Vlasti u Kini suspendirale su istraživanja znanstvenika He Jiankuija koji je, kako tvrdi, stvorio prve genetski modificirane bebe. Prema pisanju CNN-a, kineske vlasti smatraju kako se takvim znanstvenim eksperimentima krše zakoni te da su takvi postupci dno profesionalne etike.
Podsjetimo, kineski znanstvenik je u ponedjeljak izvjestio da je prvi put u povijesti uspio "stvoriti" genetski modificirane bebe koje će biti otporne na virus HIV-a kojim su bili zaraženi njihovi očevi.
Jiankuij se koristio CRISPR-cas9 tehnologijom za prepravljanje genoma koji omogućuje obavljanje zahvata na genomu živih bića dosad neviđenom i preciznošću i lakoćom.
Modificiranje zametka zabranjeno u mnogim zemljama
Mnogi znanstvenici za tu tehnologiju tvrde kako je ona još uvijek u eksperimentalnoj fazi razvoja te da nije prikladna za testiranja na ljudima. Struka uglavnom kritizira postignuće, jer će, ako se pokaže vjerodostojnim, biti odraz dubokoga sraza između znanosti i etike, a neki ga nazivaju "monstruoznim eksperimentom" na ljudima.
Postupak genetskog modificiranja zametka zabranjen je u mnogim zemljama. U Velikoj Britaniji takva procedura je dopuštena isključivo u znanstveno-istraživačke svrhe, ali je pritom i strogo regulirana.
"Bez obzira na to je li ono što je iznio znanstvenik He istinito ili nije, ovakve pokušaje i objave treba najoštrije osuditi", smatra Peter Dabrock, predsjednik njemačkoga Vijeća za etička pitanja te dodaje da je vrlo teško predvidjeti i držati pod kontrolom sekundarne i kasnije efekte modificiranja gena.
Tvrdnje Jiankuija o uspješnom genetskom modificiranju još uvijek nisu potvrđene, iako je on rekao kako je svoj rad poslao na pregled jednom znanstvenom časopisu.