Ogroman drevni šumski svijet otkriven je na 182 metra ispod zemlje, niz ponor u Kini. Na podzeman misterij naletio je u kineskom "Geoparku“ tim znanstvenika za istraživanje pećina, u svibnju prošle godine. Fenomen je u Kini poznat i kao ‘tiankeng‘ ili ‘rajske jame‘, piše Daily Mail.
Geopark je na stranici UNESCO-a opisan kao ‘prije svega sedimentan s više od 60 posto 3000 m debelih devonskih do permskih karbonatnih stijena.‘ Poznat je po tome što je "područje špilja i najdužeg prirodnog mosta na svijetu."
Pećinsku ekspediciju završio je tim koji se spustio više od 100 metara i ‘pješačio nekoliko sati da bi stigao do dna jame’.
POGLEDAJTE VIDEO: Bajkovita šuma u Lokvama
Zhang Yuanhai, viši inženjer na Institutu za geologiju pri kineskom geološkom zavodu, rekao je za strane medije da se na lokalitetu nalazi “dobro očuvana primitivna šuma na dnu” i tri pećine u svojim zidovima.
Dodali su da vrtača ima dužinu od 306 metara, širinu 150 i dubinu 192 metra, a obujam joj prelazi pet milijuna kubičnih metara, što znači da se službeno može kategorizirati kao velika vrtača.
Chen Lixin, vođa tima pećinske ekspedicije, rekao je da su biljke u gustom hladu do ramena i rekao da je drevno drveće koje raste na dnu visoko skoro 40 metara. Jedinstvena šuma pronađena na dnu je neobična - izgleda kao nešto iz fantastičnog filma.