NA PUTINOVU NIŠANU / Ponavlja se scenarij iz Gruzije, Moldavije i Ukrajine: Kremlj istim prokušanim receptom 'kuha' još jedan sukob...

Image
Foto: Profimedia

O činjenici da Moskva pokušava destabilizirati Južni Kavkaz, kao što je prethodno učinila u Ukrajini, Gruziji i Moldaviji, naširoko se izvještava u međunarodnim medijima

26.7.2023.
16:32
Profimedia
VOYO logo

Cilj Kremlja je zamrzavanje armensko-azerbajdžanskog sukoba u Karabahu prema scenariju ukrajinskog Donbasa, gruzijske Južne Osetije i moldavskog Pridnjestrovlja. Samo tako će moći zadržati svoje pozicije, uključujući i vojnu nazočnost u južnom Kavkazu i istočnoj Europi. Primjerice, nakon što su predstavnici EU-a najavili otvaranje dodatne ceste za dostavu humanitarne robe u armensku enklavu u azerbajdžanskom Karabahu, proruski separatisti su blokirali tu rutu.

Kao i u slučaju drugih postsovjetskih zemalja koje Rusija pokušava kontrolirati putem separatističkih enklava, pravi posrednici u pregovaračkom procesu između Armenije i Azerbajdžana su EU i SAD. Sklapanje mirovnog sporazuma lišit će ruskog predsjednika Vladimira Putina položaja na južnom Kavkazu i pridonijeti konačnoj preorijentaciji Erevana prema Zapadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponuda pomoći koju ruski 'mirotvorci' imaju na nišanu

Nakon sastanka s čelnicima Azerbajdžana i Armenije u Bruxellesu 15. srpnja, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel objavio je namjeru Bakua da uspostavi humanitarnu opskrbu kroz grad Agdam za armensku enklavu u azerbajdžanskom Karabahu.

Od obnove suvereniteta Azerbajdžana nad Karabahom u jesen 2020., veza između armenske enklave i Armenije odvija se Lačinskom cestom, koju kontrolira ruski vojni kontingent. Ta autocesta vodi do administrativnog središta enklave, grada Khankendija, koji Armenci zovu Stepanakert. Unatoč slobodnom kretanju transporta i humanitarnog tereta duž ove rute, separatističko vodstvo od prosinca 2022. tvrdi da 'glad i humanitarna katastrofa vladaju Artsakhom'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao odgovor na Michelovu izjavu o spremnosti Azerbajdžana da otvori dodatnu rutu za humanitarnu robu, 18. srpnja predstavnici proruskog pokreta "Front sigurnosti i razvoja Artsaha" betonskim su blokovima blokirali cestu kroz Agdam do Khankendija. U uvjetima prave gladi nezamislivo je da 'žrtva' odbija hranu i blokira cestu samo zato što pomoć dolazi s puta koji mu se ne sviđa.

Image
OZLOGLAŠENI MILIJARDER /

Ruski oligarh osvanuo na ukrajinskoj crnoj listi: 'Putinov sluga jedan je od sponzora ubojstava Ukrajinaca'

Image
OZLOGLAŠENI MILIJARDER /

Ruski oligarh osvanuo na ukrajinskoj crnoj listi: 'Putinov sluga jedan je od sponzora ubojstava Ukrajinaca'

Za separatističko vodstvo u Khankendiju je ključno koristiti Lačinsku cestu, koju kontrolira vojni kontingent Ruske Federacije. Prema službenim podacima Bakua, ova se cesta koristi za "rotaciju vojnog osoblja, prijenos oružja i streljiva, infiltraciju terorista". Istraga koju je proveo zastupnik ukrajinskog parlamenta Vladimir Krejdenko postala je jasan dokaz nepostojanja gladi u armenskoj enklavi. Organizirao je narudžbu mesnih i ribljih jela, sireva i kolača za nekoliko korporativnih zabava u Khankendiju i nije dobio nijednu odbijenicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne samo da nema 'blokade', nego nema ni 'gladi' u regiji Karabaha, bez obzira na to koliko snažno propaganda prokremaljskog režima tvrdi suprotno", navodi se u analitičkom pregledu glavne bugarske publikacije Fakti u veljači. Već krajem lipnja predstavnik vladajuće stranke Armenije Shirak Torosyan priznao je sljedeće: "U Artsakhu nema gladi, nema potrebe pretjerivati." Očito je da je situacija u Khankendiju bila i još uvijek je daleko od kritične.

