NE ZNA SE ŠTO SVE IMAJU /

Najveći napad posljednjih godina? Kineski hakeri mjesecima prisluškuju Amerikance

Image
Foto: profimedia/ilustracija

Američka agencija za kibernetičku sigurnost CISA navodi da je u pitanju 'državno-koordinirani hakerski napad', što znači da je izveden uz znanje ili po nalogu službenog Pekinga. Ovi hakeri opasni su za visoke međunarodne političke krugove

9.12.2024.
7:41
profimedia/ilustracija
VOYO logo

Najnovije otkriće američke obavještajne zajednice da su se kineski hakeri uspjeli infiltrirati u nekoliko američkih internetskih i mobilnih operatera vjerojatno je najveći hakerski napad na američkom tlu u posljednjih nekoliko godina.

Iako su hakerski napadi postali svakodnevica u praktički svim zemljama svijeta, razmjeri i buduće implikacije ovog napada na američke teleoperatore neminovno dovode do pitanja – može li se država, u ovom slučaju SAD, s ogromnim resursima i brojnim federalnim agencije, zaštititi i što onda mogu očekivati ​​manje zemlje i obični korisnici interneta diljem svijeta?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineske ambicije i američke tajne

Da u sustavima prijenosa podataka unutar SAD-a nije sve u redu, postalo je jasno još krajem ljeta. Iako su velike kompanije na Zapadu gotovo svakodnevno suočene s hakerskim napadima iz Kine, Rusije, Irana i Sjeverne Koreje, ovaj posljednji val napada ističe se svojom sofisticiranošću i trajanjem.

Image
LUKA RIJEKA NA METI /

'Zaraza se širi kao i kod ljudi!' Stručnjak otkrio kako hakeri kradu podatke: 'Nakon infiltracije...'

Image
LUKA RIJEKA NA METI /

'Zaraza se širi kao i kod ljudi!' Stručnjak otkrio kako hakeri kradu podatke: 'Nakon infiltracije...'

Do sada je poznato da su ugroženi sustavi najmanje četiri najveća mobilna i internetska operatera, uključujući AT&T i Verizon Mobile. Američka agencija za kibernetičku sigurnost CISA navodi da je u pitanju "državno-koordinirani hakerski napad" - to u biti znači da je izveden uz znanje ili po nalogu službenog Pekinga. Hakerska skupina "Salt Typhoon", također poznata kao "Ghost Emperor" i "UNC 2286", najvjerojatnije je blisko povezana ili je sama dio vojske Narodne Republike Kine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američke federalne agencije također navode kako je "ukradena velika količina privatnih podataka građana SAD-a", kao i tzv "meta podaci" o pozivima - kada je i tko zvao i slao poruke. Za sada još nije jasno jesu li hakeri došli u posjed samih razgovora i sadržaja poruka.

Hakeri 'upali' u povjerljive sustave?

Neki izvori u Washingtonu navode da su kineski hakeri također uspjeli kompromitirati povjerljive sustave koje savezne agencije koriste za praćenje komunikacije osumnjičenih unutar SAD-a. Također se vjeruje da su ukradeni podaci o komunikaciji američkih građana sa stranim državljanima u "najmanje desetak zemalja diljem svijeta".

Ranije ove godine, američko Ministarstvo pravosuđa izdalo je međunarodne naloge protiv članova druge kineske hakerske skupine, poznate kao "APT-31" i "Zirconium". Ova skupina izravno je povezana sa službenim Pekingom, a specijalizirana je za krađu diplomatskih dokumenata, kao i za krađu intelektualnog vlasništva i patenata američkih tvrtki.

Koliko su ovi hakeri opasni za visoke međunarodne političke krugove govori i činjenica da je Washington u sklopu svog programa "Nagrade za pravdu" nudi čak deset milijuna dolara za informacije koje bi pomogle u pronalasku članova ove hakerske skupine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Nema otkupnine, nema krađe, pa što su onda htjeli hakeri u luci Rijeka?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo