SIROMAŠNI, A ZAPOSLENI /

Rastući troškovi života za naše gastarbajtere. Znate li koliko vam je novca potrebno za život u Njemačkoj?

Image
Foto: Profimedia

Najveći dio troškova odnosi se na stanovanje, koje čini 36 posto ukupnih izdataka, dok se za hranu, piće i duhan izdvaja oko 15 posto

23.9.2024.
17:50
Profimedia
VOYO logo

Troškovi života ključni su faktor svakodnevice, a mnogi ljudi, unatoč stalnom zaposlenju, jedva spajaju kraj s krajem. Iako je Njemačka poznata po visokim primanjima, veliki broj stanovnika nalazi se u riziku od siromaštva. Koliko novca je zaista potrebno za život u Njemačkoj? Piše Fenix Magazin.

Prema podacima Saveznog ureda za statistiku, osobe koje zarađuju manje od 60 posto prosječnog neto prihoda smatraju se ugroženima. U 2023. godini to je uključivalo 12 milijuna ljudi, što je više od 14 posto populacije. Oko 7 posto stanovništva, odnosno 5,7 milijuna ljudi, suočilo se s ozbiljnim materijalnim i socijalnim nedostatkom, što znači da su im životni uvjeti bili ozbiljno ograničeni zbog nedostatka sredstava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveukupno, gotovo petina populacije pogođena je siromaštvom ili socijalnom isključenošću. Prema Zajedničkom izvješću o siromaštvu, 9 posto zaposlenih u 2022. godini također je bilo pogođeno ovim problemom. Dvije trećine odraslih u riziku od siromaštva već rade ili su u mirovini.

Image
JESTE LI ZNALI /

Plaća je u ovoj EU zemlji i do tri puta veća, a osnovni troškovi niži nego u Hrvatskoj!

Image
JESTE LI ZNALI /

Plaća je u ovoj EU zemlji i do tri puta veća, a osnovni troškovi niži nego u Hrvatskoj!

Unatoč tome što je stopa siromaštva ostala stabilna između 2022. i 2023., troškovi života nastavljaju rasti. Prema najnovijim podacima, prosječni troškovi po kućanstvu u 2022. godini iznosili su 2.846 eura mjesečno, što je porast od 8,5 posto u odnosu na prethodnu godinu. Samačko kućanstvo troši prosječno 1.833 eura mjesečno, dok četveročlana obitelj treba 4.322 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći dio troškova odnosi se na stanovanje, koje čini 36 posto ukupnih izdataka, dok se za hranu, piće i duhan izdvaja oko 15 posto. Prijevoz troši 12 posto budžeta, a slobodne aktivnosti, sport i kultura čine 9 posto troškova. Ugostiteljske usluge i opremanje doma čine po 6 posto, dok su informiranje, zdravlje, odjeća i obuća na 4 posto ukupnih troškova.

Najveći dio plaće odlazi na stanovanje i prijevoz. U 2022. godini troškovi stanovanja povećali su se za 6 posto, a izdaci za energiju porasli su za 23 posto. Gorivo je poskupjelo za više od 26 posto, dok su troškovi hrane i pića porasli za 3,7 posto.

U travnju 2023. prosječna bruto plaća iznosila je 4.323 eura, no samo trećina zaposlenih zarađuje iznad tog iznosa. Većina, odnosno dvije trećine zaposlenih, prima manje, što znači da visoka primanja manjih skupina povećavaju prosjek, dok mnogi građani imaju poteškoće s pokrivanjem rastućih troškova života.

POGLEDAJTE VIDEO: Cijene stanova otišle u nebo! A očajni studenti sve će unajmiti ako ne dobiju dom

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo