Ekonomske sankcije koje je zapad uveo Rusiji nakon što je Moskva pokrenula rat u Ukrajini imat će teške posljedice.
"Rusiji sada prijeti daljnji pad vrijednosti rublje i hiperinflacija", kazao je direktor Instituta za ekonomska istraživanja u Kölnu Michael Hüther, prenosi Spiegel.
Rusija po tom pitanju nema puno manevarskog prostora jer su im devize u strabim bankama zamrznute, a kreditni rejting smanjen na razinu "smeća", što znači da svježi novac mogu dobiti pod vrlo lošim uvjetima.
Prilika da se jeftino kupe ruske tvrtke
"Jedina opcija koja preostaje Rusiji je posuđivanje od vlastitih građana kako bi mogla servisirati svoj vanjski dug. To bi rezultiralo povećanjem poreza i kamata", kazao je Hüther.
Budući da su ruskim tvrtkama snažno pale vrijednosti na financijskim tržištima, direktor IW-a predlaže i pokušaje njihovih preuzimanja.
"S obzirom na minimalne cijene, to bi čak mogla biti prilika za zapadne zemlje i tvrtke da preuzmu ruske tvrtke i tako osiguraju svoj utjecaj", rekao je Hüther.
U tom slučaju postoji rizik da Rusija te tvrtke nacionalizira.
Njemačkoj prijeti rast maloprodajnih cijena
No, nije jedino Rusija pogođena ekonomskim sankcijama i ratom u Ukrajini. Posljedice osjećaju i zapadne zemlje gdje inflacija raste, ponajprije zbog eksplozije cijena nafte i prirodnog plina. Njemačkoj prijeti rast cijena u maloprodaji.
"Povećanje cijena energije i logističkih troškova uzrokovano ratom u Ukrajini osjetit će se u svakodnevnom životu ljudi - pri svakoj kupnji u supermarketu ili diskontu", rekao je Boris Hedde, glavni direktor Instituta za istraživanje maloprodaje (IFH) iz Kölna. Cijene bi porasle još više nego što su već rasle u posljednje vrijeme.
"Bit će to izazov, naročito za socijalno ugrožene obitelji", rekao je Hedde.
Stručnjak za trgovinu Robert Kecskes iz tvrtke za istraživanje tržišta GfK također je upozorio na skok maloprodajnih cijena.
"Sukob (u Ukrajini) će dodatno povećati pritisak za podizanje cijena, jer globalno poskupljenje energije izazvano ratom ne čini skupljim samo grijanje domova i vožnju automobilom. Poskupljuje i proizvodnja mnogih artikala, od kruha do deterdženta", upozorio je njemački stručnjak.