Zbog alarmantnog porasta oboljelih, Rumunjska je 5. prosinca proglasila epidemiju ospica. Mnogo je djece hospitalizirano, a 80% zaražene djece nije cijepljeno. Procijepljenost djece već je 10 godina u padu, navelo je rumunjsko Ministarstvo zdravstva.
Ospice za necijepljenu djecu mogu biti izrazito opasne.
"Klasična klinička slika oboljelog je dugotrajna visoka temperatura koja, u slučaju komplikacija, može rezultirati upalom pluća ili upalom mozga. Te upale mogu biti i kobne", rekao je dr. sc. Bernard Kaić, specijalist epidemiologije i voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti na Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, za 24sata.
Kako procijepljenost pada, rizik je sve veći
I u Hrvatskoj pada procijepljenost djece. Druga doza je pala nešto ispod 90 posto, a 2020. je bila sitno iznad 91 posto, kaže Kaić.
U Rumunjskoj, gdje trenutno ima gotovo 2000 slučajeva širom zemlje, prisutnih u 29 od 41 okruga, procijepljenost prvom dozom na nacionalnoj razini iznosi 78 posto, a drugom dozom 62 posto djece koja ispunjavaju uvjete.
U Hrvatskoj ospica nema od 2019. godine. Ove su godine zabilježena tri uvezena slučaja koja se, srećom, nisu proširila. Međutim, kako procijepljenost pada, rizik je sve veći. Komplikacije se kod ove bolesti događaju u 17 posto slučajeva, ističe Kaić, a mogu uključivati upalu uha, upalu pluća, grčeve zbog visoke temperature, proljev, pa čak i upalu mozga.
Upala pluća je vodeći uzrok smrtnosti od ospica
Ospice uzrokuje virus, a infekcija se širi kapljicama iz nosa, usta ili grla zaražene osobe. Simptomi mogu biti osip, kašalj, visoka temperatura, curenje iz nosa, crvenilo očiju, kao i sitna bijela zrnca s unutrašnje strane obraza. Osip se prvo javlja iza ušiju i po licu, a širi se od glave preko trupa, do ruku i nogu.
Upala pluća je najčešća komplikacija, u šest do 13 posto slučajeva, i vodeći je uzrok smrtnosti od ospica. Da bi se spriječila epidemija ospica, nužno je cijepiti 95% djece.
Rumunjskoj ovo nije prvi put da se susreće s epidemijom ospica u novijoj povijesti. Kako piše Euractiv, zemlja je proglasila epidemiju ospica i u rujnu 2016., a tada je trajala sve do studenoga 2019. Sveukupno je u tom razdoblju zabilježeno 18.711 slučajeva ospica i 64 smrtna slučaja.
"To je situacija s kojom smo se već susretali i ovo proglašenje epidemije omogućuje ubrzanje kampanje cijepljenja", rekao je u srijedu rumunjski ministar zdravstva Alexandru Rafila.
U nadolazećim će tjednima rumunjsko Ministarstvo zdravstva, u suradnji s obiteljskim liječnicima, provesti informativnu kampanju za roditelje s ciljem znatnog povećanja broja cijepljene djece.
POGLEDAJTE VIDEO: Znate li kako su pa gotovo iskorijenjene ospice? Tako što je 1968. uvedena obaveza cijepljenja!