu koju podupire Iran. Krenuli su napadati brodove u Crvenom moru nakon što je krenuo rat Izraela i Hamasa početkom listopada prošle godine. Tada su podržali Hamas i najavili da će gađati svaki brod koji putuje u Izrael

12.1.2024.
10:16
Profimedia, Shutterstok / Ilustracija
VOYO logo

Američka i britanska vojska pokrenule su napade na više ciljeva pod kontrolom hutista u Jemenu, militantne skupine koju podupire Iran, potvrdili su vladini dužnosnici u četvrtak. Odgovor je to nakon što su administracija američkog predsjednika Joe Bidena isaveznici upozorili da će hutisti snositi posljedice napada bespilotnim letjelicama i raketama na komercijalne brodove u Crvenom moru.

Napadi na brodove krenuli su nakon što se razbuktao rat Izraela i Hamasa početkom listopada prošle godine. Hutisti su iskazali svoju podršku Hamasu i poručili da će gađati svaki brod koji putuje u Izrael, prenosi BBC. No, nije sasvim jasno jesu li svi napadnuti brodovi zaista putovali tamo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjesec kasnije, u studenom su, tvrde, zaplijenili izraelski teretni brod. Od tada su napali više komercijalnih brodova dronovima i balističkim projektilima.

Napadi Huta u Crvenom moru povećali su se za 500 posto između studenog i prosinca 2023. Postali su tolika prijetnja da su velike brodarske kompanije prestale ploviti tom regijom, neke su najavile da preusmjeravaju brodove dalje od Crvenog mora, a troškovi osiguranja su porasli deset puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PRATITE UŽIVO /

Napad SAD-a i Britanije na hutiste, oni odgovaraju: 'To je terorizam'. Tisuće na ulicama Jemena, gore američke zastave

Image
PRATITE UŽIVO /

Napad SAD-a i Britanije na hutiste, oni odgovaraju: 'To je terorizam'. Tisuće na ulicama Jemena, gore američke zastave

Zbog cijele situacije strahuje se da će porasti cijene goriva te da će lanci opskrbe biti narušeni. Gotovo 15 posto globalne pomorske trgovine odvija se kroz Crveno more, koje je Sueskim kanalom povezano sa Sredozemljem i predstavlja najkraću pomorsku rutu između Azije i Europe.

Inače, Washington je optužio Iran da je upleten u planiranje operacija i napade protiv komercijalnih brodova u Crvenom moru.

Pokret hutista, poznat i kao Ansarallah (što u doslovnom prijevodu znači "Božji pristaše"), jedna je od strana jemenskog građanskog rata koji bijesni gotovo cijelo desetljeće. Naoružan je to pokret iz podsekte jemenske šijitske muslimanske manjine, a ime su dobili po svom osnivaču Hussseinu Al Houthiju.

Pokret se pojavio 1990-ih godina kada je vođa al-Houthi organizirao "Vjerujuću omladinu", pokret vjerskog oživljavanja stoljetne podsekte šijitskog islama zvane Zaidizam, piše CNN. Zaidi su stoljećima vladali Jemenom, ali su bili marginalizirani unutar sunitskog režima koji je došao na vlast nakon građanskog rata 1962. godine. Al-Houthijev pokret osnovan je kako bi predstavljao Zaidije i odupro se radikalnom sunizmu, a njegovi najbliži sljedbenici nazivaju se hutistima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi predsjednik Jemena nakon ujedinjena Sjevernog i Južnog Jemena 1990. Ali Abdullah Saleh u početku je podržavao "Vjerujuću omladinu". Kako se rasla popularnost pokreta, a zaoštravala se protuvladina retorika, pokret je postao prijetnja Salehu.

Sve je kulminiralo 2003. godine kada je Saleh podržao invaziju SAD-a na Irak čemu su se protivili mnogi stanovnici Jemena. Taj je trenutak bila prilika za odcjepljenje Al-Houthija i njegovih pristaša. Iskoristio je bijes javnosti i organizirao masovne demonstracije, a nakon mjeseci nereda predsjednik Jemena izdao je nalog za njegovim uhićenjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Al-Houthija su u 2004. ubile jemenske snage, ali njegov pokret je preživio. Vojno krilo hutista raslo je i osnaživalo se budući da im se pridruživalo sve više boraca. Ohrabreni prosvjedima Arapskog proljeća 2011. godine, preuzeli su kontrolu nad sjevernom pokrajinom Saada i pozvali na kraj Salehovog režima.

Od 2014. godine hutisti vode građanski rat protiv jemenske vlade. Prema podacima Ujedinjenih naroda (UN), do početka 2022. godine rat je uzrokovao oko 377.000 žrtava, a raseljeno je četiri milijuna ljudi.

Hutisti se deklariraju kao dio "osovine otpora" koju vodi Iran protiv Izraela, Sjedinjenih Američkih Država i Zapada. Uzor hutistima je šijitska oružana skupina u Libanonu, Hezbollah. On im pruža opsežnu vojnu pomoć i obuku još od 2014. godine, tvrdi američki istraživački institut u Centru za borbu protiv terorizma. Hutisti u Iranu vide saveznika budući da im je Saudijska Arabija zajednički neprijatelj.

Sumnja se da Iran opskrbljuje hutiste oružjem, a SAD tvrdi da brodove napadaju i gađaju zahvaljujući iranskim obavještajnim podacima.
"Znamo da je Iran duboko uključen u planiranje operacija protiv komercijalnih brodova u Crvenom moru", poručila je glasnogovornica za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Adrienne Watson.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To se poklapa s dugoročnom materijalnom potporom Irana i ohrabrivanjem destabilizirajućih akcija hutista u regiji", dodala je. Iran s druge strane negira umiješanost u napade hutista u Crvenom moru.

POGLEDAJTE VIDEO: Drama u Crvenom moru zaustavila brodove. Prijete nam nestašice: 'Problem će biti s robom koja dolazi iz Kine'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo