Uoči godišnjeg sastanka u Davosu sljedeći tjedan, Svjetski gospodarski forum objavio je svoju procjenu najvećih opasnosti s kojima bi se svijet mogao suočiti u idućih deset godina.
U nastavku donosimo četiri najveće prijetnje za svijet danas:
1. Sukoba država
Najveća prijetnja svjetskoj stabilnosti tijekom narednih 10 godina vjerojatno će se razviti iz geopolitičkih napetosti.
Prema izvješću, kriza u Ukrajini, tenzije između Rusije i Europe te napeti kinesko-japanski odnosi samo su dokaz da su najveće svjetske države ponovno ponovno počele intenzivnije sudjelovati u strateškim borbama za moć.
To je ujedno i prvi put nakon sedam godina da se geopolitička prijetnja našla na samom vrhu popisa i pretekla gospodarske probleme, izazvane financijskom krizom.
2. Voda je nova nafta
Manjak brige za okoliš također je jedna od vodećih prijetnji svijetu. U izvješću piše kako se osjeća nedostatak spremnosti vodećih svjetskih lidera da se ozbiljnije pozabave rješenjima vezanima uz klimatske promjene i ekstremne vremenske prilike.
No kao najveća prijetnja vezana uz okoliš javlja se kriza u svjetskoj opskrbi vodom za milijune ljudi, što bi moglo izazvati brojne sukobe.
Baš kao što su se mnogi kroz povijest sukobljavali zbog teritorija i nafte, uskoro bi se to isto moglo ponoviti i zbog vode.
3. Propast država i pojava terorizma
Teroristi i njihove zločinačke akcije su danas jedna od najvećih prijetnja stabilnosti svijeta. Glavni među njima su pripadnici ISIL-a, čije aktivnosti dovode do propasti država, što možemo vidjeti na primjeru Sirije i Iraka.
Njihova brutalnost, koja ne poznaje državne granice već višu silu, može dovesti do uporabe oružja za masovno uništenje i povećati vjerojatnost velikih terorističkih napada tijekom idućeg desetljeća.
4. Nezaposlenost
Kriza i financijska nestabilnost izrodile su veliku ekonomsku prijetnju svijetu, a to je nezaposlenost. Izvješće Foruma tretira je kao najvjerojatniju dugoročnu prijetnju socijalnoj stabilnosti.
Nezaposlenost je izvor društvene nejednakosti i napetosti, navodi se u izvješću, a optimizam oko oporavka u idućih nekoliko godina ne postoji.
''Niski gospodarski rast i tehnološke promjene i dalje će nezaposlenost držati na visokoj razini u budućnosti'', piše u izvješću.