Dok cijeli svijet strepi od novog vala širenja zaraze koronavirusom, Britanci su, čini se, najdalje otišli u procjenama. Naime, BBC je otkrio izvješće britanske vlade s "razumnim najgorim mogućim scenarijem", po kojem bi ove zime ta zemlja trebala zabilježiti čak 85.000 smrtnih slučajeva zbog COVIDA-19.
Izvješće je pripremila znanstvena savjetodavna skupina Sage, čiji je cilj pomoći Javnom zdravstvenom sustavu Velike Britanije (NHS) i lokalnim vlastima u planiranju usluga i epidemioloških mjera tijekom zime. Njihove katastrofične brojke proizlaze iz pretpostavki da će škole ostati otvorene te da će vladine mjere praćenja kontakata i samoizolacije biti učinkovite svega 40 posto. Navodi se i da će do studenog "biti uspostavljene mjere za smanjenje kontakata među domaćinstvima na polovicu njihove uobičajene razine prije ožujka 2020". Pojednostavljeno, mogle bi biti uvedene nove restrikcije, koje bi prema izračunima trebale ostati na snazi do ožujka 2021.
Značajno neutvrđeni podaci
U izvještaju se izričito naglašava kako se radi o scenariju, a ne predviđanju razvoja epidemiološke situacije te da su podaci "značajno neutvrđeni". Zapravo se radi o pokušaju matematičkog izračuna "viška" smrtnih slučajeva u periodu od srpnja ove do ožujka sljedeće godine. Taj "višak" je ustvari broj smrti koji premašuje njihov očekivani broj u tom razdoblju. Tako bi u Engleskoj i Walesu, procjenjuje se, zbog koronavirusa mogla umrijeti 81.000 ljudi, u Škotskoj 2600, a u Sjevernoj Irskoj njih 1900.
Izračunom se predviđa koliko bi Britanaca u tom razdoblju trebalo bolničko liječenje, pa čak i intenzivnu njegu. No, podaci, za koje znanstvenici kažu da imaju "širok raspon vjerojatnosti", sugeriraju da bi moglo biti hospitalizirano 2,4 posto zaraženih, dok bi od tog broja njih 20,5 posto trebalo intenzivnu njegu, a 23,3 posto svih hospitaliziranih pacijenata bi preminulo. Omjer smrtnosti od zaraze COVIDOM-19 utvrđen je na 0,7 posto.
Takvi bi izračuni trebali poslužiti vladi za planiranje donošenja epidemioloških mjera, no brojni znanstvenici, ali i lokalni dužnosnici su skeptični te tvrde da su neke pretpostavke pogrešne te da je cijeli model širenja zaraze beskoristan zbog prevelikog raspona mogućih scenarija. Profesor Carl Heneghan sa Sveučilišta Oxford rekao je da su neke od pretpostavki iznesenih u modelu "nevjerojatne" te da izvještaj pretpostavlja da "iz prvog vala ove bolesti nismo ništa naučili". Lokalni dužnosnici ističu da širok spektar vjerojatnih mogućnosti otežava utvrđivanje u kojoj će mjeri pandemija imati utjecaja na život i zdravstveni sustav u sljedećem razdoblju.
Postojao je i gori scenarij
Ovo, inače, nije prvi "najgori scenarij" kojeg su obznanili vladini stručnjaci. Sir Patrick Vallance, glavni znanstveni savjetnik Ujedinjenog Kraljevstva, ranije je zatražio sličan izvještaj, a u njemu je navedeno kako bi ove zime zbog drugog vala koronavirusa moglo biti 120.000 novih smrtnih slučajeva.
"Kao odgovorna vlada planiramo i nastavljamo se pripremati za širok raspon scenarija, uključujući razumni najgori scenarij. Naše planiranje nije predviđanje ili prognoza onoga što će se dogoditi nego odražava odgovornu vladu koja se nastoji pripremiti za sve moguće scenarije", poručio je vladin glasnogovornik nakon objave posljednjeg izvješća te dodao da se pretpostavke stalno mijenjaju i preispituju s novim saznanjima o COVIDU-19. Pandemija koronavirusa je u Velikoj Britaniji dosad odnijela više od 40.000 života, a potvrđeno je više od 330.000 slučajeva zaraze.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.