'MOŽEMO PUNO NAUČITI OD NJIH' /

Potres u Japanu 30 puta jači od onog u Petrinji: Stručnjak objasnio zašto su Japanci 'miljama daleko' u gradnji

Što se tiče savjeta za gradnju u Hrvatskoj, stručnjak Josip Atalić naglašava da je važna kvaliteta

2.1.2024.
21:00
VOYO logo

Potres u Japanu puno je jači od onog u Petrinji, a da se dogodi u Zagrebu - bio bi itekako razoran. S jednim od najvećih stručnjaka za potresnu gradnju Josipom Atalićem u RTL Danas razgovarao je Mario Jurič.

Atalić kaže da je bolje ni ne zamišljati što bi potres kakav se dogodio u Japanu napravio Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pa takvu stvar bolje da ni ne zamišljamo, odnosno ona se ne može ni ovdje ni dogoditi. U Zagrebu je manji hazard", ističe.

Na Juričev komentar da bi takav potres svakako bio devastirajući, Atalić odgovara: "Definitivno, posebice za stari dio grada".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
U BROJNIM GRADOVIMA /

Nevjerojatni podaci: Jak potres u Japanu pomaknuo tlo prema zapadu za 1,3 metra

Image
U BROJNIM GRADOVIMA /

Nevjerojatni podaci: Jak potres u Japanu pomaknuo tlo prema zapadu za 1,3 metra

Hrvatski stručnjak je precizirao koliko je potres u Japanu bio jači od onog petrinjskog.

"Grubo možemo reći tridesetak puta, ali opet ću se vratit. To brinu naši seizmolozi, a naši građevinari projektanti brinu kako se osigurati na takve potrese, odnosno kako projektirati zgradu ili u ovom našem slučaju što imamo nakon potresa u Zagrebu, kako rekonstruirati postojeće zgrade da se odupru toj energiji koja dolazi koji proizvodi potres", rekao je.

Japanci su 'miljama daleko' u gradnji

Atalić smatra da Hrvati mogu jako puno naučiti o gradnji od Japanaca.

"Oni su stvarno miljama, miljama daleko. Ili kako bi jedan moj stari učitelj rekao kad te netko šamara godinama ili stoljećima navikneš se gibati, braniti. A mi smo sad dobili par šamara i stvarno trebamo učiti od njih kako se braniti od potresa, odnosno kako djelovati kao zajednica da umanjimo taj rizik", istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Japanci u nekim zgradama imaju seizmičke izolatore, napomenuo je RTL-ov reporter.

"Da, i to je kod njih već uobičajena praksa kod nas, nažalost kod nas se to ne radi, ali i trebali bi, jer na primjer, bolnice u Turskoj koji su bili na seizmičkim izolatorima su izdržale kod nas. Mi nemamo tu praksu, al trebali bi je pokrenuti. To je nešto što višestruko osigurava sigurnost neke zgrade", kaže Atalić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Oni uklanjaju zgrade koje nisu sigurne na potres'

"Kad osjete da neka zgrada ili kad vide izračunaju da nije sigurna na potres oni zapravo uklanjaju i grade novu po novim propisima, seizmički sigurnu, i to je neki 'mindset' koji oni cijene i vrednuju, tako da to isto što mi moramo napraviti. Jednostavno, moramo se naviknuti na potrese i djelovati kontra njih", ispričao je Atalić

Što se tiče savjeta za gradnju u Hrvatskoj, stručnjak naglašava da je važna kvaliteta.

"Savjet je da rade što kvalitetnije, jer za 20 - 30 godina će se gledati unazad što smo mi kao struka općenito i projektanti i izvođači napravili tako da to je nešto što sad trebamo djelovati. Bilo je stvarno turbulentno razdoblje nakon potresa i radili smo kako smo znali i mogli, ali sad posebice moramo raditi na kvaliteti da sljedećim generacijama našoj djeci ostavimo kvalitetnu sigurnu Hrvatsku", poručio je.

Najveći problem u našoj zemlji je manjak projektanata izvođača, rekao je Atalić, i na tome se mora raditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Educirati širu skupinu ljudi, posebice što ta obnova ne smije stati. Ne smijemo zaustaviti obnovu zgrada nakon potresa ovdje u Zagrebu Petrinji to moramo proširiti na cijelu Hrvatsku. Mi, za razliku od Japana, imamo stari stambeni fond koji je jako ugrožen. ako se mogu tako izraziti i trebamo jednostavno djelovati. Njima je, zgradama, istekao rok trajanja ako se mogu tako izgraditi, tako trebamo djelovati da to promijenimo. Definitivno rekonstruirati, očvrsnuti, izračunati i napraviti ih sigurnim", zaključuje.

POGLEDAJTE VIDEO: Ljudi pod ruševinama nakon potresa, ima i mrtvih. Što s nuklearkama? Hrvat u Japanu: 'Vjerojatno im neće biti ništa'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo