Rješavanje korona-krize i nastanak cjepiva protiv Covida mogao bi ugroziti jednu životinjsku vrstu. Skupa za zaštitu životinja upozorava da bi razvoj efikasnog cjepiva protiv koronavirusa na globalnoj razini mogao poharati populaciju morskih pasa širom svijeta. Dok traje znanstvena utrka u proizvodnji cjepiva, za to se koristi ulje dobiveno od morskih pasa, piše Npr.org.
Skvalen je ime spoja koji se dobiva iz jetre morskih pasa i često je hidratantni sastojak kozmetičkih proizvoda. K tome, skvalen se koristi u cjepivima protiv malarije i gripe kao sredstvo koje pojačava reakciju imunološkog sustava.
Pola milijuna morskih pasa bit će ubijeno zbog cjepiva?
Neprofitna organizacija koja se zalaže za zaštitu morskih pasa, Shark Allies, predviđa da bi oko pola milijuna morskih pasa moglo biti ubijeno ako se cjepivo protiv koronavirusa sa skvalenom morskog psa pokaže učinkovitim. Procjenjuju da se već godišnje ubije 2,7 milijuna morskih pasa zbog njihovog skvalena upravo zbog proizvodnje kozmetike.
"Problem je u tome što će se na skvalen, koji se koristi kao sastojak cjepiva protiv Covida-19, gledati kao na nešto što je neizbježno, a onda, kako se bude testiralo, postaje normalni sastojak, a ništa drugo neće biti testirano", rekla je za NPR Weekend Edition Stefanie Brendl, direktorica Shark Alliesa.
Može se i drugačije, ali vađenje skvalena morskog psa je privlačnija opcija
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, od 2. listopada u kliničkoj i predkliničkoj procjeni bilo je 193 cjepiva protiv koronavirusa. Prema riječima grupe za zaštitu morskih pasa, najmanje pet od tih cjepiva sadrži skvalen morskog psa. Postoje održivije alternative skvalenu, rekla je Brendl. Izvori skvalena, kada nisu u pitanju živa bića, nalaze se u maslinovom ulju, šećernoj trski, pšeničnim klicama, bakterijama i kvascu.
Identična kemijska priroda skvalena bez životinja kao i skvalen od morskog psa trebala bi značiti nerazlučivu učinkovitost u cjepivima, smatraju iz Shark Alliesa. Međutim, vađenje skvalena morskog psa privlačnija je opcija za proizvođače jer može koštati manje i donijeti veće količine od neživotinjskih alternativa.
Očuvanjem morskih pasa čuva se ekosustav što uključuje i ljude
Brendl brine da je ovisnost o skvalenu morskog psa u ispitivanjima cjepiva protiv koronavirusa kratkovidna i sprječava istraživanje održivih alternativa, prenosi Npr.org.
"Naš je zahtjev da započnemo s ispitivanjem alternativa jer se dugoročno ne možemo osloniti na resurse divljih životinja za globalnu potrebu za bilo čim", rekla je.
Kad je riječ o potencijalno spasonosnom cjepivu, Brendl ne tvrdi da su populacije morskih pasa vrijednije zaštite od ljudi. No, očuvanjem glavnih grabežljivaca oceana, rekla je, zapravo može sačuvati ostatak našeg ekosustava - uključujući ljude.
"Oni održavaju naš riblji fond zdravim, održavaju lanac hrane netaknutim, čuvaju bolesti izvan ostalih populacija životinja. Sretno nam u pokušaju da to zamijenimo kada ih izgubimo", rekla je Stefanie Brendl.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.