Nakon što su u petak cijene nafte na svjetskim burzama naglo pale zbog straha od novog lockdowna izazvanog omikron sojem koronavirusa te posljedičnog pada potražnje, u ponedjeljak je zabilježen novi blagi rast.
Tako je predviđena cijena za sirovu naftu tvrtke Brent viša za 3,11 dolara po barelu te je zaustavljena na 75,83 dolara. U petak je ta cijena pala za 9,50 dolara. Isto je i s West Texas Intermediateom, čija je cijena barela nafte skočila za 3,47 dolara, na 71,62 dolara, nakon što je u petak pala za 10,24 dolara, piše Reuters.
Ukupno gledajući, u petak su cijene nafte pale za više od 10 posto, što je najveći jednodnevni pad od travnja 2020. Ulagači su, naime, zabrinuti zbog omikron soja koronavirusa, čije bi širenje moglo poremetiti ekonomski oporavak nakon prošlogodišnje krize, koja je poglavito pogodila naftni sektor. Osim toga, brine ih i mogućnost rasta viška ponude već u prvom kvartalu sljedeće godine.
Strah od omikrona
"Vidimo određene korekcije, jer je pad cijena nafte u petak bio pretjeran. Ako tržište dodatno padne, OPEC+ bi mogao zaustaviti planirano povećanje proizvodnje sirove nafte kako bi podržao cijene", rekao je Tatsufumi Okoshi, viši ekonomist u tvrtci Nomura Securities.
Sve više država uvodi ograničenja putovanja iz zemalja s juga Afrike zbog pojave omikron soja. Slučajevi zaraze ovom varijantom virusa otkriveni su u Nizozemskoj, Danskoj i Australiji. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) tvrdi da još uvijek nije sasvim jasno je li omikron zarazniji i opasniji od dosadašnjih sojeva koronavirusa. Stoga su članice OPEC+ odgodlle tehničke sastanke na dva tjedna kako bi dodatno analizirale utjecaj omikrona na potražnju i cijene nafte.
Analiziranje situacije
Sastanak OPEC-ova zajedničkog ministarskog nadzornog odbora odgođen je s utorka na četvrtak, kada će se sastati i OPEC+. Tada bi trebala biti objavljena i politička odluka o mogućoj prilagodbi plana povećanja proizvodnje za 400.000 barela nafte u siječnju. Dio analitičara drži da bi OPEC+ mogao zaustaviti povećanje proizvodnje, nakon što dobiju na uvid zalihe svih zemalja i procjene učinaka na potražnju.
"Sve će oči biti usmjerene na to kako će omikron utjecati na globalno gospodarstvo i potražnju za gorivom, akciju OPEC+ i iranske nuklearne pregovore ovog tjedna", rekao je Hiroyuki Kikukawa, glavni direktor istraživanja u Nissan Securities.
Naime, za ponedjeljak su najavljeni razgovori o ponovnoj aktivaciji iranskog nuklearnog sporazuma. Pregovori će se voditi u Beču, pod svjetlom sumnje u ponovno poštivanje svih odredbi zbog sve snažnijeg napretka Irana u nuklearnoj proizvodnji.