Filipinci su tradicionalno uprizorili raspeće Isusa Krista na Veliki Petak, 7. travnja u sjevernoj pokrajini Pampanga.
Naime, ta je tradicija, uoči kršćanskog blagdana Uskrsa, na Filipinima prisutna već 68 godina, a tamošnji vjernici tim događajem izražavaju svoje poštovanje prema Kristu koji je, po predaji, svojom mukom i smrću otkupio grijehe čovječanstva.
Obredi razapinjanja na križ tehnički su zabranjeni diljem Filipina od početka pandemije COVID-19, ali su nastavljeni ove godine.
"Bio sam sretan (na križu) jer je prošla godina dana i moja je obitelj sačuvana, za što se uvijek molim kad god sam pribijen na križ”, rekao je 62-godišnji Ruben Enaje, koji je već bio pribijen na križ 34 puta. Enaje je bio pričvršćen za križ čavlima dužim od pet centimetara koji su mu bili zabijeni kroz ruke i noge, dok su druga dva sudionika jednostavno bila vezana za križeve konopcima kako bi izdržali njihovu težinu.
Njegova supruga je 1985. godine preživjela težak porod, a on se pribijanjem na križ uoči Uskrsa odlučio žrtvovati. Sve više ljudi počelo je cijeniti njegovu žrtvu. Enaje se za razapinjanje priprema meditiranjem u samoći nekolika dana ranije. Oko 14 sati mala gomila u kostimima se okuplja ispod križeva, Rubenu dlanove polijevaju alkoholom i vežu mu uže oko zglobova. U 15 sati, kada se vjeruje da je Krist pribijen na križ podiže se čekić. Drugu dvojicu muškaraca simbolično vežu na križeve. Ruben izgovara riječi koje je govorio Isus, a cijeli obred traje oko 30 minuta. Tada mu rimski vojnik vadi čavle iz ruku, gomila se razilazi, a njega zbrinjava medicinska ekipa.
Inače, obred razapinjanja na križ na Filipinima je prisutan od 1955. godine. Uz tu tradiciju, tijekom korizmenog vremena, mnogi vjernici u toj zemlji prakticiraju svoju pokoru i samobičevanjem, postom te hodočašćem u crkve. Rituali razapinjanja održavaju se tijekom Velikog tjedna, osmodnevnog slavlja koje počinje od Cvjetnice do Uskrsa.
Preko 80 posto od 94 milijuna stanovnika Filipina prakticira katoličku vjeru, što je čini jedinom poznatom azijskom zemljom s pretežno katoličkim vjerovanjima.
Inače, Crkva se oštro protivi filipinskoj praksi raspeća uoči Uskrsa koja je uzela maha u sjevernoj pokrajini Pampanga kao oblik vjerskog zavjeta za Filipince koji traže oprost, da se bolesti izliječe i da im se želje ispune.
"Postoji samo jedno raspeće koje je spasilo čovječanstvo", rekao je Angel Lagdameo, bivši voditelj Katoličke biskupske konferencije Filipina i nadbiskup u središnjem gradu Jaru.