Ruski milijarder - zapovjednik prokremaljskih separatista

Analiza europskih i američkih promatrača iznova govori o postojanju "prokremaljskog režima" u Karabahu. Konačno, blokadu ceste Aghdam-Khankendi organizirali su "Front sigurnosti i razvoja Artsaha" i bivši čelnik Artsaha Ruben Vardanyan, koji se u medijima često naziva Putinovim izaslanikom za Južni Kavkaz. U travnju 2023. godine, na inicijativu Službe sigurnosti Ukrajine, Vardanyan je uvršten u bazu podataka o suučesnicima ruske agresije - "Mirotvorets". Prema kanadskoj analitičkoj publikaciji Geopolitical Monitor, "Kremlj je poslao Vardanyana u Karabah jer se bojao uspjeha EU-a u posredovanju u mirovnom sporazumu" između Armenije i Azerbajdžana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Utjecaj destabilizacijom

O činjenici da Moskva pokušava destabilizirati Južni Kavkaz, kao što je prethodno učinila u Ukrajini, Gruziji i Moldaviji, naširoko se izvještava u međunarodnim medijima. Američka publikacija The Washington Times: "Ruski režim manipulira armenskom manjinom u azerbajdžanskom Karabahu kako bi potaknuo etničke sukobe na južnom Kavkazu… Scenarij podsjeća na druge sporove koje je Kremlj proizveo, bilo u Gruziji, Moldaviji ili Ukrajini, kako bi zadržao svoju sferu imperijalnog utjecaja". U Ukrajini je najveći informativni portal Censor objasnio da "Putin koristi armenske separatističke marionete u Karabahu za svoje ciljeve, baš kao što je to učinio s Osetinima i Abhazima u Gruziji i pristašama ruskog svijeta na Krimu i u Donbasu".

"To (uporaba armenskih separatista u Karabahu) omogućuje Moskvi da zadrži vojnu prisutnost na Južnom Kavkazu, kao i u regiji Južnoj Osetiji koja se odcijepila od Gruzije ili u istočnim regijama Moldavije koje kontrolira Rusija", izvijestio je rumunjski Newsweek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruske putovnice za pristaše Kremlja

Takva politika Kremlja navela je armenske separatiste u Karabahu da favoriziraju neograničenu prisutnost ondašnjeg ruskog vojnog kontingenta, a usto žele održati referendum o pridruživanju Rusiji.

"Kao i prije osam godina na Krimu, u Arcahu bi se trebao održati referendum o jednom od pitanja na dnevnom redu koja se odnose na pridruživanje Rusiji" , izjavio je u ožujku 2022. Artašes Gegamjan, bivši šef izaslanstva Nacionalne skupštine Armenije pri Parlamentarnoj skupštini OESS-a. Zatim je, u travnju 2022., u Karabahu održana kampanja za prikupljanje potpisa za potporu pridruživanju Rusiji. Njezina je kulminacija bio poziv armenskog pričuvnog pukovnika Hajka Nahapetjana da ruskom veleposlanstvu preda prijavu za državljanstvo: 'Time imamo nepriznat, ali prilično stvaran teritorij na kojem žive građani Ruske Federacije. Dakle, Rusiji je dano ne samo moralno, već i zakonsko pravo na uplitanje u taj proces."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moskva protiv mira između Bakua i Erevana

Prema trilateralnoj izjavi čelnika Rusije, Azerbajdžana i Armenije od 9. studenog 2020., ako u svibnju 2025. nijedna od strana ne zatraži povlačenje ruskih postrojbi iz Karabaha, njihov će se boravak produljiti dodatnih 5 godina. Što se više bliži svibanj 2025., to je veći interes Kremlja da poveća pritisak na svoje zastupnike u Karabahu te spriječi mirovni sporazum između Bakua i Erevana. Za razliku od Moskve, koja se pozicionira kao 'glavni posrednik' u armensko-azerbajdžanskoj nagodbi, ali čini sve da ga zamrzne, Europska unija ima sve interese u postizanju mira na južnom Kavkazu.

Kao prvo, on se temelji na otvaranju regionalnih prometnih pravaca, posebno koridora Zangezur.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tim će otvaranjem Europska unija dobiti izravnu transportnu rutu u Kinu, zaobilazeći Rusiju – kroz Tursku, Azerbajdžan, Kaspijsko more i središnju Aziju", objavio je glavni moldavski TV kanal Moldova-1 uoči sastanka na vrhu Europske političke zajednice, održanog u Kišinjevu 1. lipnja.

"Azerbajdžan ima potencijal postati ključni energetski partner EU-a, koji može pomoći u nadoknađivanju gubitka ruskih fosilnih goriva", izvijestio je tada češki partner na američkom CNN-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Presretanje inicijative putem Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država u pregovaračkom procesu između Bakua i Erevana, uz naknadno postizanje stvarnog uspjeha, lišit će Putina položaja na južnom Kavkazu. Također, to će pridonijeti konačnom preusmjeravanju Armenije na Zapad. S druge strane, brza integracija Armenaca iz Karabaha u Azerbajdžan blokirat će mogućnost da Kremlj njima manipulira u vlastite geopolitičke svrhe.

*Autor teksta je ukrajinski politički analitičar, voditelj ukrajinskog Centra za analizu i strategije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO Najviše pozicionirana Hrvatica u NATO-u: 'Rusija će izgubiti. Mora'

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo