Posljednjih desetak dana, čini se, Vladimir Putin je suočen sa svakodnevnim gubicima – kako na prvoj crti bojišnice rata u Ukrajini, tako i u međunarodnim okvirima. Samo nekoliko dana nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij dobio nova jamstva zemalja NATO-a i isporuku moderne vojne opreme, Kremlj i Putin suočeni su s novim međunarodnim tjeralicama.
Prije nekoliko dana američko ministarstvo pravosuđa i tužiteljstvo okruga New York (južni okrug NYC) skinuli su pečat s optužnice protiv ruskih državljana Alexeya Bilyuchenka i Aleksandra Vernera.
Jedan od najvećih hakerskih napada ikada
U optužnici (i tjeralici) stoji da su ova dvojica ruskih državljana, u suradnji s još nekoliko za sada nepoznatih osoba, tijekom 2011. godine izveli veliki hakerski napad na računalnu infrastrukturu unutar SAD-a. Ovom prilikom je napadnuta najveća mjenjačnica kriptovaluta u to vrijeme 'Mt. Gox'. Koristili su se naprednim tehnikama hakiranja kako bi ukrali desetke tisuća bitcoina i korisničkih 'digitalnih novčanika'. Iako u to vrijeme nisu puno vrijedile, procjenjuje se da bi danas te kriptovalute vrijedile nevjerojatnih 17,2 milijarde dolara.
Alexey Bilyuchenko također je dio ukradenih bitcoina iskoristio na vlastitoj kripto-mjenjačnici pod imenom 'BTC-e'. Zanimljivo je da su ovu 'virtualnu burzu' istraživale i ruske vlasti 2018. i 2019. godine, nakon čega je iznenada prestala s radom. Vlasti savezne države Kalifornije također su istraživale rad 'BTC-ea', navodeći da se međunarodno pranje novca odvijalo kroz trgovinu kriptovalutama. Američka 'podružnica' ove razmjene zatvorena je 2017. po nalogu američkog ministarstva pravosuđa.
Traže se brojni ruski hakeri
Bilyuchenko i Verner samo su posljednja imena na dugom popisu ruskih IT stručnjaka, hakera i pripadnika obavještajne zajednice koje traže i SAD i brojne zemlje EU. Američka agencija FBI također ima istaknute crvene tjeralice na svojim stranicama za brojnim ruskim hakerima, osumnjičenima za velike kibernetičke napade diljem svijeta.
Možda 'najmisterioznije' ime na ovoj listi traženih Rusa je Mikhail Mikhailovič Gavrilov. Nakon dvogodišnje istrage američkih saveznih službi, u kolovozu 2021. za Gavrilovim je raspisana crvena međunarodna tjeralica. Zaslužan je za jednog od glavnih 'ideologa' ruskih hakerskih skupina kao što su 'Cosy Bear' i 'Strontium'. Gavrilov je (najvjerojatnije) visoki časnik ruske službe FSB, ali to ni ruski izvori ne mogu potvrditi jer o Mikhailoviču nema gotovo nikakvih informacija čak ni u samoj Rusiji. FBI navodi da je Gavrilov i mozak hakerskih napada na medije unutar Europske unije, kao i hakerskog napada na izbornu kampanju francuskog predsjednika Macrona u svibnju 2017. godine. Prošle je godine britanska vlada provela veliku istragu o 'neprijateljskim cyber aktivnostima' i otkrila da ruske hakerske skupine stoje iza više od dvije trećine napada 'ransomwareom' (kada se za ukradene podatke traži otkupnina).