'HODAJUĆA UPALA PLUĆA' / Bolnice su im krcate: Epidemiju povezuju s jednom bakterijskom infekcijom? Objavili su i simptome

Image
Foto: Profimedia

Iz WHO-a su savjetovali građane u Kini da se cijepe, izoliraju, nose maske ako je potrebno i da zatraže medicinsku pomoć po potrebi. Nizozemska virologinja poručuje: 'Moramo biti oprezni'

25.11.2023.
15:52
Profimedia
VOYO logo

U dječju bolnicu u kineskoj prijestolnici dnevno stigne čak 7000 pacijenata. Bolnički kapaciteti su premašeni... Baš zbog toga, Kina je pozvala na - oprez zbog širenja respiratornih bolesti koje su ušle u tamošnje škole i bolnice. I Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je reagirala - zatražila je podatke o bolesti od vlade, ali nisu primijetili nikakve neuobičajene ili nove bolesti, javlja Independent, a poziva se na državni medij CCTV.

I u najvećoj pedijatrijskoj bolnici u obližnjem Tianjinu je alarmantna situacija. Stiglo je više od 13.000 djece, a ništa bolje nije ni u provinciji Liaoning koja se nalazi sjeveroistočno od Pekinga. Kineske vlasti kazale su da je velik broj oboljelih posljedica mješavine poznatih virusa, a jedan dio odgovornosti ide i ukidanju strogih koronamjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Hodajuća upala pluća'

Kako navode kineske zdravstvene vlasti, izbijanje ove epidemije moglo bi biti povezano s bakterijskom infekcijom - mycoplasma pneumoniae odnosno tzv. "hodajućom upalom pluća", navele su vlasti u Kini. Simptomi su grlobolja, umor i kašalj koji može trajati nekoliko tjedana, ali i mjeseci. U teškim slučajevima može doći i do upale pluća. Iz WHO-a su savjetovali građane da se cijepe, izoliraju, nose maske ako je potrebno i da zatraže medicinsku pomoć po potrebi.

Image
ŠIRI SE NEVIĐENOM BRZINOM /

Što se događa u Kini? Bolnice pucaju po šavovima zbog ogromnog broja bolesne djece. Na prijam čekaju i po 13 sati!

Image
ŠIRI SE NEVIĐENOM BRZINOM /

Što se događa u Kini? Bolnice pucaju po šavovima zbog ogromnog broja bolesne djece. Na prijam čekaju i po 13 sati!

S obzirom na relativno nerazvijen kineski sustav primarne zdravstvene zaštite, prvu točku kontakta za bolesnike predstavljaju bolnice ili hitne službe. Na kineskoj društvenoj mreži Weibo masovno se dijeli fotografija koja prikazuje bolnički ekran koji obavještava pacijente da u redu čeka više od 700 ljudi, dok je procijenjeno vrijeme čekanja 13 sati, piše CNN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia

Nizozemska virologinja: 'Moramo biti oprezni'

Znanstvenicima je, ipak, potrebno više informacija, posebno onih dijagnostičkih, kazala je Marion Koopmans, nizozemska virologinja. "Moramo biti oprezni", dodala je.

S druge strane, David Heymann s Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu rekao je da su u pitanju vjerojatno sezonske respiratorne infekcije, dok je virolog Tom Peacock s Imperial Collegea u Londonu poručio je da je malo vjerojatno da se porast infekcija dogodio ispod radara jer postoje alati za "prilično brzo" otkrivanje novonastale gripe ili koronavirusa. "Nadam se da ćemo uskoro znati više", zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo