Rusija i Kina ne osnivaju vojni savez niti kriju išta vezano uz njihovu vojnu suradnju, rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin u intervjuu za državnu televiziju u nedjelju, javljaju agencije.
Putin i kineski predsjednik Xi Jinping potvrdili su međusobno prijateljstvo i obvezali se na stvaranje bližih veza na samitu u Moskvi ranije ovog tjedna dok Rusija pokušava napredovati u onome što naziva "posebnom vojnom operacijom" u Ukrajini.
Nema saveza, ali ima suradnje
"Ne osnivamo nikakav vojni savez s Kinom", citirala je Putina ruska novinska agencija Interfax. "Da, surađujemo u području vojno-tehničke interakcije. Ne skrivamo to. Sve je transparentno, nema ničeg tajnog", dodao je Putin.
Izgradnja nove 'osovine'
Ruski predsjednik je također rekao da zapadne sile pokušavaju stvoriti globalnije saveze, optuživši Sjedinjene Američke Države i NATO da počinju graditi novu "osovinu", koja nalikuje savezu između Njemačke, Italije i Japana u Drugom svjetskom ratu.
"Zbog toga zapadni analitičari govore o tome da zapad počinje graditi novu osovinu nalik na onu koju su 1930-ih stvorili fašistički režimi Njemačke i Italije i militaristički Japan", kazao je Putin.
EU želi izbjeći ovisnost o Kini kao što je bilo s Rusijom
Europska unija nastoji izbjeći ovisnost o Kini kao što je bila ovisna o ruskom plinu, rekao je šef diplomacije 27-orice Josep Borrell, pozivajući na jačanje trgovine s Latinskom Amerikom.
"Otkrili smo da su ovisnosti, koje su bile gradivni elementi mira, također oružje koje se može okrenuti protiv nas", rekao je Borrell, ukazujući na "pretjeranu ovisnost Europe o ruskom plinu". To je došlo na vidjelo ruskom invazijom na Ukrajinu, jer je Moskva ograničila svoje isporuke plina Europi i prisilila kontinent da pronađe druge rute opskrbe.
Prema Borrellovim riječima, ta ovisnost dovela je do toga da je ruski predsjednik Vladimir Putin mislio da "može izvršiti invaziju na Ukrajinu potpuno nekažnjeno jer Europa, zarobljenik potrošnje plina kojeg 40 posto dolazi iz Rusije, neće reagirati".
"Želimo izbjeći da nas odnos s Kinom učini ovisnim kao što smo bili o Rusiji", rekao je tijekom svog govora u subotu na Ibero-američkom samitu u Santo Domingu u Dominikanskoj Republici.
Približavanje Latinskoj Americi
Šefica EU diplomacije smatra da je 2023. "ključna godina" za sklapanje sporazuma drugdje, posebno s Latinskom Amerikom, s obzirom na summit EU-a i Zajednice latinskoameričkih država i Kariba (CELAC) sredinom srpnja.
"Europa i Latinska Amerika imaju priliku pokazati da su njihovi komercijalni odnosi uvijek izvor napretka", nastavio je Borrell, dodajući da su europska ulaganja u Latinsku Ameriku veća nego u Rusiju, Kinu, Indiju i Japan "zajedno".