'MEDENE ZAMKE' /

Fatalne špijunke zavodile mete diljem Europe i izvlačile infomacije za domovinu

Image
Foto: LinkedIn/Facebook/Screenshot

Katrin Ivanova (33), asistentica u laboratoriju, i Vanja Gaberova (30), kozmetičarka, trebale su biti 'u izravnom kontaktu' s metama 'kao seksualni mamac za hvatanje više informacija'

30.11.2024.
0:19
LinkedIn/Facebook/Screenshot
VOYO logo

Ruski špijunski ljubavni trokut trebali su biti korišteni u operaciji "medene zamke" diljem Europe, piše Sky.

Špijunski lanac prenosio je tajne Rusiji gotovo tri godine, ugrožavajući nacionalni interes i dovodeći u opasnost "mnoge živote". Dvije ruske špijunke zavodnice koristile su se kao "medene zamke" u operaciji nadzora nad ciljevima diljem Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Katrin Ivanova (33), asistentica u laboratoriju, i Vanja Gaberova (30), kozmetičarka, trebale su biti "u izravnom kontaktu" s metama "kao seksualni mamac za hvatanje više informacija".

Navodno im je pomogao Tihomir Ivančev (39), slikar i dekorater iz Enfielda koji je prije bio u vezi s Gaberovom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NUKLEARNI STRUČNJAK /

Tonči Tadić otkrio crni scenarij u slučaju da Putin lansira Sarmat: 'I to bi bilo to'

Image
NUKLEARNI STRUČNJAK /

Tonči Tadić otkrio crni scenarij u slučaju da Putin lansira Sarmat: 'I to bi bilo to'

Bizer Džambazov (43), medicinski kurir koji je priznao krivnju za špijunsku zavjeru, živio je s Ivanovom u Harrowu, u sjeverozapadnom Londonu, ali je također bio u vezi s Gaberovom, koja je imala stan u Eustonu.

"Tužiteljstvo tvrdi da su svi oni bili svjesno uključeni u ovu urotu. Ovo nije vrsta aktivnosti koju provodite samo zbog romantične veze", rekla je tužiteljica Alison Morgan.

Špijunski lanac je navodno vodio Orlin Roussev (46), koji je živio u gostinjskoj kući u Great Yarmouthu i "zadao" mrežu špijuna koja je uključivala Ivanovu, Gaberovu i Ivačheva. Također je priznao krivicu za zavjeru. Špijunski lanac navodno je vodio ruski agent po imenu Jan Marsalek (43), austrijski državljanin koji je koristio internetski alias "Rupert Ticz".

"Prikupljanjem informacija i njihovim prosljeđivanjem ruskoj državi, optuženi su, bez greške, izložili mnoge živote opasnosti", rekla je Morgan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rečeno je da se aktivnost odvijala između 30. kolovoza 2020. i 8. veljače 2023. na lokacijama uključujući London, Beč, Valenciju, Crnu Goru i Stuttgart.

Svaki je primio "značajne svote novca za svoje postupke", rekla je gđa Morgan, a njihove su aktivnosti "prouzročile očitu i neizbježnu štetu sigurnosti i interesima Ujedinjenog Kraljevstva".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poruke i novac

Gotovo 80.000 Telegram poruka pronađeno je između Marsaleka i Rousseva, pokazujući "nastanak i planiranje operacija".

"Postoje poruke o Rusiji općenito, a posebno se izravno spominje predsjednik Putin", rekla je Morgan. Kada je policija pretražila Roussevljev dom u Great Yarmouthu, pronašli gomilu tehničke opreme uključujući 221 mobilni telefon, 258 tvrdih diskova, 495 SIM kartica, 55 uređaja za vizualno snimanje i 11 dronova. Bilo je tu i uređaja za prisluškivanje Wi-Fi mreže i predmeta uključujući ometače, hardver za cyber eksploataciju, softver za hakiranje, čitače kartica i GPS tragače.

Bila je 91 bankovna kartica na ime 17 osoba i 75 putovnica i osobnih dokumenata na ime 55 osoba.

"Tijekom razdoblja od gotovo tri godine, nastojali su prikupiti informacije za dobrobit Rusije, neprijatelja Ujedinjenog Kraljevstva, o različitim ciljevima, i ljudima i lokacijama, od posebnog interesa za rusku državu", rekla je Morgan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bugarski novinar Christo Grozev istraživao je trovanja u Salisburyju za grupu istraživačkog novinarstva pod nazivom Bellingcat, identificirajući trovače kao pripadnike ruske vojne postrojbe GRU29115.

Kao rezultat njegovih aktivnosti, Grozev je stavljen na "tražilicu" ruskog ministarstva unutarnjih poslova, rečeno je na sudu, i na meti tog lanca. Sud je također čuo da su ciljali na čovjeka po imenu Roman Dobrokhotov, ruskog državljanina koji živi u Britaniji i koji je osnovao medij pod nazivom The Insider. Bio je prisiljen pobjeći iz Rusije u kolovozu 2021. nakon što je uhićen i oduzeta mu je putovnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Priča se da je špijunski lanac nadzirao Patch Barracks, američku vojnu bazu u Stuttgartu za koju su vjerovali da su se ukrajinske vojne snage obučavale krajem 2022.

Sud je čuo kako su u Londonu planirali organizirati prosvjede ispred veleposlanstva Kazahstana, kako bi se pretvarali da posjeduju prave obavještajne podatke o odgovornima, koje bi potom proslijedili kazahstanskim obavještajnim službama, kako bi pokušali dobiti naklonost u ime Rusije. Navodno im je na meti i kazahstanski disident Bergej Riskalijev.

Još jedna meta bio je Kiril Kačur, ruski državljanin koji je živio u Crnoj Gori prije nego što je napustio zemlju 2021., a Rusija ga je označila kao "stranog agenta", čuo je sud.

POGLEDAJTE VIDEO: Putin novim projektilom posijao strah u Ukrajini: 'Amerikanci ga ne mogu zaustaviti'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo