Četiri su vojnika poginula, a najmanje 60 ljudi ozlijeđeno je u napadu Hezbolaha bespilotnom letjelicom vojnu bazu u blizini grada Binyamine na sjeveru Izraela. Napad su potvrdile izraelske obrambene snage (IDF) nakon što je Hezbolah objavio da je lansirao "eskadrilu jurišnih dronova u kampu za obuku".
IDF dodao je još sedmero njihovih vojnika teško ozlijeđeno. Hezbolah je preuzeo odgovornost za napad istaknuvši da je bio usmjeren na kamp za obuku IDF-ove brigade Golani, koja se nalazi između Tel Aviva i Haife. Bio je to odgovor militantske skupine koju podržava Iran na izraelske napade u južnom Libanonu i Bejrutu od četvrtka, kazali su iz Hezbolahova ureda za informiranje medija, prenosi BBC.
Kako je Hezbolah probio izraelske sustave protuzračne obrane?
Hezbolahov napad bespilotnim letjelicama na Binyaminu nije uspio aktivirati izraelske sustave za uzbunjivanje protuzračne obrane, za što je sam Hezbolah kazao da je dio njezina plana za izazivanje maksimalnog razaranja.
Ova proiranska skupina tvrdi da je u sklopu "kvalitativne i složene operacije" lansirala desetke projektila na razne ciljeve u Izraelu "s ciljem zauzimanja izraelskih sustava protuzračne obrane".
"U isto vrijeme, zračne snage Islamskog otpora lansirale su eskadrile raznih bespilotnih letjelica prema raznim područjima u Acreu i Haifi", dodaje se.
Te su bespilotne letjelice "uspjele probiti izraelske radare protuzračne obrane, a da nisu otkrivene te su stigle do cilja - a to je bio kam za obuku elitne brigade Golani".
Eksplozije su se dogodile u prostorijama u kojima su, prema riječima Hezbolaha, bili prisutni deseci izraelskih "neprijateljskih časnika, i viših časnika" i vojnika koji su se "pripremali sudjelovati u napadu na Libanon".
Hezbolah je rekao da je Izrael precijenio svoje sposobnosti i da ono čemu je svjedočio i južnoj Haifi tek "djelić onoga što ga čeka ako nastavi agresiju protiv našeg plemenitog i dragog naroda".
Ovaj napad bespilotnim letjelicama u Izraelu neki su već ocijenili velikim sigurnosnim propustom premijera Benjamina Netanyahua. Hezbolah je uzvratio udarac izvanrednom preciznošću i u pravo vrijeme.
Vojnici su bili na večeri u trenutku kad je dron pogodio. Snimke koje su tada nastale pokazuju scene krvoprolića i kaosa dok pokušavaju pomoći ozlijeđenima.
'Veliki sigurnosni propust'
Ranjenih je bilo toliko da su slani u čač osam bolnica. Činjenica da je Hezbolahov dron probio izraelsku obranu bez upozorenja i pogodila bazu kad je u njoj bila najveća gužva je duboko zabrinjavajuće, ističe urednik CNN-a Dominic Waghorn u svojoj analizi. "Ili je to bila nevjerojatna sreća ili je Hezbolah znao kada i gdje treba udariti da napravi najveću štetu", ističe.
Činjenica da vojnici nisu bili sigurni u trenutku dok su sjedili i jeli kilometrima udaljeni od fronte, naglašava Waghorn, duboko je alarmantna u zemlji u kojoj većina obitelji šalje svoju djecu u "nacionalnu službu".
"Izraelska je vojska pokrenula invaziju na Libanon u nastojanju da "sjever Izraela učini sigurnijim. Umjesto toga, njihov neprijatelj je pronašao način da im zaprijeti i ubije ih još dublje u Izraelu. Ovo je veliki sigurnosni propust i znak da neprijatelj pojačava svoj odgovor", zaključuje se u analizi CNN-a.
POGLEDAJTE VIDEO: Macron: Neprihvatljivo je da su vojnici misije UN-a namjerne mete izraelskih oružanih snaga