STIŽU PAMETNI LOVCI-BOMBARDERI / Dronovi imaju jednu veliku prepreku, ali Pentagon ima plan kako tome doskočiti

Image
Foto: Profimedia

Program je 'težak' više od 6 milijardi dolara

13.3.2024.
17:56
Profimedia
VOYO logo

Iako su dronovi svih vrsta već godinama prisutni diljem svijeta u državnim službama, vojsci, policiji, obavještajnim agencijama, te u posebnim namjenama (uz one na moru ili obalnoj straži), svi oni ipak imaju jednu veliku prepreku - ljude.

Naime, svaki dron treba osobu koja će njime upravljati, tj. "pilota" drona. Iako mnogi vojni dronovi imaju određenu razinu autonomije i neovisnosti u letu, sve te opcije korisnik mora pažljivo programirati prije polijetanja. Velike naoružane bespilotne letjelice, poput američkog RQ-4 Global Hawk i turskog Bayraktar TB-2, također zahtijevaju posebne komunikacijske i upravljačke sustave na zemlji, kojima upravlja više ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POSTOJE LI VANZEMALJCI? /

Pentagon naljutio NLO zajednicu: Bivši šef tajnog britanskog odjela za Net.hr otkrio u čemu je stvar

Image
POSTOJE LI VANZEMALJCI? /

Pentagon naljutio NLO zajednicu: Bivši šef tajnog britanskog odjela za Net.hr otkrio u čemu je stvar

U pitanju su milijarde

No to bi se uskoro moglo promijeniti – Pentagon je upravo odabrao tvrtke koje će provoditi program Collaborative Combat Aircraft (CCA). Program je "težak" više od 6 milijardi dolara, s potencijalnim desecima milijardi u godinama njegova daljnjeg razvoja. Stoga ne čudi interes za sudjelovanje svih američkih zrakoplovnih kompanija poput Boeinga, Lockheed Martina, Northrop Grummana, General Dynamicsa i Raytheona.

Do 2030. program CCA trebao bi stvoriti nekoliko tipova borbenih dronova, zapravo lovaca-bombardera, koji bi uz pomoć umjetne inteligencije letjeli zajedno s "velikim" avionima i njihovim pilotima. Na taj bi način pružili zaštitu glavnom zrakoplovu, a pomogli bi i pri odabiru ciljeva koje ljudski pilot ne bi primijetio. General Atomics, koji proizvodi dronove Reaper i Predator, rekao je da se njihov softver može nadograditi za korištenje umjetne inteligencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Autonomni borbeni zrakoplovi

Zračne snage SAD-a (USAF) također razvijaju program Loyal Wingman više od desetljeća, čiji je cilj stvoriti potpuno autonomnu robotsku letjelicu koja će sama polijetati i slijetati, birati ciljeve, pa čak i puniti gorivo i struja.

Stratezi Pentagona navode da bi do 2050. oko 15 do 20 posto svih američkih borbenih zrakoplova trebalo biti autonomno i koristiti umjetnu inteligenciju. Time bi se smanjilo vrijeme potrebno za obuku pilota, a sami dronovi bi jednostavnom nadogradnjom softvera dobile nove funkcije i mogućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Ukrajina razvija dalekometne dronove: Planira ih proizvesti na tisuće kako bi odgovorila Rusiji

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo