"To je sve orkestrirana kampanja koju protiv Treće Srbije vodi osobno novinarka Ana Lalić i hrvatska obavještajna služba za koju radi", rekao je Aleksandar Đurđev za Blic, nakon što ga je novinarka upitala da prokomentira izazivanje jednog incidenta u Skupštini grada.
Neovisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) osudilo je napad na novinarku ističući kako dužnosnici Treće Srbije "nastavljaju širiti paranoju nezamislivih razmjera, videći svuda oko sebe špijune i utvare, i markirajući kao mete sve one, a naročito novinare, koji se ne uklapaju u njihov mentalni sklop".
NDNV je u ovom povodu pozvao mjerodavna državna tijela da istraže načine na koje se financira ta politička organizacija i da tako utvrde da li je "upravo Treća Srbija možda agentura jedne strane države".
"Riječ je o organizaciji koja je u više navrata svojom podrškom separatistima u Ukrajini nanosila veliku štetu međunarodnom ugledu države Srbije i tako kršila osnovni vanjskopolitički princip Srbije kada je kriza u Ukrajini u pitanju", navedeno je u priopćenju.
NDNV je upitao i gradonačelnika Novog Sada Milošu Vučevića iz redova Srpske napredne stranke (SNS) "dokle misli tolerirati bahatost svojih koalicijskih trećesrbijanskih partnera".
U povodu incidenta reagirao je i poznati hrvatski publicist u Vojvodini Tomislav Žigmanov istaknuvši da su "očito naivni, Hrvati u Vojvodini vjerovali da je vrijeme u kome se o njima krajnje negativno i uvredljivo govori, i to od strane onih koji vrše vlast, u Srbiji iza njih".
"Osim što takva optužba ima za cilj da 'upristoji' novinarsku znatiželju, ona sadržava i elemente govora mržnje spram Hrvata. Jer, što ona ima značiti? Da svaki Hrvat u Srbiji koji je integriran u društvo i koji ima zavidnu profesionalnu karijeru ima zahvaliti svojoj navezanosti na hrvatske obavještajne službe", zaključio je Žigmanov.
Treća Srbija, nastala cijepanjem srbijanske desničarske organizacije Dveri Srpske, dio je vladajuće koalicije u Novome Sadu – ima nekoliko vijećnika u gradskom parlamentu, i upravlja s tri javna poduzeća.