Pred nama je još jedna pandemijska zima, a brojke novozaraženih diljem Europe neumoljivo rastu zbog čega se veliki broj zemalja odlučuje na strože epidemiološke mjere. Osim toga, neke od zemalja godinama su svoje gospodarstvo bogatile na zimskom turizmu. Jedna od njih je svakako Austrija, koja je postala prva europska zemlja koja je ove zime ponovno uvela nacionalnu blokadu te će tako turizam biti privremeno obustavljen.
Restrikcije u Austriji i Njemačkoj
Kako piše CNN, Austrija bi mogla postati prva zemlja u Europi koja će donijeti odluku o obaveznom cijepljenju za sve osobe koje ispunjavaju uvjete.
"Mislim da drugačije zaista ne može. Jedna je mogućnost da uvedemo obavezno cijepljene, a druga je da se uvedu tolike restrikcije da se više ne isplati voditi normalan život", govori za Novi list Arno Wonisch, prevoditelj i lektor na tamošnjem fakultetu.
Kristina Novaković prije četiri se godine s obitelji doselila iz Zagreba u Linz, gdje živi i radi. Nije se cijepila ni ona, a niti suprug. "Ma, uskoro će nas staviti u logore zato što nismo svi cijepljeni", govori ona i dodaje da su epidemiološke mjere sulude. U školi u kojoj radi, četiri osobe nisu cijepljene, a po ranije važećim uputama (prije lockdowna) morali su triput tjedno raditi PCR test i antigenski još dvaput. S druge strane, zbog jedne covid-pozitivne učiteljice, cijeli je razred poslan kući.
"Smijemo ići na posao, kupiti hranu, otići na poštu, benzinsku, ali ne smijem kupiti, recimo, cipele jer me mogu kazniti. Pa tko će to kontrolirati!?", pita se Kristina. Njena kćer Lana ide u sedmi razred i ima nešto što se zove "ninja-pass". Naime, djeca se u školama testiraju grgljanjem. Negativan test donosi naljepnicu, a ako ih djeca skupe tri u tjedan dana, a starija su od 12 godina, mogu ići na treninge i u restorane.
"Ninja-pass joj vrijedi kao da je cijepljena ili da je preboljela COVID-19, a moj PCR test ne vrijedi. A djeca starija od 12 koja su cijepljena dobiju i zlatnu naljepnicu jer su se cijepila", objasnila je Novaković.
U Njemačkoj je, također zbog epidemiološke situacije, već drugu godinu zaredom otkazan božićni sajam u Münchenu. Berlin je, pak, necijepljenima zabranio ulazak u restorane, barove i ostale zabavne sadržaje.
Indija otvara svoja vrata
S druge strane, Indija je, podsjetimo, proljetos imala pravi pakao što se tiče koronavirusa s ogromnim brojkama zaraženih, ali i umrlih od covida koje jedno vrijeme nisu stigli ni kremirati. Trenutno Indija ima jednu od najnižih stopa oboljelih na svijetu, a od ponedjeljka je otvorila svoje granice za potpuno cijepljene strane turiste na komercijalnim letovima; prvi put od početka pandemije.
Drugdje u regiji, Kambodža je ukinula karantenu za cijepljene putnike, a Filipini kažu da će se "uskoro" ponovno otvoriti za turiste.
Strože mjere diljem Europe
No, situacija u Europi daleko je od dobre. Irska je tako, primjerice, u četvrtak uvela policijski sat koji vrijedi u barovima, restoranima i noćnim klubovima od ponoći. Odluka je uslijedila svega nekoliko tjedana nakon što su se noćni klubovi otvorili prvi put od ožujka 2020.
Nizozemska također uvodi djelomično zatvaranje, a Mađarsku i Češku američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) stavio je u kategoriju zemalja s najvećim rizikom od zaraze, piše CNN. Uoči državnog blagdana u SAD-u, Thanksgivinga, odnosno Dana zahvalnosti, očekuje se da će se putovanja vratiti u vrijeme prije pandemije. Od siječnja 2022. godine za turiste će se otvoriti i jedna od najpoznatijih plaža na Tajladu, Maya Bay.