Njemačka je u srijedu objavila da će krajem ožujka poslati u Ukrajinu "pola bojne" borbenih tenkova Leopard 2, što znači petnaestak oklopnjaka, dok NATO-ovi saveznici teško prikupljaju tenkove obećane Kijevu. "Budimo jasni: nismo sastavili bojnu, bit će to pola bojne", priznao je njemački ministar obrane Boris Pistorius nakon sastanka u Bruxellesu.
Berlin je krajem siječnja najavio da će zajedno s drugim zemljama poslati Ukrajini tridesetak borbenih tenkova Leopard 2 kako bi pomogao Kijevu da odgovori na rusku ofenzivu.
Isporuka već u ožujku
Njemački ministar je dodao da će njegova zemlja osigurati "14 Leoparda 2 A6, a Portugal tri". "Želim pojasniti da će naši biti isporučeni u zadnjem tjednu u ožujku. To je sigurno", rekao je. Boris Pistorius je rekao da je njegov ukrajinski kolega Oleksij Reznjikov izrazio "zadovoljstvo" dopremom pola bojne za koju je rekao da je "prijelazna faza".
Drugi razgovori su planirani u prigodi Muenchenske konferencije o sigurnosti koja počinje u petak. Poljska se pak obvezala da će poslati bojnu tenkova Leopard 2 starijeg modela. No predsjednik Andrzej Duda koji je doputovao u Bruxelles kako bi se sastao s glavnim tajnikom Jensom Stoltenbergom, nije rekao kada će se oni dopremiti.
O slanju 14 tenkova Leopard 2 iz Nizozemske se razgovaralo, ali su oklopnjaci mobilizirani za njemačko-nizozemsku brigadu, rekao je njemački ministar. "Koliko znam, nije bilo službenog (nizozemskog) zahtjeva za njihovo slanje (u Ukrajinu). Da smo ih poslali, to bi oslabilo pripravnost njemačke vojske", rekao je. Norveška je u utorak najavila da će poslati Ukrajini osam borbenih tenkova Leopard 2 njemačke proizvodnje i dodatnu opremu, no nije rekla kada.
Šef europske diplomacije je pozvao države da se pridruže Njemačkoj u slanju tenkova Ukrajini u intervjuu objavljenom u srijedu, pošto su mediji izvijestili da su Danska i Nizozemska odustale od slanja tenkova Leopard 2 Kijevu. "Države moraju isporučiti koliko god je tenkova moguće što je moguće brže. Bilo bi jako razočaravajuće da, pošto se toliko dugo upiralo prstom u Njemačku jer ništa ne čini, sada te države to ne učine", rekao je Josep Borrell za njemačku televiziju Phoenix. Tenkovi Leopard njemačke proizvodnje u raznim modelima nalaze se u više od deset vojski zemalja članica NATO-a.
Ukrajina bi trebala "idućih mjeseci" primiti najmanje 100 Leoparda 1 A5, a riječ je o starijim, ali obnovljenim modelima, objavili su početkom veljače ministri obrane Njemačke, Nizozemske i Danske.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij inzistira na slanju tenkova Ukrajini, a traži i zrakoplove kako bi se njegova zemlja mogla suprotstaviti ruskim napadima. A čini se da Rusija u napadima koristi i balone.
Oborili šest ruskih balona
Šest ruskih balona primijećeno je iznad Kijeva, a većinu ih je oborila protuzračna obrana, priopćila je u srijedu vojna uprava ukrajinske prijestolnice. Vojna uprava kaže da su baloni možda nosili reflektore i opremu za izviđanje, ali nije precizirano kada su preletjeli glavni grad, iako je u Kijevu u srijedu izdano upozorenje za zračnu opasnost. "Prema informacijama koje se sada razjašnjavaju, radilo se o balonima koji se kreću pod utjecajem vjetra", napisala je vojna uprava na Telegramu.
"Svrha lansiranja balona vjerojatno je bilo otkrivanje i iscrpljivanje naše protuzračne obrane", dodaje se. Nešto prije te objave glasnogovornik ukrajinskog zrakoplovstva Jurij Ihnat kazao je da bi Rusija mogla koristiti balone kako bi sačuvala svoje zalihe izviđačkih dronova. "Izviđačke bespilotne letjelice poput Orlana-10 sada se štedljivije koriste pa su (Rusi) pomislili: 'Zašto ne bismo koristili ove balone?' Dakle, koriste ih", rekao je Ihnat za ukrajinsku televiziju.
Poslije je potvrdio da su se sirene za zračnu opasnost oglasile u glavnom gradu u srijedu zbog balona. Rusija nije komentirala navode o balonima iznad Kijeva.