Nad Mediteranom se ovih dana formira ciklona nalik na tropsku koja bi se do vikenda mogla pretvoriti u opasni uragan. Iako još uvijek postoji dosta nejasnoća, prognostički modeli upozoravaju da bi do subote ciklona mogla osnažiti do medicanea kategorije 2, što bi bio najsnažniji mediteranski uragan ikad zabilježen.
Kako se čini, uragan bi trebao proći južnim Mediteranom, a postoji opasnost da udari grčki otok Kretu u subotu navečer te zapadnu tursku obalu u nedjelju.
Očekuju se olujni vjetrovi i poplave koje bi mogle ugrožavati živote tamošnjeg stanovništva.
Udari vjetra jači od 150 km/h
Sudeći po prognozama, udari vjetra mogli bi biti jači od 150 km/h, a najavljuje se i 200 - 450 mm kiše što bi moglo stvoriti opasne poplave i bujice.
Medicanei se, kao i tropske oluje, najčešće zadržavaju iznad mora te dolaskom do kopna slabe. Ipak, paralelno s porastom temperatura uslijed globalnog zagrijavanja, ovakve pojave postaju sve češće.
Relativno rijetka pojava
Mediteranski uragani, hibridi tropske i izvantropske ciklone, rijetka su pojava u Sredozemlju zbog najčešće nedovoljno visoke temperature mora i nedovoljno visoke relativne vlažnosti zraka te zbog malene površine mora koje je okruženo kopnom. Do pojave medicanea dolazi tek nekoliko puta godišnje.
Oni, baš kao i tropske ciklone, ne sadrže fronte i imaju specifični oblik s okom u središtu oko kojeg se nalaze jake grmljavinske oluje, objasnio je Crometeo. Ipak, za razliku od tropskih ciklona, nastaju i iznad hladne morske površine.