Već je prošlo 83 dana od početka ruske invazije na Ukrajinu, a o višemjesečnom otporu ukrajinskog Grada heroja, tamošnja će djeca učiti u školama.
Posebno zbog branitelja koji su tjednima pružali otpor iz podzemne utvrde pod jednom od najvećih čeličana u Europi. Azovstalj se prostire na 11 četvornih kilometara, nekada je u njemu radilo oko 40 tisuća ljudi, a peći su se u gotovo stogodišnjoj povijesti gasile samo dvaput - 1941. zbog Nacista i od veljače zbog napada Rusa, prenosi RTL Danas.
Čeličana tjednima pruža sigurno sklonište
Pod čeličanom je na šest razina izgrađen cijeli sustav tunela, manjih i većih nuklearnih skloništa, sustav ventilacije za pročišćavanje zraka, kao i poseban sustav komunikacija i opskrbe električnom energijom. Zato je čeličana tjednima uspjela pružiti sigurno sklonište stotinama, sada već evakuiranih civila, ali i preostalih vojnika čija je sudbina još nepoznata.
Posljednji zapovjednik obrane Vukovara, Branko Borković, Mladi Jastreb, objasnio je što sada čeka civile izvučene iz čeličane, ali i vojnike.
'Nadam se da će razum prevladati'
"Teško je reći, ovdje imamo Ukrajinu, legitimnu državu koju je napala Rusija. Kod nas je bilo drugačije jer nismo bili inozemno priznati. Ovdje je veća žiža svjetske javnosti nego u našem ratu. Ja očekujem, nadam se da će i jedna i druga strana poštivati međunarodne norme i međunarodna prava."
Upitan kako bi sada mogli izgledati pregovori s Rusima kaže kako onoga trena kada čovjek preda oružje u ruke neprijatelju, on više ne odgovara o ničemu pa ni o svom životu. "Sve je stvar onoga tko ga je zarobio."
Navodi i kako se nada kako postoji šansa da se izvuku živi. "Nadam se da će razum prevladati i da će u pravom planu biti humanitarni dio i odnos prema čovjeku. Ako to ne bude trebamo se pitati jesmo li dosegli kao civilizacija razinu ljudskosti koja će nam omogućiti budućnost", kaže.
Rat u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.