PRIVUKLA IH KRAJNJA DESNICA /

Njemačka dala pravo glasa 16-godišnjacima. Je li to bila dobra odluka?

Image
Foto: Profimedia

Izlazne ankete pokazuju da je tema migracija odgovorna za zaokret udesno, a 16 posto mladih Nijemaca u dobi od 16 do 24 godine glasalo je za krajnje desnu stranku AfD

12.6.2024.
11:13
Profimedia
VOYO logo

U Njemačkoj su na izborima za Europski parlament prvi put glasali mladi sa 16 godina budući da je smanjena dobna granica. Pet godina ranije tinejdžeri diljem kontinenta masovno su izlazili na ulice, tražili ozbiljne politike za zaštitu klimu i odbijali ići u školu, a sada ispada da je 16 posto mladih Nijemaca u dobi od 16 do 24 godine glasalo za krajnje desnu stranku AfD, piše CNN. To je 11 posto više nego na izborima 2019. godine.

Članovi AfD-a ponavljaju zabranjene nacističke slogane, hvale prikriveni rasizam i islamofobiju, a osvojili su gotovo jednak broj glasova mladih kao i pobjednički savez Kršansko-demokratske unije i Kršćansko-socijalne unije (CDU/CSU) i daleko više od Zelenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POBJEDNICI I GUBITNICI /

Službeni rezultati izbora za EU parlament! HDZ bolji nego 2019., MOST bez mandata

Image
POBJEDNICI I GUBITNICI /

Službeni rezultati izbora za EU parlament! HDZ bolji nego 2019., MOST bez mandata

Nije ih briga je li AfD ekstremno desna stranka

Izlazne ankete pokazuju da je tema migracija odgovorna za zaokret udesno. Punih 95 posto njemačkih glasača AfD-a reklo je da bi Njemačka trebala ograničiti protok stranaca i izbjeglica u Njemačku. Gotovo isto toliko ih je reklo da ih nije briga je li AfD ekstremno desna stranka, sve dok se bavi najvažnijim temama.

Koliko je AfD ekstreman govori činjenica da ih je klub Identitet i demokracija u Europskom parlamentu, koji uključuje i francusku stranku Marine Le Pen, izbacio iz svojih redova i to nakon što je vodeći stranački kandidat Maximilian Krah neposredno prije izbora objavio da pripadnici zloglasnih nacističkih paravojnih postrojbi SS-a nisu automatski kriminalci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjedni glas s dubokim posljedicama?

AfD je pod nadzorom njemačke obavještajne službe jer predstavljaju prijatnju demokraciji, ali to očito nije smetalo njemačkoj mladeži. Istraživanja u toj zemlju ukazuju na opće nezadovoljstvo postpandemijskim gospodarskim i političkim uvjetima. I dok su najveći problem mladih osobne financije, profesionalne mogućnosti, zdravstveni sektor, stanovanje i društveno priznanje, AfD se tim pitanjima ne bavi izravno, već predstavljaju zaustavljanje migracija i manje kontrole EU-a kao lijek za sve.

Ali nije to problem samo u Njemačkoj. Na nedavnim izborima u Portugalu, Italiji, Švedskoj, Nizozemskoj i Francuskoj, najmlađi glasači su u većem broju dali podršku ekstremnim nacionalističkim i euroskeptičnim strankama. Stručnjaci upozoravaju da ulogu u tomu igraju i društveni mediji, a prije svega TikTok, koji krajnja desnica koristi u svoju korist.

Mladi ljudi mogu biti posebno impulzivni, emotivni i na strmoj su krivulji učenja, piše Paul Hockenos za CNN, ali zaključuje da je potrebno konstruktivno dati oduška njihovoj ljutnji jer ekstremna desnica nema odgovore na njihove probleme, a davanje prosvjednog glasa za opasnu stranku može imati duboke posljedice.

POGLEDAJTE VIDEO: Kreće politička trgovina: Hoće li Ursula von der Leyen uspjeti izboriti još jedan mandat?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo