Veliki broj svjetskih lidera posljednjih je godina upozorio da će 'brzi razvoj umjetne inteligencije, AI modela, utjecati na sve dijelove života, a najviše na ekonomiju i sigurnost zemalja.
Američki predsjednik Joe Biden je krajem prošle godine potpisao set uredbi kojima se zahtjeva od američkih tehnoloških kompanija da podatke o razvoju najnovijih naprednih AI algoritama dijele s Vladom SAD-a. Francuski predsjednik Emmanuel Macron je još nakon osvajanja svog prvog mandata 2018. godine najavio da bi 'zloupotreba AI algoritama bila izuzetno opasna po sigurnost europskih zemalja'.
Slučajno (ili ne), par mjeseci kasnije je i ruski lider Vladimir Putin upozorio na 'tehnologiju koja će promijeniti svijet'.
'Ona zemlja koja vlada umjetnom inteligencijom, vladat će svijetom u narednim desetljećima' rekao je tada Putin.
Nije tajna da je razvoj AI algoritama jedan od najvećih prioriteta Pekinga do 2030.
'Posvećeni smo naporima da se zaštiti politička sigurnost i poboljša upravljanje sigurnošću internet podataka i umjetne inteligencije unutar cijele zemlje' rekao je kineski predsjednik Xi Jinpin u svom nedavnom obraćanju glavnom komitetu KP Kine.
Sada se i 'prešlo s riječi na dijela', barem kada je Washington u pitanju. Nedavno je formirana nova 'Artificial Intelligence Safety and Security Board' (Komisija za sigurnost umjetne inteligencije i podataka), koja je pod vodstvom Pentagona u okviru agencije 'DHS' (Agencija za domovinsku sigurnost SAD).
Članovi komisije su, pored onih iz obavještajne zajednice SAD te visokih dužnosnika vojno-industrijskog sektora iz kompanija kao što su Northrop Grumman i Delta, predstavnici i šefovi gotovo svih najvećih kompanija iz Silicijske doline. Tako su članovi postali Sam Altman iz kompanije Open AI (koja stoji iza Chat GPT), šef Microsofta Satya Nadela, te CEO Alphabeta (krovne kompanije Googlea) Sundar Pichai.
Glavni zadatak ove komisije će biti savjetovanje agencije DHS i drugih članica obavještajnog sektora kako da se smanje opasnosti od napada na električnu i komunikacijsku infrastrukturu SAD-a putem naprednih kompjuterskih virusa koje je stvorila umjetna inteligencija.
Napadi na električnu mrežu i sisteme za pročišćavanje voda su najvjerojatniji scenariji u slučaju cyber sukoba (cyberwarfare) između velikih svjetskih sila putem globalne kompjuterske mreže.
POGLEDAJTE VIDEO: AI se umješao i u pornoindustriju. Marija Zadravec: 'Nikada neće moći zamijeniti prirodni osjećaj'