JOŠ UVIJEK NIJE KASNO /

Ključan su prirodni resurs koji imamo, a uništavamo ih: Postoje načini kako i sami možemo doprinijeti njihovu očuvanju

Image
Foto: Profimedia

Razvoj novih tehnologija omogućava nam da se donekle suprotstavimo ovoj ekološkoj prijetnji i očistimo naše oceane od zagađenja

12.9.2023.
22:39
Profimedia
VOYO logo

Oceani našeg planeta jedan su od najvažnijih prirodnih resursa koje imamo i dom su stotinama tisuća vrsta raznovrsnog morskog života. Međutim, globalni problem zagađenja oceana tijekom godina je postao sve ozbiljniji i danas zahtijeva hitnu pažnju i akciju kako pojedinaca, tako i država.

Razvoj novih tehnologija omogućava nam da se donekle suprotstavimo ovoj ekološkoj prijetnji i očistimo naše oceane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ZASTRAŠUJUĆI REZULTATI STUDIJE - ŠTO TO RADIMO!? /

Koncentracija mikroplastike na morskom dnu nikad nije bila veća!

Image
ZASTRAŠUJUĆI REZULTATI STUDIJE - ŠTO TO RADIMO!? /

Koncentracija mikroplastike na morskom dnu nikad nije bila veća!

Zagađenje u nekoliko razina

Zagađenje oceana je složen problem koji obuhvaća različite vrste otpada, na prvom mjstu plastiku, različite otrovne kemikalije, curenja nafte i još mnogo toga. Plastika je posebno ozbiljan problem jer se razgrađuje vrlo sporo i može jako naštetiti morskom životu. Mikroplastika, kao nova vrsta intenzivnog zagađenja i sitni komadići plastike, završavaju u ishrani riba i drugih morskih organizama, što predstavlja prijetnju i za ljudsku ishranu.

Danas postoji čitav niz novih tehnologija koje se razvijaju kako bi se suzbilo zagađenje oceana i sačuvala morska sredina. Evo nekoliko primjera:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čistilice za plastiku: Razvoj autonomnih čistilica za plastiku omogućava učinkovito uklanjanje plastičnog otpada iz oceana. Ove čistilice koriste solarne panele i vjetroturbine za napajanje, čime smanjuju vlastiti ekološki i energetski otisak.

Biodegradabilni materijali nove generacije: Znanstvenici diljem svijeta rade na razvoju biodegradabilnih materijala (biorazgradivih), koji mogu zamijeniti dosadašnje tradicionalne plastične proizvode. Ovi materijali znatno brže se razgrađuju u oceanima i vodotocima ne ostavljajući štetne tragove.

Napredni biosenzori i satelitsko praćenje: Korištenje suvfremenih naprednih senzora i njihovo satelitsko praćenje omogućava brže i preciznije lociranje i praćenje zagađenja. To pomaže brzom odgovoru i sprječavanju daljnjeg širenja zagađenja.

Masivni mikrofilteri: Tehnologije za razvoj ogromnih mreža i filtera koji mogu uhvatiti i ukloniti otpad iz oceana također napreduju posljednjih godina. Ovi suvremeni filteri mogu biti postavljeni u strateški važnim područjima, kako bi mogli 'uhvatiti' plastični otpad prije nego što dospije u dublje vode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što osobno možemo učiniti?

I dok nove tehnologije igraju ključnu ulogu u borbi protiv zagađenja oceana, važno je naglasiti da svatko od nas ima i osobnu odgovornost doprinijeti njihovu očuvanju. Evo nekoliko koraka koje svatko može sam poduzeti:

Smanjite korištenje plastike! Koristite višekratne proizvode umjesto jednokratnih. I reciklirajte plastiku kad god je to moguće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudjelujte u društvenim akcijama čišćenja ili se pridružite lokalnim inicijativama za čišćenje obala i plaža.

Informirajte se o problemima zagađenja rijeka, jezera i mora i podijelite svoje znanje s drugima kako biste potakli svijest o ovoj regionalnoj, ali i globalnoj prijetnji.

Zagađenje oceana ozbiljan je problem koji zahtijeva globalni odgovor i suradnju velikih zemalja, kao i onih manjih. Novi tehnološki pronalasci u kombinaciji s individualnim naporima pojedinaca, mogu pomoći da sačuvamo naše oceane za buduće generacije. Očuvanje ovih dragocjenih ekosustava od suštinskog je značaja za zdravlje planeta i svih njegovih stanovnika.

POGLEDAJTE VIDEO: Čepovi su veliki zagađivači okoliša, ali od sada su nerazdvojni s bocama. Ideja je smanjiti odbačenu plastiku

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo